Katyński Marsz Cieni. Koordynator: to coś bardzo przejmującego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 18:06
- W marszu biorą udział rekonstruktorzy. Koledzy, którzy przyjeżdżają z różnych miast całej Polski. Zapraszamy ich, a oni słyszą ten głos, mając poczucie misji. Bo to nie jest inscenizacja czy rekonstrukcja. My nie płacimy za przyjazd. Jeżeli to czujesz, to po prostu jesteś z nami - mówił w Dwójce Jarosław Wróblewski, koordynator XVII Katyńskiego Marszu Cieni, który w niedzielę (14.04) przejdzie przez Warszawę.
Katyński Marsz Cieni to hołd dla blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku
Katyński Marsz Cieni to hołd dla blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 rokuFoto: Sławomir Kasper/IPN
  • Katyński Marsz Cieni to hołd dla blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.
  • "Będziemy szli w milczeniu, ze ściśniętym gardłem przez Warszawę" - zapowiadają organizatorzy.
  • O wydarzeniu opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę" Jarosław Wróblewski, jego koordynator.

84 lata temu - na początku kwietnia 1940 roku - NKWD rozpoczęło wywożenie do Katynia polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Zostali wzięci do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku.

Zbrodnia katyńska - wymierzona w polskie elity

Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy.

O zbrodni i o odkryciu grobów polskich oficerów pod Katyniem świat dowiedział się w kwietniu 1943 roku. Od 2007 roku 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczczeniem pamięci zamordowanych jest też Katyński Marsz Cieni, który w tym roku przejdzie ulicami Warszawy 14 kwietnia.

Cienie w sercu stolicy

- Idziemy czwórkami przez Trakt Królewski, czyli przez serce Warszawy. Tysiące ludzi wychodzi wtedy z domu, żeby napić się kawy, zrelaksować się. A my idziemy w milczeniu i ich mijamy, zostawiając z takim pytaniem, czy tu film jakiś kręcą. Rozdajemy też ulotki, żeby przy okazji edukować - tłumaczył Jarosław Wróblewski, koordynator wydarzenia.

Posłuchaj
15:11 Wybieram Dwójkę wróblewski 12.04.2024.mp3 Rozmowa z Jarosławem Wróblewskim, koordynatorem XVII Katyńskiego Marszu Cieni (Wybieram Dwójkę) 

W wyniku zbrodni katyńskiej zamordowano blisko 22 tysiące polskich obywateli. Masowe egzekucje trwały sześć tygodni. Polaków zabijano strzałem w tył głowy, grzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Mordu dokonano na podstawie tajnej, podpisanej przez Józefa Stalina, uchwały z 5 marca 1940 roku.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jarosław Wróblewski (koordynator XVII Katyńskiego Marszu Cieni)

Data emisji: 12.04.2024

Godz. emisji: 16.30

mgc/pg/kk

Czytaj także

Odpowiadał za los polskich jeńców z obozów specjalnych NKWD. Posłuchaj zeznań sowieckiego zbrodniarza

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 05:55
Gdy na początku lat 90. XX wieku wszczęto śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, jedną z najważniejszych osób przesłuchiwanych w charakterze świadka był Piotr Soprunienko - naczelnik Zarządu ds. Jeńców Wojennych NKWD ZSRR. W Archiwum Polskiego Radia zachował się fragment zeznań, które złożył w kwietniu 1991 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowieckie naloty na Warszawę. Historyk: to były działania terrorystyczne wymierzone w Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 15:02
- O ile bombardowania w 1941 i w 1944 r. miały charakter taktyczny, o tyle naloty z lat 1942-1943 były działaniami wyłącznie terrorystycznymi wymierzonymi w Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Tymoteusz Pawłowski, historyk, opowiadając o jednej z zapomnianych kart II wojny światowej, jaką były - w latach 1941-1944 - sowieckie naloty na Warszawę.
rozwiń zwiń