Polskie Radio
Section05
książki

Antologia polskiej muzyki elektronicznej

„W Antologii zajęliśmy się obszernym zbiorem, który można – za Jerzym Kordowiczem – nazwać el-muzyką, a także twórczością wyrosłą z jazzu, rocka, popu i tworzoną (bądź współtworzoną) na instrumentach elektronicznych w ciągu dwóch dekad lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych” – czytamy we wstępie książki. "Antologia polskiej muzyki elektronicznej” została wydana w 2017 przez Narodowe Centrum Kultury. Do dziś pozostaje jedyną książką podsumowującej ten okres w polskiej elektronice. Gościem podcastu jest redaktor publikacji – Marek Horodniczy. Posłuchajcie o twórcach oryginalnych w skali światowej, rozchwytywanych syntezatorach z epoki i przestrzeniach muzyki podbijanych w tamtym czasie przez te instrumenty. Na rozmowę zaprasza Martyna Matwiejuk.
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna literatura książki

Magda Mikołajczuk o książce Aleksandry Kurzak i Marzeny Rogalskiej "Dobrissimo! Opera od kuchni"

O książce "Dobrissimo! Opera od kuchni", w której Aleksandra Kurzak, jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek, odnosząca wielkie sukcesy na światowych scenach, opowiada dziennikarce Marzenie Rogalskiej o śpiewie, rodzinie, miłości, jedzeniu i podróżach. Historie o konkretnych operach, przedstawieniach i związanych z nimi anegdotach przeplatają się z przepisami kulinarnymi i zdjęciami z kuchni i ze sceny.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki Aleksandra Kurzak

Wspomnienia ocalone od zapomnienia. Sylwia Kubik i jej książka "Pod obcym niebem"

Nowa powieść Sylwii Kubik pt. "Pod obcym niebem" zadedykowana jest jej dziadkom, których życiorysy stały się podstawą historii przedstawionej w książce. Autorka poprzez swoje dzieło pokazuje wartość wspomnień osób w kwiecie wieku. - Zbierajmy i zapisujmy takie wspomnienia, które później możemy przekazać naszym dzieciom - zachęca Sylwia Kubik.
Zobacz więcej na temat:  książki Małgorzata Raducha Zbigniew Krajewski literatura

Proust nieznany. Z wierszy dowiadujemy się, jak kochał Chopina

- Najczęściej nie uznaje się wierszy Prousta za wybitne osiągnięcie literackie, natomiast jeśli lubi się poezję, to można rzeczywiście się wczytywać w te wiersze i próbować coś z nich wyciągnąć, na przykład to, że tak kochał Chopina - tak o mniej znanej, poetyckiej twórczości Marcela Prousta mówił w Dwójce Kajetan Maria Jaksender.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marcel Proust pisarze i poeci książki Dwójka

"Wyspa Ø" i "W tej powieści wszyscy umierają". Na granicy rzeczywistości i fikcji

W "Czytelni" omawialiśmy tym razem prozę autorów ze Słowacji i z Gruzji - powieści Petera Balki "Wyspa Ø" (w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego) i Beki Adamaszwilego "W tej powieści wszyscy umierają" (tł. Magda Nowakowska). Autorzy podróżują po bezdrożach wyobraźni, komentując jednocześnie współczesność. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Słowacja książki Magda Mikołajczuk Iwona Rusek Piotr Kofta

Magda Mikołajczuk o książce Paavo Matsina "Gogolowe disco"

W kolejnej odsłonie audycji "Czytam, bo lubię" Magda Mikołajczuk opowiedziała o estońskiej powieści "Gogolowe disco" autorstwa Paavo Matsina. Ta gorzko-ironiczna historia dzieje się w nieokreślonej przyszłości w Estonii, gdzie ponownie rządzi rosyjski carat, a estońska literatura może być używana wyłącznie jako papier toaletowy. Antykwariusz, barmanka, kieszonkowiec i miłośnik Beatlesów opiekują się Nikołajem Gogolem, który właśnie zmartwychwstał.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki