Polskie Radio
Section05
dzieci

"Prawo do bicia"

Historia, która zdarzyła się w łódzkiej rodzinie, przypomina tragedię grecką. Żona z trojgiem dzieci opuszcza męża. Mąż zabija żonę, podpala jej nowy dom i popełnia samobójstwo. Najstarsza córka z płonącego domu ratuje dwie młodsze siostry. Dramat osadzony w realiach współczesnej Polski, gdzie istnieją organizacje walczące z przemocą w rodzinie, działa prawo, które nie broni ofiary, a kościoły i związki religijne głoszą miłość bliźniego. Wszystkie te instytucje są bezradne w obliczu narastających między dwojgiem ludzi złych emocji. Strach. Złość. Fizyczna przemoc. Rozpacz. Czy finał tej tragedii to efekt odtrącenia, zranionej miłości czy choroby ? W jakiej mierze mogło temu zapobiec otoczenie oraz liczne, powołane do obrony praw człowieka i ochrony rodziny, instytucje? Jedno jest pewne: pozostały trzy sieroty, którymi musi się zająć Dom Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci dom dziecka

"Czas reporterów"- "Z mroku i mgły"

26 stycznia minęła 55 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W tych dniach warto pochylić się nad przeszłością, o której nikomu nie wolno zapominać, tak w świecie jak i w Polsce, przez którą walcem przetoczył się holocaust. "Z mroku i mgły" - Ewy Michałowskiej i Krzysztofa Wyrzykowskiego jest wstrząsającym dokumentem ukazującym los dzieci żydowskich w obozie zagłady w Oświęcimiu. Tutaj się kończy kolejowy tor a teren jest otoczony zardzewiałym drutem kolczastym. Jak okiem sięgnąć ciągną się brązowe drewniane baraki, gdzieniegdzie sterczą kikuty wypalonych kominów. Pod stopami pył spopielonych ludzkich ciał. Tak dzisiaj wygląda Auschwitz - obszar piekła, po wojnie zamienionego w muzeum w Oświęcimiu . Właśnie na terenie dawnego obozu spotkali się po latach ci, którym dane było przeżyć, którzy ocaleli, mimo iż miało ich nie być, którzy byli uczestnikami i świadkami rozgrywającej się tu tragedii. Szczęśliwym zrządzeniem losu udało im się wrócić do życia bramą z osławionym napisem "Arbeit macht frei" . Bramą , przez którą kilka milionów…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA Ewa Michałowska dzieci pieczeń

"Wybór Grzesia"

15 letni Grześ, wychowanek Domu Dziecka w Wałbrzychu zamarzł w Boguszowie Gorcach jako trzecia ofiara tej zimy. Wszystko wskazuje, że chłopiec dokonał świadomego wyboru. Wypadek ten wstrząsnął kadrą wychowawców i małymi mieszkańcami Domu Dziecka. Reporter przedstawia "stan ducha" tej placówki, słyszymy wypowiedzi dyrektorki, pedagogów i najbliższych kolegów, nawet duszpasterza. Wszyscy bardzo lubili Grzesia i nie potrafią zrozumieć, dlaczego doszło do tej tragedii. Może słuchacze spróbują poszukać odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza, że po audycji połączymy się z autorem reportażu. Dalszy ciąg dyskusji o Grzesiu, Domach Dziecka w Polsce i na Litwie, a także Domach Rodzinnych w audycji nocnej "Noc Tułaczy", którą poprowadzi Janina Jankowska. Przedstawimy w niej inne reportaże pokazujące los dzieci odepchniętych w Polsce i w rodzinach polskich na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka Litwa POLSKA dzieci Janina Jankowska

CZAS REPORTERÓW "Marzenie Marty"

Studio Reportażu i Dokumentu w listopadzie ubiegłego roku wsparło prowadzoną przez lekarzy i artystów akcję pomocy dzieciom ze sparaliżowanym układem oddechowym "Oddech dla.. " Dzięki reportażom Hanny Bogoryja Zakrzewskiej emitowanym w Pr.I i III, , koncertom z udziałem artystów scen polskich i reakcji naszych słuchaczy 9 letni Damian mógł wrócić do domu. Damian należy do dzieci , które nie mogą same oddychać i bez urządzenia zwanego respiratorem skazane są na życie w szpitalu. Na te respiratory lub stymulatory Ministerstwo Zdrowia nie miało dotąd pieniędzy Rodzice i organizacje pozarządowe w swoich wysiłkach były bezradne. Dzięki połączeniu sił lekarzy artystów i reportażystów radia publicznego , łącznie z ośrodkami regionalnymi , nie tylko uzbierano pieniądze dla Damiana, ale też tworzony jest właśnie pierwszy w Polsce bank respiratorów. Następne dziecko, 7 letnią Martę w Wałbrzychu odnalazł reporter z Radia Wrocław Przemysław Żyła. . Marta od 3 lat leży w szpitalu , a lekarze opiekujący się dzieckiem , nie znali nowej metody…
Zobacz więcej na temat:  dzieci pieniądze rodzice POLSKA Ministerstwo Zdrowia

"Szkoła na szóstkę"

Ośrodek Szkolno-wychowawczy "Helenów" ma długą i bogatą tradycję. W okresie międzywojennym znalazły tu schronienie i opiekę dzieci osierocone w czasie I Wojny Światowej. Dzisiejszy Helenów to szkoła (podstawowa + jedna klasa gimnazjalna) oraz internat. Trafiają tu dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (np. dyslektycy),oraz z mózgowym porażeniem dziecięcym. W szkole masowej nie miałyby one żadnych szans na normalny rozwój, wymagają bowiem indywidualnego traktowania. W Helenowie, oprócz normalnych lekcji szkolnych ( dostosowanych oczywiście do możliwości dziecka)wychowankowie uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych i reedukacyjnych. Jednak właściwy program to jeszcze nie wszystko. Tego typu dzieci wymagają przede wszystkim odpowiedniej atmosfery: miłości, życzliwości, aprobaty. To wszystko daje im Helenów.
Zobacz więcej na temat:  dzieci I wojna światowa

"Dogonić życie"

Reportaż nominowany przez Polskie Radio do Prix Italia. To historia człowieka, który jako dziecko ulicy trafił do jednego z domów wybitnego polskiego pedagoga Kazimierza Lisieckiego "Dziadka". To postać niezwykle barwna, wspaniały gawędziarz, ojciec pięciorga dzieci, człowiek o wielu zawodach (piekarz, sportowiec - mistrz Polski w biegach na orientację, masażysta, księgarz , artysta malarz, warszawski ryksiarz...). Reportaż zrealizowany techniką dżwiękowych obrazów opowiada o sprawach ważnych w życiu: przyjaźni, miłości, rodzinie. Jedną z najpiękniejszych scen w reportażu jest opowieść o jednej z wigilii, którą przeżył bohater - zaczęła się od aresztowania a zakończyła najwspanialszą ucztą wigilijną jego życia.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA