"Złote runo. Sztuka Gruzji" w Krakowie. Pierwsza taka wystawa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 17:00
- Zapominamy o tym, że jest to jeden z najstarszych krajów europejskich, który leży na granicy geograficznej, a przede wszystkim kulturowej, Europy i Azji; który wytworzył fenomenalną kulturę, zupełnie unikalną w skali Starego Kontynentu - tak o Gruzji mówił Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucja ta zaprasza na wystawę "Złote runo. Sztuka Gruzji".
Klamra ażurowa, Gruzja, brąz, III w. n.e.
Klamra ażurowa, Gruzja, brąz, I–II w. n.e.Foto: materiały prom./MNK
  • Gościem audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" był Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
  • Placówka zaprasza na wystawę "Złote runo. Sztuka Gruzji". To pierwsza w Europie tak obszerna prezentacja dzieł sztuki z tego kraju.
  • Wystawę będzie można oglądać od 18 kwietnia do 15 września.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ale też w Europie wszechstronną, panoramiczną i tak obszerną wystawę sztuki gruzińskiej. Zgromadzono na niej ponad 700 obiektów.

Gruzja pogrążona w stereotypach

Fakt, że jeszcze nikt na całym świecie nie pokusił się o tak bogaty przegląd sztuki tego kraju, świadczy o tym, jak nieodkrytym państwem pozostaje Gruzja.

- Myślę, że Gruzja jest krajem, który kojarzy się nam albo jeszcze z czasami sowieckimi jako była republika radziecka, która jest mało interesującym, peryferyjnym obszarem imperium, albo jest rajem turystycznym, pięknym miejscem, do którego jeździmy coraz częściej na wakacje, a zapominamy o tym, że jest to jeden z najstarszych krajów europejskich, który leży na granicy geograficznej, a przede wszystkim kulturowej, Europy i Azji; który wytworzył fenomenalną kulturę, zupełnie unikalną w skali Starego Kontynentu - mówił Andrzej Szczerski.

Czytaj także:

Gruzińskie skarby

"Złote runo. Sztuka Gruzji" to wystawa niezwykle barwna i różnorodna. Zobaczymy tam masę obiektów - od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów.

Wystawę "Złote runo. Sztuka Gruzji" będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie od 18 kwietnia do 15 września.


Posłuchaj
14:43 Dwojka_Wybieram_Dwojke_2024_04_16-16-31-04.mp3 "Złote runo. Sztuka Gruzji" w Krakowie. Pierwsza taka wystawa w Europie (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 16.04.2024

Godzina emisji: 16.30

pg/mgc/wmkor

Czytaj także

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 17:00
- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Memento vitae". Kuratorka wystawy: dzienniki Józefa Czapskiego wciąż nas inspirują

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 18:43
- Józef Czapski zanotował te kilka słów i ten kontekst w jednym z ostatnich swoich dzienników. 91-letni artysta tak właśnie pisał o swoim życiu: nieważne, czy czeka mnie jeszcze jeden dzień, czy kilka lat, memento vitae! - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy, na której będzie prezentowane malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń