Redakcja Polska

Fascynujące powieści z historią sztuki w tle. Spotkanie z pisarzem Gregiem Krupą

30.05.2023 18:10
Greg Krupa jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. W 2004 roku przeprowadził się do Włoch. Zamieszkał początkowo w okolicach Bolonii, aby w końcu osiąść na stałe w Ferrarze – mieście, którego bogata historia i kultura zafascynowały go do tego stopnia, że stały się inspiracją do napisania książki.
Audio
  • Z Gregiem Krupą, kulturoznawcą, pisarzem, autorem powieści z fascynującą historią Włoch w tle, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Greg Krupa w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Greg Krupa w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Tadeusz Deptuła

Powieść „Zaginiony klejnot Ferrary”, wydana przez Wydawnictwo Arkady, była debiutem literackim Grega Krupy, na który złożyły się artystyczne i historyczne zainteresowania autora oraz jego wrodzona ciekawość świata, humor i umiejętność opowiadania.

Przekonujemy się, że niewielkie włoskie miasto kryje w sobie mroczne tajemnice pochodzące z zamierzchłej przeszłości. Davide Dobravski, młody dziennikarz o polskich korzeniach angażuje się w śledztwo związane ze śmiercią znanego kolekcjonera sztuki. Ta, z pozoru błaha, kryminalna historia doprowadza go na trop sekretnych organizacji poszukujących niezwykle cennego klejnotu. Pełen zwrotów akcji thriller rozgrywający się wśród zabytków i dzieł sztuki, które zawierają tajemnicze wskazówki pozostawione przez średniowiecznych i renesansowych architektów, alchemików i artystów.

Następna książka Grega Krupy to "Zaginiona rzeźba z Bolonii". Tu dowiadujemy się co łączy odnalezioną przypadkiem rzeźbę z Modiglianim, Bolonią i kabałą. Dlaczego osoby, które miały z nią styczność, umierają albo znikają w tajemniczych okolicznościach? Davide Dobravski, znany czytelnikom z "Zaginionego klejnotu Ferrary", po raz kolejny angażuje się w śledztwo prowadzone przez jego przyjaciół karabinierów. Osobiście zamieszany w sprawę, zmuszony jest sięgnąć po niekonwencjonalne środki, które pozwolą mu odkryć zaskakującą prawdę.

Powieści Grega Krupy mają ogromny walor poznawczy, opisują nieznane historie i tajemnice włoskich miast.

- Nie odważyłbym się nazywać siebie historykiem sztuki, bądź historykiem w ogóle, natomiast jestem pasjonatem zarówno historii jak i historii sztuki. Jestem osobą, którą zawsze fascynowały miejsca, w których mieszkałem. Zmieniałem miejsca zamieszkania kilkukrotnie i zawsze starałem się dowiedzieć jak najwięcej o mieście, w którym przyszło mi żyć - mówi Greg Krupa. - W przypadku Ferrary i Bolonii, te dwa miasta okazały się niezwykle bogate w różnego rodzaju historie, opowieści, tajemnice i również miejsca. Każde z nich mogłoby być motywem osobnego zupełnie opowiadania. Wykonałem dużą pracę dokumentalną, żeby wszystkie te miejsca przestudiować. Wydaje mi się, że  udało mi się wydobyć to co najcenniejsze w tych dwóch miastach, mam przynajmniej taką nadzieję - dodaje pisarz.

Gregiem Krupą, kulturoznawcą, pisarzem, autorem powieści z historią Włoch w tle, rozmawiała Halina Ostas.

Ukraina gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

24.05.2023 15:57
Organizatorzy zapraszają na coroczne święto książki od 25 do 28 maja do Pałacu Kultury i Nauki. W największym literackim wydarzeniu tego roku weźmie udział blisko 500 wystawców.

"Nić porozumienia". Spotkanie z dr Piotrem Kułakiem, autorem wyjątkowej publikacji

28.05.2023 14:49
Spora grupa czytelników średniego i starszego pokolenia zapewne pamięta smukłe, kieszonkowe tomiki z charakterystycznym, umieszczonym w górnym prawym rogu okładki, rysunkiem jednorożca. Dr Piotr Kułak, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreślał, że seria „Jednorożca” była unikatowym przykładem równoważnej współpracy twórców – pisarzy i grafików. 

W Wilnie rozpoczął się po raz trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią"

29.05.2023 13:47
W Wilnie rozpoczął się trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią". W tym roku w wydarzeniu biorą udział poeci i przedstawiciele świata polskiej kultury z siedmiu państw.