Polskie Radio
Section05
Bieszczady

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  góry Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Andrzej Zieliński Karol Szymanowski Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

Przystanek Przemyśl. Za nami pierwszy etap Trójkowego Rajdu Rowerowego

Za nami pierwszy etap Trójkowego rajdu Rowerowego. Malownicze widoki, mordercze podjazdy i nostalgiczne powroty do czasów dzieciństwa – to wszystko czekało Dariusza Urbanowicza, który wyruszył znad Soliny i dotarł do Przemyśla. Trasą liczyła około 170 kilometrów i zapoczątkował piątkowy cykl wakacyjny w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz Paweł Turski Piotr Firan Bieszczady rower

Robert Żurakowski: Chatki Puchatka nie byłoby bez Lutka

- O Lutku możemy usłyszeć, że miał ciężki charakter, zresztą w filmie staraliśmy się to pokazać. Ale niezaprzeczalnie, gdyby nie jego siła fizyczna, którą miał olbrzymią, i chęć przetrwania i stworzenia czegoś, tego miejsca by nie było. Lutek jest bohaterem, bo dzięki niemu mamy całe pięćdziesiąt lat pięknego schroniska – domu - mówił w Dwójce Robert Żurakowski, reżyser filmu dokumentalnego o Ludwiku Pińczuku "Śniła mi się Połonina".
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady Dwójka Roch Siciński film polski kino dokument film dokumentalny KULTURA

Bojkowie: najmniej znani mieszkańcy Bieszczad

W Myczkowie nad Zalewem Solińskim od 10 lat działa Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków, prezentujące przedmioty należące do jednej z najciekawszych i jednocześnie najmniej znanych mniejszości etnicznych zamieszkujących II RP. Muzeum stworzone zostało głównie ze zbiorów lokalnego pasjonata, emerytowanego nauczyciela historii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Bieszczady Bojkowie muzeum Witold Lazar Trójka

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podkarpackie wycieczka Sanok Bieszczady muzeum góry zabytki wakacje skansen Sława Bieńczycka

Adrian Markowski: Bieszczadów nie da się całkowicie poznać

- Nie miałem na myśli dogłębnego poznania, trudno je sobie wyobrazić. W mojej poprzedniej książce nie wszystko się zmieściło, to jest krok dalej, ale zostało ich jeszcze wiele do zrobienia. Nie chcę opowiadać wszystkiego - mówił na antenie Dwójki Adrian Markowski, autor książki "Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę".
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady książki podróże po Polsce góry Monika Zając Dwójka

Tołhaje. Muzyczni zbójnicy na koncercie w Trójce

– Tołhaje byli zbójnikami grasującymi w Bieszczadach w XVI i XVII wieku. Zainspirowała nas ta nazwa i ich wzorem postanowiliśmy zbójować w muzyce, łączyć różne nurty muzyki tradycyjnej i współczesnej – mówi Janusz Demkowicz, współzałożyciel i basista grupy Tołhaje. Zespół słyszymy podczas koncertu charytatywnego "Trójka dla Ukrainy", który odbędzie się już dziś (1 kwietnia) o g.19.05, w dniu 60. urodzin radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka koncert MUZYKA Bieszczady