Dwójka

"Ubu król" na początek sezonu Jerzego Jarockiego

14.10.2014 18:00
Spektaklem Jana Klaty opartym na słynnym tekście Alfreda Jarry'ego Stary Teatr w Krakowie rozpoczyna nowy sezon. Reżyser był gościem audycji "Wybieram Dwójkę".
Jan Klata
Jan KlataFoto: PAP / Grzegorz Hawałej
Posłuchaj
06'42 Z Janem Klatą o spektaklu "Ubu król" w Starym Teatrze w Krakowie rozmawia Justyna Nowicka (Wybieram Dwójkę)
13'18 Z Moniką Śliwińską o książce "Muzy Młodej Polski" rozmawia Dorota Gacek (Wybieram Dwójkę)
więcej

Mówiliśmy też o książce "Muzy Młodej Polski" Moniki Śliwińskiej. To barwne i dramatyczne dzieje życia trzech sióstr Pareńskich - Marii, Zofii i Elizy. Ich twarze i sylwetki portretowali Stanisław Wyspiański i Witold Wojtkiewicz; były one też kobietami ważnymi dla wybitnych pisarzy - Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Audycję "Wybieram Dwójkę" prowadziła Katarzyna Nowak.

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Był partnerem dla Gombrowicza, Różewicza i Mrożka"

10.10.2012 17:50
Jacek Wakar pożegnał na antenie Dwójki zmarłego dziś Jerzego Jarockiego.
Jerzy Jarocki
Jerzy Jarocki Foto: bpt/ PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
11'08 Jacek Wakar żegna na antenie Dwójki zmarłego dziś Jerzego Jarockiego
więcej

- Wraz z jego odejściem kończy się tradycja polskiego teatru lat 60. i 70. - mówi krytyk, przyznając, że wychował się na spektaklach Jarockiego. - Zawdzięczamy mu nasze rozumienie współczesnej dramatrugii współczesnej, ale też wnikliwe spojrzenie na rodzimy romantyzm. Jego zasadą była wierność literze tekstu. Porównywał skrzypienie butów na scenie, ustawiał reflektory z dokładnością co do 5 centymetrów. Nie było mowy o żadnej przypadkowości. Matematyczny umysł...

Wybitnego reżysera będziemy wspominać na na antenie Dwójki także dziś wieczorem. Jerzy Jarocki zmarł w środę w Warszawie. Niemal do ostatniej chwili pracował nad swoim ostatnim spektaklem (i autorskim tekstem dramatycznym) "Węzłowiska". Urodził się 11 maja 1929 roku, także w Warszawie.

Zadebiutował w 1957 roku "Balem manekinów" Brunona Jasieńskiego w Teatrze imienia Wyspiańskiego w Katowicach. Dwa lata później przygotował w teatrze studenckim w Gliwicach polską prapremierę "Ślubu" Witolda Gombrowicza. W 1962 roku rozpoczął pracę w Starym Teatrze w Krakowie.

Za jego najwybitniejsze inscenizacje na tej scenie uważa się "Tango” Sławomira Mrożka, "Fizyków” Friedricha Dürrenmatta, "Matkę” i "Szewców” Witkacego, "Moją córeczkę” Tadeusza Różewicza, "Wiśniowy sad” i "Trzy siostry” Antoniego Czechowa, "Życie jest snem” Calderóna de la Barca, "Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego.

W stanie wojennym Jarocki przygotował spektakl "Mord w katedrze” Thomasa Stearnsa Eliota, grany w Katedrze Wawelskiej. Artysta realizował też spektakle według własnych scenariuszy: „Sen o Bezgrzesznej”, napisany wspólnie z Józefem Opalskim, oraz „Grzebanie” według Witkacego. W Teatrze Telewizji wystawił w 1976 roku "Matkę" Witkacego, a w Teatrze Polskim we Wrocławiu "Pułapkę" Tadeusza Różewicza, "Płatonowa" i "Wujaszka Wanię" Czechowa. W Teatrze Narodowym w Warszawie zrealizował "Sprawę" według "Samuela Zborowskiego" Słowackiego. Jerzy Jarocki pracował też za granicą. Jego przedstawienia odznaczały się bogactwem środków inscenizacyjnych, dyscypliną artystyczną, precyzją kompozycji scenicznego obrazu i ruchu.

W jego przedstawieniach występowali tacy aktorzy, jak: Jerzy Radziwiłłowicz, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Globisz i Kinga Preis. Jerzy Jarocki był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był laureatem licznych nagród i odznaczeń, w tym nagród imienia Leona Schillera (1967) i Konrada Swinarskiego (1977), a także Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury (2006) oraz Złotego Medalu Gloria Artis (2007).

Czytaj także

"Od siebie i swojego teatru wymagał maksimum"

16.10.2012 11:41
Niedawno pożegnaliśmy Jerzego Jarockiego, jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego teatru. Swoimi wspomnieniami o twórcy wielu głośnych przedstawień dzielili się goście "Rozdroży kultury".
Jerzy Jarocki
Jerzy JarockiFoto: PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
27'59 Jerzy Jarocki we wspomnieniach
więcej

Jerzy Jarocki był związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Starym Teatrem w Krakowie i Teatrem Narodowym w Warszawie. W swojej twórczości sięgał zarówno po autorów współczesnych, jak i klasycznych (m.in. Juliusz Słowacki). Najbardziej głośne przedstawienia, jakie wyreżyserował to m.in. "Sen srebrny Salomei", "Sprawa" i "Sen o Bezgrzesznej".

- Czy się to komuś podobało albo nie, Jarocki istniał w polskim teatrze. To był jakiś punkt odniesienia, ponieważ Jarocki wyznaczał najwyższy pułap myślenia o sztuce scenicznej, stawiał sobie i teatrowi najwyższe wymagania. Wraz z jego śmiercią odszedł jakiś filar. To smutne i bolesne - mówił w Jedynce prof. Józef "Żuk" Opalski z krakowskiej Akademii Teatralnej, współtwórca spektaklu "Sen o Bezgrzesznej".

Gośćmi Jerzego Matula byli również prof. Barbara Osterloff i dr Beata Guczalska - autorka książki "Jerzy Jarocki - artysta teatru". Ponadto w audycji wykorzystano archiwalne nagrania, m.in. z udziałem Jerzego Jarockiego.

Więcej w nagraniu audycji "Rozdroża kultury".

pg