Dwójka

Zniesienie sankcji wobec Białorusi. "Zmiana strategii"

16.02.2016 18:13
- Ani nie jest to zgoda na łamanie praw człowieka na Białorusi, ani też przyznanie, że władze w Mińsku tych praw nie naruszają - mówił Kamil Kłysiński, tłumacząc, w jaki sposób można interpretować zniesienie przez Unię Europejską większości sankcji nałożonych na Białoruś.
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka
Prezydent Białorusi Aleksandr ŁukaszenkaFoto: EPA/TATYANA ZENKOVICH
Posłuchaj
09'53 O relacjach Unia Europejska – Białoruś mówi Kamil Kłysiński (Puls świata/Dwójka)
więcej

- Nastąpiła zmiana priorytetów strategii unijnej wobec Białorusi – podkreślał ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich. Gość Dwójki wyjaśniał, na czym miałaby polegać ta strategia i czego Unia Europejska oczekuje od białoruskiego prezydenta (dla unijnych polityków "pragmatycznego", choć wciąż "autorytarnego").

W audycji również o tym, jaką wizję polityki wobec Rosji i Zachodu ma Aleksander Łukaszenka. I dlaczego oczekuje on, że zostanie "wynagrodzony"?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Jarosław Kociszewski

Gość audycji:  Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich)\

Data emisji: 16.02.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE znosi większość sankcji wobec Białorusi. Szef MSZ: to ważny eksperyment

15.02.2016 12:20
Utrzymane jedynie zostaje embargo na sprzedaż broni, a na czarnej liście pozostają tylko cztery osoby oskarżane o prześladowanie przeciwników politycznych, którzy zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Kremlin.ru/CC BY 4.0/Wikimedia Commons
Posłuchaj
00'54 Bruksela otwiera nowy etap relacji z Mińskiem. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
więcej

Natomiast 170. przedstawicieli białoruskiego reżimu zostanie z tej listy skreślonych co oznacza zgodę na wjazd do Unii. Odblokowane zostaną też ich aktywa finansowe w Europie, to samo dotyczy także trzech białoruskich firm.

Decyzję o zniesieniu pod koniec lutego zniesie większość sankcji nałożonych na Białoruś podjęli ministrowie spraw zagranicznych 28. krajów na spotkaniu w Brukseli.

Polski minister spraw zagranicznych wypowiadał się pozytywnie o tej decyzji. - Jest to ważny eksperyment. Jako sąsiedzi jesteśmy zadowoleni, dlatego, że to polepszy, mam nadzieję, nasze relacje - podkreślił szef polskiego MSZ.

Czytaj więcej

poroz.jpg
Szef MSZ: Białoruś chce zawrzeć z UE nowe porozumienie

Zapowiedział, że w najbliższym czasie chce polecieć na Białoruś, żeby przekonać się, czy ze strony władz w Mińsku jest chęć i determinacja współpracy z Unią Europejską, "a przede wszystkim z Polską, bo na tym nam zależy" - dodał minister Witold Waszczykowski.

Unia Europejska postanowiła na nowo ułożyć relacje z Białorusią jesienią ubiegłego roku, bo Aleksander Łukaszenka zaczął wykonywać pojednawcze gesty wobec Zachodu. Ułaskawił więźniów politycznych, oraz nie stosował represji po wyborach prezydenckich.

W październiku Wspólnota zawiesiła sankcje na 4 miesiące, by je teraz ostatecznie zlikwidować. Zwolennicy poprawy kontaktów na linii Bruksela-Mińsk uważają, że sankcje nie przyniosły spodziewanych rezultatów i należy postawić na współpracę z białoruskim reżimem, by przekonać go do przemian demokratycznych.

Natomiast krytycy decyzji o zniesieniu sankcji mówią, że jest ona przedwczesna i pozbawia Zachód presji na Mińsk w sprawie demokratycznych reform. Są też i tacy, którzy mówią, że Aleksander Łukaszenka zwraca się ku Zachodowi, bo potrzebuje pieniędzy i nie zamierza wcale postępować zgodnie z międzynarodowymi standardami.

pp/IAR