Polskie Radio
Section05
pisarze i poeci

Jak zostać artystą i stworzyć książkę idealną? Odpowiedź w Polskim Radiu Dzieciom

W Światowym Dniu Sztuki można nie tylko stworzyć coś artystycznego i wysłać na konkurs Polskiego Radia Dzieciom p.t.: „Wiosna jest poezją”. Jest to również dobra okazja, aby dowiedzieć się na czym polega praca artysty i ilustratora. Dlatego też studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedził Piotr Karski i opowiedział Justynie Majchrzak o swoich inspiracjach.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie bajki dla dzieci książki artysta pisarze i poeci

"Trzy krowy w niebieskich kajakach", czyli historia, która wydarzyła się naprawdę. Kulisy w Polskim Radiu Dzieciom

Pewnego dnia w głowach trzech przyjaciółek rodzi się szalony plan. Mają już serdecznie dość nudnego życia i złego traktowania. Postanawiają wynająć kajaki z pobliskiej wypożyczalni i popłynąć w siną dal, by zwiedzić świat i poczuć smak wolności. Jest tylko jeden problem: Gryzelda, Mućka i Fela są… krowami. A co ciekawe, jak wyjaśnił gość "Poranka", Andrzej Marek Grabowski autor książki p.t.: "Trzy krowy w niebieskich kajakach", jest to historia prawdziwa, która zainspirowała go do opisania jej dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie bajki dla dzieci książki artysta pisarze i poeci krowy

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura Aldona Łaniewska-Wołłk poezja Dwójka pisarze i poeci

Ernest Bryll w oczach przyjaciół

W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll odeszli 2024 pisarze i poeci Anna Lisiecka wspomnienie Dwójka KULTURA Ewa Dałkowska Krystyna Prońko Andrzej Ferenc Michał Komar Olgierd Łukaszewicz Marcin Wolski Janusz Kukuła Andrzej Nowak

Prof. Anna Nasiłowska: Ernest Bryll miał kłopot z dotarciem do publiczności [WIDEO]

- Nie wiem, czy twórczość Ernesta Brylla miała teraz tak wielu zwolenników, raczej miała pewien kłopot z dotarciem do publiczności. Oczywiście klasyka piosenki polskiej zawsze będzie przypominana, natomiast o jego wierszach niewiele się pisało - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska. Poeta i prozaik, blisko związany z Polskim Radiem, zmarł 16 marca.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll Paweł Siwek Anna Nasiłowska pisarze i poeci odeszli 2024 Dwójka

Inżynier Boris Vian. Pisarz, który obraził pół Paryża

104 lata temu urodził się twórca, który za dnia pracował we Francuskim Stowarzyszeniu Normalizacyjnym, a po godzinach był jazzmanem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, aktorem, wynalazcą, malarzem, a przede wszystkim autorem skandalizujących powieści, wierszy, dramatów, oper i piosenek.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Paryż Francja pisarz pisarze i poeci piosenka sąd kino rocznica Albert Camus Jean Paul Sartre Simone de Beauvoir Juliette Greco Boris Vian

Herstorie - historia kobiet w głównym nurcie wiedzy historycznej

- Osoby zajmujące się historią kobiet bardzo by chciały, żeby to ani nie była historia alternatywna, ani równoległa, ani komplementarna, tylko żeby to była po prostu normalna historia, żeby historia kobiet była włączona do normalnego kanonu wiedzy historycznej - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz z Zespołu Archiwum Kobiet z IBL PAN.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kobieta pisarze i poeci Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia Polski herstoria feminizm Polska Akademia Nauk

Johann Wolfgang Goethe i jego "Dywan Zachodu i Wschodu" inspirowany podróżami

- Johann Wolfgang Goethe zwiedził już całą Europę, zwiedził Włochy, następnie zwiedził kraje Dalekiego Wschodu, czyli Chiny, Indie. No i przyszedł czas na kraje Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza na Persję i Arabię. Ta intelektualna podróż doprowadziła go do powstania "Dywanu Zachodu i Wschodu" - mówił w Dwójce jeden z autorów nowego tłumaczenia tego tomu - prof. Wojciech Kunicki.
Zobacz więcej na temat:  Johann Wolfgang von Goethe literatura pisarze i poeci tłumacz tłumaczenie Wojciech Kunicki poezja Jakub Moroz

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

123 lata temu, 5 marca 1901, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura literatura polska KSIĄŻKA książki II wojna światowa Tadeusz Peiper PZPR PRL Dwudziestolecie międzywojenne Lwów wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

Ukraińscy pisarze i poeci znaleźli schronienie w Polsce

- Pamiętam dramatyczny apel napisany przez prezesa lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w pierwszych dniach wojny, że u naszego kolegi, reportera piszącego między innymi o Ukrainie, w malutkim mieszkanku o powierzchni 40 m2 zjawiło się kilkadziesiąt osób szukających pomocy - mówiła w Dwójce Anna Nasiłowska, poetka, badaczka literatury, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Dwójka literatura pisarze i poeci Dorota Gacek