Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

Mezopotamskie eposy a Biblia. O tym, jak Izraelici czerpali z bliskowschodnich tradycji

Najbardziej znany opis potopu, który był karą za grzechy ludzkości, zawarto w Księdze Rodzaju. Ale nie jest to jedyna, a także nie najstarsza opowieść o tym wydarzeniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku powstania świata - elementy, które mogły później zostać przeniesione do Biblii, znajdziemy w babilońskim eposie "Enuma elisz".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka religia starożytność

Giovanni Battista Jacobelli, czyli dylematy włoskiego emigranta w Polsce

420 lat temu urodził się Giovanni Battista Jacobelli, który jako 22-letni utalentowany muzycznie młodzieniec trafił z Rzymu do Polski na dwór Zygmunta III Wazy. W jego historii, którą zrekonstruował historyk Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Wojciech Tygielski, pobrzmiewa ciągły dylemat: kontynuować atrakcyjną finansowo karierę w Polsce, czy powrócić w rodzinne strony?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Giovanni Battista Jacobelli

Jaćwingowie. W Puszczy Augustowskiej odnalezione ich najważniejsze cmentarzysko?

Jaćwingowie byli jednym z plemion bałtyjskich, zamieszkującym w średniowieczu pogranicze Polski, Litwy i Białorusi. Zniknęli z areny dziejów pod koniec XIII wieku. Dlatego też naukową sensacją było zlokalizowanie w Puszczy Augustowskiej nekropolii, która może być największym i najważniejszym cmentarzyskiem społeczności jaćwieskiej.
Zobacz więcej na temat:  Europejskie Dni Dziedzictwa Katarzyna Kobylecka Suwalszczyzna

Jak powstała Polska? Prof. Andrzej Buko o początkach naszego państwa

Archeolog, mediewista, tegoroczny laureat Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Prof. Andrzej Buko jest cenionym uczonym, który swoje zainteresowania skupia wokół ceramologii archeologicznej, początków państwa polskiego i cywilizacji europejskiej. Dlaczego został archeologiem? Jakie były okoliczności powstania państwa polskiego?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia historia Polski Mieszko I

Wieluń - polska Guernica. Okrutne zbrodnie wojenne na mieszkańcach miasta

II wojna światowa rozpoczęła się w piątek 1 września o godz. 4.45 atakiem na Westerplatte. Jednym z pierwszych celów niemieckiego uderzenia był także przygraniczny, 16-tysięczny Wieluń. Niektórzy historycy uważają nawet, że zrzucenie bomb na to nie mające znaczenia strategicznego miasto wyprzedzało o kilka minut ostrzelanie polskiego wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski II wojna światowa 1939 Wieluń Westerplatte

Giedymin. Kim był twórca potęgi Litwy?

To za czasów Giedymina - świętujące w tym roku 700-lecie - Wilno stało się stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego, a terytorium państwa zwiększyło się o ponad połowę. - We współczesnej pamięci historycznej na Litwie jest to najważniejszy władca obok Mendoga i Witolda - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamil Frejlich, kierownik Działu Badań w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Litwa Wielkie Księstwo Litewskie

Katastrofa Titana. Ekspert: "Gdy pojawia się słabość konstrukcji, wszystko może runąć"

- Na ogół takie statki są zbudowane w kształcie kuli, taka sfera, wykonana z tytanu, jest niesłychanie odporna. Natomiast pan Rush przeciął tę sferę na pół i pomiędzy te półkule wstawił walec po to, żeby zmieścili się tam pasażerowie, z których każdy zapłaci ćwierć miliona dolarów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Jamkowski, podróżnik, nurek, fotograf, wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia mumie Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Nagroda im. Benedykta Polaka. Poznaliśmy nazwiska tegorocznych laureatów

Nagroda imienia Benedykta Polaka - polskiego franciszkanina, który w XIII w. udał się w niezwykle niebezpieczną podróż na dwór chana Mongołów - honoruje wybitne osiągnięcia naukowe i eksploracyjne. Jest przyznawana w dwóch kategoriach: dla badacza polskiego i dla cudzoziemca, który propaguje polskie tematy badawcze i współpracuje z naszymi placówkami naukowymi.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Benedykt Polak Nagroda im. Benedykta Polaka