Olgierd Budrewicz: jestem obrzydliwie warszawski

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 17:50
– Z tym miastem związany jestem już w trzecim pokoleniu, poza tym mam już tu córkę i wnuczkę. Nie tylko Polska jest ojczyzną, lecz także Warszawa, a nawet dzielnica, w której się długo mieszka – mówił w archiwalnym nagraniu Olgierd Budrewicz, dziennikarz i pisarz, varsavianista.
Audio
  • Olgierd Budrewicz opowiada o swojej Warszawie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Olgierd Budrewicz o czerpaniu z doświadczeń podróżująch pisarzy, takich jak Conrad, Hemingway, Orwell i Czechow (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Olgierd Budrewicz opowiada o podróżach do Brazylii (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Olgierd Budrewicz o specyfice życia na wyspach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Olgierd Budrewicz o mieście jako współczesnej dżungli (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Olgierd Budrewicz, Warszawa 2010 r.
Olgierd Budrewicz, Warszawa 2010 r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Pierwsze teksty Olgierd Budrewicz pisał podczas Powstania Warszawskiego dla jednego z akowskich pism. Po wojnie pracował jako reporter miejski w popołudniówce "Wieczór Warszawy". – Chodziłem po gruzach stolicy, a potem po rusztowaniach – opowiadał. – Ponieważ się tu urodziłem, spędziłem okupację i widziałem zniszczenie Warszawy, mogę powiedzieć, że przeżyłem z tym miastem sporo. I chyba nauczyłem się Warszawy. Poznałem jej dobre cechy, a także przywary – powiedział.

Po okresie miejskiego dziennikarstwa Olgierd Budrewicz zaczął pisać książki o Warszawie, takie jak "Baedeker warszawski" w trzech tomach czy " Sagi warszawskie" - opowieści o rodzinach zasłużonych dla kultury tego miasta. Cudzoziemcom przyjeżdżającym do Polski varsavianista nie polecał jednak oczywistego zwiedzania miasta. – Zabytki, które zwykle poleca się w przewodnikach, są moim zdaniem średniej klasy, a jeżeli już, to są częściowo podfałszowane. Słynna była przecież sprawa warszawskiej Starówki, której UNESCO nie chciało wpisać na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości, twierdząc, że to falsyfikat – mówił.

***

W cyklu "Głosy z przeszłości" słuchamy nagranych w 2001 roku wspomnień Olgierda Budrewicza – dziennikarza i pisarza, który odwiedził i opisał ponad 160 krajów, varsavianisty pasjonującego się dziejami stolicy Polski.

Olgierd Budrewicz był autorem licznych reportaży wydanych w kilkudziesięciu książkach, programów telewizyjnych, scenariuszy i komentarzy do filmów dokumentalnych. Wydał wiele książek poświęconych historii i współczesności Warszawy, artykułów, felietonów, szkiców i esejów. Napisał m.in. "Baedeker warszawski", "Podróże do czterech rogów świata" i "Byłem wszędzie".

Zmarł w 2011 roku.

W swoich gawędach Olgierd Budrewicz mówi o Warszawie, o czerpaniu z doświadczeń podróżujących pisarzy czy o podróżach do Brazylii.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

23-27 czerwca (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00

jp/mc

Zobacz więcej na temat: Brazylia podróże Warszawa
Czytaj także

Marian Pankowski - polski pisarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 10:11
Przypominamy wspomnienia Mariana Pankowskiego (1919-2011) – poety, prozaika, krytyka literackiego i tłumacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Bereza: niemożliwe życie wśród książek

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 16:46
Legendarne były jego dziwactwa. I małe mieszkanie pełne książek. Znana była jego miłość do literatury, której poświęcił życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Chądzyńska. Wytłumaczyć życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 22:30
W związku z 10. rocznicą śmierci Zofii Chądzyńskiej zapraszamy do wysłuchania archiwalnych, znakomicie opowiedzianych wspomnień – cenionej tłumaczki (Cortázara, Márqueza, Borgesa), a także pisarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest szczęście? Gawędy Jana Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 21:30
W "Głosach z przeszłości" z nagrań archiwalnych przypominaliśmy postać prof. Jana Szczepańskiego filozofa, socjologa i pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Grześczak: Iwaszkiewicz w wojsku grał na fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 21:00
– Iwaszkiewicz był związany bardziej z Wielkopolską niż z Mazowszem, gdzie mieszkał. W 1918 r. służył w jednostce wojskowej w Ostrowie Wielkopolskim. Był tam... kaowcem – wspominał w Dwójce Marian Grześczak, którego głosu słuchamy w tym tygodniu z archiwalnych nagrań. 22 marca mija 80. rocznica urodzin tego poety i dramaturga.
rozwiń zwiń