Rosja - kraj migracji poimperialnej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 15:15
- Zastanawiałam się, czy migracje z krajów dawnego Związku Radzieckiego do Rosji można określać mianem migracji poimperialnej - mówi gość audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" Zuzanna Brunarska.
Audio
  • Zuzanna Brunarska o migracji poimperialnej (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Plac Czerwony w Moskwie
Plac Czerwony w MoskwieFoto: wikimedia commons/Public Domain

- Po studiach szukałam miejsca, w którym mogłabym zacząć pracę. Najpierw pracowałam w Ośrodku Studiów Wschodnich, potem dostałam propozycję dołączenia do projektu Uniwersytetu Warszawskiego nt. migracji na Wschodzie - opowiada gość Katarzyny Kobyleckiej. Jej zainteresowanie sprawami Wschodu zaczęło się na początku studiów. - Rosja to kraj ogromnych możliwości badawczych - dodaje.

- W latach 90. migracje często były motywowane politycznie, etnicznie. Teraz przeważają migracje ekonomiczne, które rządzą się innymi prawami - twierdzi Zuzanna Brunarska.

Jak wyglądały i jak wyglądają procesy migracyjne u naszych wschodnich sąsiadów? M.in. o tym możemy się dowiedzieć z audycji.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość:  Zuzanna Brunarska (geograf, związana z Instytutem Studiów Społecznych UW i Ośrodkiem Badań nad Migracjami)

Data emisji: 7.08.2015

Godzina emisji: 15.00

mp/bch

Czytaj także

Pierwszy awatar Putina otworzył Rosję na Zachód

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 11:30
- Postać Piotra Wielkiego zajmuje bardzo ważne miejsce w pamięci historycznej Rosjan. To on ogłosił narodziny imperium - opowiadał historyk prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udało się obejść cenzurę. Książka "Skrwawione ziemie" Snydera dostępna w sieci po rosyjsku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 06:10
Książka Timothy'ego Snydera - specjalisty w zakresie nowożytnych nacjonalizmów oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej - została przetłumaczona na 26 języków, jednak w Rosji nie mogła się dotychczas ukazać. Opowiada bowiem m.in. o milionach ofiar sowieckich mordów i represji na "skrwawionych ziemiach", pomiędzy Niemcami i Rosją.
rozwiń zwiń