Polskie Radio
Section05
patronat Polskiego Radia Dzieciom

Spotkajmy się na 8. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

"Dziecinada" to jedyny Międzynarodowy Festiwal Teatrów skierowany do dzieci, opiekunów i całych rodzin na Dolnym Śląsku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-26 września wyłącznie w plenerze. Zapraszamy na plac przed Impartem i na podwórko Impartu – tam zagramy wszystkie spektakle, koncerty, przeprowadzimy przeróżne warsztaty i pobędziemy ze sobą w teatralnym świecie. A może i wszechświecie? Z całą pewnością, w przestrzeni tej, nie zabraknie Polskiego Radia Dzieciom, które patronuje temu wydarzeniu. W niedzielę o 17.00 z plenerowego studia PRD stacja nadamy audycję "Kulturoteka" w której Martyna Chuderska opowie słuchaczom o tegorocznym festiwalu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci kultura dla dzieci

Mała Warszawska Jesień 2021

Mała Warszawska Jesień w 2021 roku wkroczyła w wiek nastoletni. Jedenaście lat to czas, w którym dziecko jest już w pełni zanurzone w człowieczeństwie. Jest świadome, zarówno swojej obecności, jak i wszystkich konsekwencji i wartości bycia dzieckiem i powolnego stawania się dorosłym. A jednocześnie to moment w życiu, w którym w ramach procesów intelektualnych szczególnego znaczenia nabiera krytyczne myślenie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

Zakończył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki 2021

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki dobiegł końca! W tym roku impreza wystartowała w Warszawie, następnie zawitała w Radomiu, Katowicach i Sopocie, Opolu i Gdyni i Wrocławiu. Tegoroczną edycję festiwalu zakończyły wydarzenia odbywające się w Lublinie (16-19.09) i Zamościu (17.09.). Polskie Radio Dzieciom patronowało temu festiwalowi.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom literatura dziecięca

Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim

To trzecia edycja projektu, którego celem jest oparta na zabawie, niestandardowa popularyzacja wiedzy o języku polskim: jego regionalnych odmianach, zasadach etykiety językowej, o tym, jak zmienia się znaczenie słów i w jaki sposób posługiwać się językiem, by nasze codzienne życie było łatwiejsze. Podczas spotkań eksperci opowiadają o bogactwie i zawiłościach naszego języka, o słowach trudnych, śmiesznych, kłopotliwych, o regionalizmach i językowych wpadkach, natomiast artyści pokazują, jak posługiwać się językiem, by skutecznie przemówić do odbiorcy.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom

Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Dołącz do George’a i Annie!

George i jego najlepsza przyjaciółka Annie stają przed życiową szansą. Zostają przyjęci do programu dla astronautów, który przygotowuje młodych ludzi do załogowej misji na Marsa w przyszłości. Spełnia się ich największe marzenie – mogą uczestniczyć w najnowszych odkryciach i poznać nowych przyjaciół zafascynowanych Wszechświatem tak samo jak oni.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców literatura dziecięca

Trwa X Międzynarodowy Festiwal "Teatralna Karuzela"

W dniach 2 – 11 lipca 2021 roku odbędzie się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce – X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W jego ramach pokażemy spektakle na żywo i w formie transmisji on-line oraz zaprosimy Was na otwarte panele dyskusyjne, różnorodne spotkania warsztatowe i koncerty, które zapewnią wszystkim codzienną dawkę dobrej i pięknej energii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest "Naturatyka".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom

Festiwal Najmłodszych. Poznań 28.06 - 04.07 [POSŁUCHAJ]

Sztuka Szuka Malucha to zdecydowanie najstarsze - bo na festiwalowej scenie obecne już 15 lat - międzynarodowe wydarzenie w Polsce, które w całości poświęcone jest wydarzeniom artystycznym dla najmłodszych pasjonatów sztuki. W tym roku poznańskie spotkania nazwane są już zresztą "Festiwalem Najmłodszych". W wydarzeniach można było uczestniczyć od 28 czerwca - do 4 lipca b.r.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom na festiwalu "Ojce i Dziatki"

Robert Romanowicz z wykształcenia jest architektem, ale na co dzień zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową i scenografią. Jego prace cechuje niepowtarzalny styl. Ilustruje książki dla dzieci - znaleźć je można w "Kapselku" Kamila Niewińskiego, czy uznanej  "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej. 19 czerwca w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej odbył się "Warsztat artystyczny z Robertem Romanowiczem". Spotkaniu temu przyglądała się Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom Kulturoteka literatura dziecięca

"Asiunia" opowiadała dzieciom o Powstaniu. Spotkanie z Joanną Papuzińską

17.06 w sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego, miejscu niezwykle ważnym na mapie Warszawy, zainaugurowano kolejną, 3. już edycję Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej. Było to spotkanie wypełnione ważnymi opowieściami. Profesor Joanna Papuzińska, autorka "Asiuni" czyli wzruszającej książki dla dzieci, spotkała się z młodymi czytelnikami, żeby opowiedzieć o tym, co mała, bo pięcioletnia wówczas, dziewczynka, myślała o wojnie. I jak ten trudny czas postrzegała.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska literatura dziecięca patronat Polskiego Radia Dzieciom

IX Mazowiecki Festiwal Piosenki "Rozdźwięki 2021"

IX Mazowiecki Festiwal Piosenki "Rozdźwięki 2021" odbył się w dniach 19-20 czerwca 2021 w Centrum Kultury Izabelin. Organizatorami Festiwalu były: Centrum Kultury Izabelin oraz Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści" z Zielonej Góry. W eliminacjach online wyłoniono grupę 17 osób (7-25 lat), które zostały zaproszone do udziału w Koncercie Konkursowym.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci Muzyka dla dzieci

Wielki finał ogólnopolskiego programu "Dobrze Jemy ze Szkoła na Widelcu"

W tym roku szkolnym, po raz czwarty, dwa tysiące placówek edukacyjnych realizowało program Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu. Za nami już kolejny rok szkolny, który odbył się w warunkach pandemicznych. Zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, to tematy, które dużo trudniej wdrażać w edukacji zdalnej. Ogólnopolski program Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu, działał mimo wszystko, i odnosił wiele sukcesów. Tysiące dzieci gotowało z nauczycielami w trybie on-line i uczyło się z materiałów edukacyjnych, jak dobrze jeść by dobrze żyć.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców