Charlottesville "pokazuje głęboki podział Ameryki"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 08:00
– To powrót do zaognienia bardzo poważnego konfliktu na podłożu rasowym i nacjonalistycznym – mówił Michał Baranowski z German Marshall Fund o tragicznych zajściach w USA.
Audio
Ludzie protestujący pod Białym Domem w Waszyngtonie po krwawych starciach w Charlottesville
Ludzie protestujący pod Białym Domem w Waszyngtonie po krwawych starciach w CharlottesvilleFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

W sobotę 12 sierpnia w Charlottesville neonazista wjechał samochodem w tłum protestujących przeciwko marszowi skrajnej prawicy, zabijając jedną osobę i raniąc kilkanaście. Prezydent USA Donald Trump nie potępił jednoznacznie rasizmu od razu - na mocne słowa pod adresem neonazistów i zwolenników białej rasy Amerykanie musieli czekać kilka dni. Ambiwalentny stosunek do wydarzeń w Charlottesville zarzuca Trumpowi nie tylko lewicowa opozycja, lecz także jego własna partia.

Michał Baranowski tłumaczył, co było przyczyną starć neonazistów i ich przeciwników, a także analizował sytuację polityczno-społeczną w Stanach Zjednoczonych, w których gwałtownie odżywają problemy typowe dla amerykańskiej przeszłości.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Gość: Michał Baranowski (German Marshall Fund)

Data emisji: 16.08.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Ukraina w NATO? "Zmieniło się podejście społeczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 08:00
- Rosja jawi się jako kraj agresywny wobec Ukrainy i to zmienia nastawienie Ukraińców – podkreślał Janusz Onyszkiewicz, komentując sprawę ewentualnego ubiegania się Ukrainy o członkostwo w NATO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy USA uderzy sankcjami w budowę gazociągu Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 08:00
- Rosyjski Gazprom dąży do osiągnięcia monopolistycznej pozycji w dostawach gazu do Europy i wyeliminowaniu Ukrainy jako kraju tranzytowego, przez który przebiega gazociąg - mówił w Dwójce Piotr Stępiński z portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykańskie sankcje wobec Rosji. Porażka prezydenta Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 18:00
- Te restrykcje, to w pewnym sensie porażka prezydenta Donalda Trumpa. To ubezwłasnowolnienie prezydenta w stosunku do jego polityki wobec Rosji - mówił w "Pulsie Świata" Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trump uniemożliwia odwilż w Iranie"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:00
- Prezydent Iranu Hassan Rouhani musi, pod presją niestety prezydenta Trumpa, stać się konserwatystą - podkreślał Mariusz Borkowski, mówiąc o skutkach nowo nałożonych przez USA na Iran sankcji.
rozwiń zwiń