Polskie Radio
Section05
patronatPRD

10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Niech żyje literatura! Tuż-Tuż!

Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (2-8 października) i Krakowie (15-19 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci Gdańsk Kraków

"Na pewno dam radę" – Maja Krzyżewska o swoim uczestnictwie w Konkursie Eurowizji Junior 2023

Za 2 miesiące bo 26 listopada na scenie Eurowizji Junior zobaczymy 13-letnią Maję Krzyżewską. Maja wykona piosenkę "I just Need a Friend", stworzoną specjalnie na ten konkurs. Jak wspomina eliminacje w programie "Szansa na Sukces. Eurowizja Junior" i czy czuje się gotowa by wystąpić na scenie w Nicei? O tym w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior piosenki dla dzieci radio dla dzieci patronatPRD

Jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" tuz-tuż

Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają na festiwal pełen wyjątkowych wydarzeń dla dzieci, rodziców, opiekunów i całych rodzin. W programie goście m.in.: z Holandii, Finlandii, Włoch, Litwy, Słowacji i Polski. Na dziesiątą, okrągłą edycję festiwalu organizator festiwalu zaprasza do Wrocławia od 28 września do 1 października. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Wrocław patronatPRD

Maja Krzyżewska reprezentantką Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2023

W niedzielę, 24 września odbył się finał programu "Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2023". Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Maja Krzyżewska, która będzie reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2023 w Nicei. O zwycięstwie  zadecydowali widzowie w głosowaniu sms podczas finału na żywo. Patronat medialny nad programem "Szansa na Sukces Eurowizja Junior" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD eurowizja junior radio dla dzieci piosenki dla dzieci

"Poczuj – od dźwięku do emocji". Start projektu

"Poczuj" w języku górali śląskich oznacza "posłuchaj" - głównym założeniem projektu jest połączenie rozwoju osobistego z aktywnym uczestnictwem w kulturze. Odbiorcami działań są przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy w aktywny i twórczy sposób wezmą udział w programie artystycznym (koncerty i warsztaty Joszka Brody). Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Joszko Broda dźwięki Muzyka dla dzieci patronatPRD DAB+

Premiera spektaklu "Odyseja". Wrocławski Teatr Lalek zaprasza!

Cofnijmy się o jakieś 3000 lat. Do świata greckich herosów, mitycznych cyklopów, syren i gigantów oraz olimpijskich bogów. Do czasów wojny trojańskiej. Będziemy świadkami niezwykłych losów Odyseusza – jego bohaterskich czynów pod Troją i pełnej przygód oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji drogi powrotnej do rodzinnej wyspy Itaki. Patornat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia zaproszeń. 
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci spektakle dla dzieci premiera teatr lalki

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD ekologia radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ śmieci edukacja przyrodnicza ewelina flinta

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju neurologia dzieci Pruszków bieganie rozwój dziecka zdrowie dziecka czas wolny radio dla rodziców patronatPRD

Nietypowy bieg w Pruszkowie

17 września, w Parku Potulickich w Pruszkowie, odbędzie nieTYPOWY BIEG – bieg charytatywny organizowany przez pocztową fundację korporacyjną "Pocztowy Dar". To ostatni z cyklu biegów, z których dochód zostanie przeznaczony na terapię dla dzieci z trudnościami neurorozwojowymi. Tydzień wcześniej czyli 9 września, biegi odbyły się w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach i Krakowie. W czwartkowej (14.09) audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom posłuchać można było rozmowy z Katarzyna Polak z "Pocztowego Daru". Już wkrótce jej zapis będzie możliwy do odsłuchania w poniższym artykule.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci bieganie

Premiera książki "Być jak kapibara"

"Być jak kapibara" to oszczędna w formie, ale uroczo zilustrowana książka, która może służyć jako zachęta do zabawy w duchu mindfullness i jako piękna lekcja samoakceptacji. O książce tej będziemy rozmawiali w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Gościem Martyny Chuderskiej była Ewelina Angielczyk - redaktorka książki. W audycji pojawiła się okazja do zdobycia egzemplarza! PRD objęło tę publikację patronatem medialnym.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca

Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów

Zadanie to projekt edukacyjno-animacyjny mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat ziół oraz ziołolecznictwa. Nawiąże do głęboko zakorzenionej w polskiej kulturze ludowej tradycji zbierania, przechowywania i właściwego zastosowania roślin zielnych. Przygotowany i zrealizowany we współpracy dwóch działów naukowych Muzeum Częstochowskiego – etnografii i przyrody, będzie kompletnym kompendium wiedzy na temat botanicznych i etnograficznych znaczeń tkwiących w ziołach.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci DAB+

Warsztat "Koduj z Gigantami. W krainie przyszłości" - w PRD rozdajemy kody na kursy!

Początek roku szkolnego to kolejne edukacyjne wyzwania dla dzieci i młodych. Wśród najgorętszych tematów ostatnich tygodni znajduje się sztuczna inteligencja - obawy o jej wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, ale także nadzieje, jakie budzi w entuzjastach nowych technologii. Szanse na ciekawe zastosowanie AI w edukacji wykorzystuje darmowy warsztat "Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłosci", na który zarówno w trybie stacjonarnym w miastach w całej Polsce, jak i online można zapisywać się na stronie kodujzgigantami.pl. Zajęcia odbywają się we wrześniu. Patronem medialnym warsztatów jest Polskie Radio Dzieciom dlatego w audycji "Popołudnik" gościliśmy organizatorka akcji. Zapraszamy do wysłuchania. W wybranych audycjach naszej stacji można zdobyć kody na wybrany kurs.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci radio dla rodziców programowanie

VIII Konkurs Sztuki Ludowej "Stworzone, by cieszyć. Rzeźba i zabawka"

VIII Konkurs Sztuki Ludowej "Stworzone, by cieszyć. Rzeźba i zabawka" to zadanie dwuletnie, którego ideą jest ukazanie aktualnego stanu tradycyjnego rzeźbiarstwa i zabawkarstwa, jak również próba uchwycenia i zaprezentowania transformacji, jakie zachodzą w tych dwóch dziedzinach twórczości ludowej. Celem przedsięwzięcia jest także edukacja oraz popularyzacja rękodzieła jako materialnego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji #TataTeżCzyta

Tegoroczna wiosna w polskim świecie książki odbyła się pod hasłem #TataTeżCzyta - ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, której celem było zachęcenie mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek dzieciom. W Social Media pojawiło się prawie 2 000 postów z hashtagiem akcji! 30 000 poradników #TataTeżCzyta dotarło do rodzin w całej Polsce. Patronem medialnym akcji #TataTeżCzyta jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek czytelnictwo literatura dziecięca patronatPRD

Survival kulturalny. Ogólnopolski konkurs twórczy dla klas

Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży z małych miejscowości do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz aktywizacja do twórczej pracy zbiorowej i integracji grupy. Celem jest także uświadomienie uczestnikom, iż zdobycie umiejętności z zakresu savoir-vivre i kulturalnego zachowania się w bardzo różnych sytuacjach, pozwala na śmiałe i świadome korzystanie z możliwości uczestnictwa w różnorodnej ofercie kulturalnej, również tej postrzeganej jako wysoka, wpływa na podniesienie poczucia kompetencji towarzyskiego obycia oraz przygotuje do podjęcia nawet najbardziej wymagających zadań społecznych.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci DAB+