Polskie Radio
Section05

parki narodowe

Bogactwo fauny i flory z Parku Narodowym "Ujście Warty"

Audycja plenerowa nadana była z malowniczego Parku Narodowego "Ujście Warty", gdzie przyroda i historia splatają się w niezapomniane widoki. W audycji wiele ciekawostek na temat Parku Narodowego "Ujście Warty", a naszymi przewodnikami byli Olga Betańska i Remigiusz Wojtera - dyrektor Parku Narodowego "Ujście Warty". Co czyni ten park tak wyjątkowym i jakie skarby kryje w swoim wnętrzu?
Zobacz więcej na temat:  park narodowy DAB+

Z mikrofonem w Białowieskim Parku Narodowym

Białowieski Park Narodowy, najstarszy w Polsce, jest nie tylko symbolem ochrony dzikiej przyrody, ale także centrum edukacji ekologicznej, gdzie obalane są mity o zwierzętach, prowadzone są pionierskie badania, a odwiedzający mogą odkrywać unikalne piękno natury oraz poznawać jej tajemnice od najmłodszych lat. Zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom, w której przeniesiemy Was do serca Białowieskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Białowieża radio dla dzieci DAB+ Marta Powałowska Krystian Tyrański

Poradnik Młodego Odkrywcy - 04 - Dziennik ekspedycyjny

Dziennik ekspedycyjny to zeszyt, teczka lub plik, w którym zapisujemy i umieszczamy swoje spostrzeżenia, zaskoczenia, przemyślenia i doświadczenia związane z daną wyprawą, dniem i chwilą. Dlaczego warto zbierać swoje dzikie wspomnienia? O tym dowiecie się z podcastu Marty Kawalec. Zdjęcia, relacje dźwiękowe, filmiki czy zapisane wierszem wrażenia to tylko kilka z propozycji, w jaki sposób prowadzić swój dziennik ekspedycyjny.
Zobacz więcej na temat:  dzieci podróże

Relacje z rodzinnych wypraw do nadmorskiego parku narodowego na południu Norwegii - Ytre Hvaler

Rodzina z Norwegii, która odwiedziła studio Polskiego Radia Dzieciom, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z wypraw do parków narodowych zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Laura i jej rodzice Basia i Paweł, mieszkają na co dzień w Fredrikstad, na południu Norwegii, w pobliżu Parku Narodowego Ytre Hvaler. Jak wspomnieli w rozmowie, ten nadmorski park oferuje piękne krajobrazy z wyspami i fiordami. Wspólnie uwielbiają je eksplorować. Wiele radości sprawia im obcowanie z przyrodą. Mogą tam spacerować, słuchać szumu fal, wdychać zapachy morza i cieszyć się bliskością natury.
Zobacz więcej na temat:  Norwegia Tatrzański Park Narodowy Góry Stołowe podróże Podróże rodzinne

Czekamy na zdjęcia z wypraw do parków narodowych! Odkrywaj parki narodowe z Polskim Radiem Dzieciom!

Na antenie Polskiego Radia Dzieciom trwa Tydzień z Parkami Narodowymi. Słuchacze mogą liczyć na materiały reporterskie, parkowe ciekawostki i nowy podcast "Poradnik Młodego Odkrywcy", zaś w nowym serwisie specjalnym parkinarodowe.polskieradio.pl można śledzić wyzwanie jakie podjęło PRD, aby podczas rodzinnych wypraw z mikrofonem, w 23 miesiące odwiedzić 23 polskie parki narodowe. Redakcja zachęca w ten sposób do odwiedzania parków narodowych z całym jej walorem przyrodniczym. Rodziny chętne do podzielenia się swoimi zdjęciami z wypraw do parków narodowych mogą wysłać swoje fotorelacje i krótkie opisy na adres dzieci@polskieradio.pl. Na autorów najciekawszych zdjęć czekają niespodzianki.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci patronatPRD dzieci serwisy specjalne podróże Podróże rodzinne

Wyprawa do Drawieńskiego Parku Narodowego. Jak tym razem poradzili sobie mali podróżnicy?

Jak poruszać się po Drawieńskim Parku Narodowym, co ciekawego możemy tam znaleźć i czy są jakieś skuteczne sposoby na kleszcze? Polskie Radio Dzieciom zaprasza do udziału w Dzikiej Odysei, a o tym jak przebiegła kolejna wyprawa opowiedziała w "Poranku" Marta Powałowska, korespondentka Polskiego Radia Dzieciom. Więcej informacji o wyprawach rodzinnych z mikrofonem na parkinarodowe.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce Drawieński Park Narodowy przyroda

Drawieński Park Narodowy na szlaku Małych Odkrywców

Drawieński Park Narodowy znajduje się w północno-zachodniej części kraju. Jest to jeden z nielicznych takich parków, które położone są nieco w głębi kraju, a nie przy jego granicy. Powodem jego utworzenia była m.in. ochrona obszarów rzeki Drawa, od której został on również nazwany. Nie bez znaczenia jest także symbol parku, czyli wydra, która żyje w środowisku wodnym.  
Zobacz więcej na temat:  Dzika Odyseja radio dla dzieci Marta Powałowska Krystian Tyrański

Jeśli nie orzeł, to jakie zwierzę widnieje na naszym godle?

- Najbardziej prawdopodobne, że pierwowzorem białego orła z naszego godła jest bielik - powiedział Przemysław Barszcz, autor książki "Zwierzęta w godłach". - Sięgając do historii i zestawiając ją z naszym godłem morze się jednak okazać, że jeśli widnieje na nim bielik, to on w systematyce zoologicznej, nie jest orłem - dodał gość "Popołudnika" i opowiedział o innych ptakach, które znalazły się w godłach państw i miast.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci przyroda zwierzęta leśne zwierzęta

Wyprawa do Krainy Tysiąca Jezior w "Popołudniku" Polskiego Radia Dzieciom

Mazury określane są jako Kraina Tysiąca Jezior, co jednak trochę mija się z prawdą. Na Mazurach można się doliczyć bowiem aż około 2600 jezior, czyli prawie trzy razy więcej. Dziś taklujemy jacht i opuszczamy bezpieczną przystań, aby wyruszyć na żeglarską przygodę szlakiem mazurskich jezior. Naszym sternikiem będzie Zbyszek Kozłowski. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci przyroda zwierzęta leśne zwierzęta Mazury jezioro łódż

Kim jest "Bartuś" i Leon? Czyli kolejni bohaterowie Odkrywców Polskich Parków Narodowych

Co to jest Zagroda Pokazowa, dlaczego mieszka tam wiewiórkę bez uszu? Kim jest Leon oraz jak wyglądają bieliki i koniki polskie? Pora na kolejne spotkanie z cyklu "Dzika Odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025". Zapraszamy na kolejną korespondencję małych Odkrywców Polskich Parków Narodowych, którzy tym razem wyruszyli do Borów Tucholskich. Akcji patronuje patronuje Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa edukacja przyrodnicza Bory Tucholskie przyroda Dzika Odyseja

Gdzie jest głuszec - symbol Parku Narodowego Bory Tucholskie? Pora na kolejną wyprawę Małych Odkrywców

- Symbolem Parku Narodowego Bory Tucholskie jest głuszec, ale jego tam nie ma i nie powiem co się z nim stało - powiedział Franek, uczestnik piątej już "Dzikiej Odysei" do Parków Narodowych. A te inne tajemnice oraz najciekawsze elementy wyprawy - podróżnicy zdradzili podczas swojej wizyty w studiu Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Jackiem Zawadą.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci przyroda zwierzęta leśne zwierzęta

Piosenki i mocy i nowa płyta Artura Gotza - w Polskim Radiu Dzieciom

- Muzyka i sztuka ma coś takiego w sobie, że potrafi zmienić zmienić nas i nasze podejście do świata - powiedział Artur Gotz, gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się w studiu, aby opowiedzieć o swojej najnowszej płycie "Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” i dodał, że muzyka potrafi zadziałać na nas motywująco w różnych trudnych momentach i to jest piękne.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci podróże piosenka Muzyka dla dzieci

Dzika ekspedycja do Słowińskiego Parku Narodowego

Dźwięk dzwonu okrętowego, którym poruszył gospodarz programu Krystian Tyrański, otworzył kolejną przygodę z cyklu Mali odkrywcy Dzikiego Królestwa. – Podczas naszych 23 wypraw będziemy sobie wyobrażać, że Parki Narodowe to takie dzikie wyspy pełne skarbów i tajemnic. Otoczone są one morzem miast miasteczek, wiosek, pól i dróg - tak jak w Słowińskim Parku Narodowym, czyli nadmorskiej krainie którą odwiedzili Młodzi Odkrywcy i korespondenci Polskiego Radia Dzieciom: Marta Powałowska i Franek – powiedział Krystian.
Zobacz więcej na temat:  przyroda edukacja Krystian Tyrański Słowiński Park Narodowy Przygody w PRD natura odkrywcy

Książka "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?". Adam Robiński: Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością

Czym jest puszcza? Gdy słyszymy to słowo, od razu stają nam przed oczami majestatyczne dęby, których korony zasłaniają niebo. Stare i grube albo martwe i gnijące. Musi być ciemno i wilgotno. A to przecież zupełnie nie tak... Gościem audycji "Poranek Dwójki" był Adam Robiński, autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kampinos przyroda Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Adam Robiński natura literatura książki