Polskie Radio
Section05
pisarze i poeci

Starość nie musi być smutna. Bohaterowie po 80-tce

Co mają do powiedzenia plastycy, muzycy, pisarze i myśliciele – jaki jest ich stosunek do przemijania i skąd czerpią wenę do ciągłej pracy twórczej? O swoich ukochanych osobach: Wandzie Wiłkomirskiej, Danucie Szaflarskiej, Kazimierzu Kutzu, Tadeuszu Rolkem i Ryszardzie Horowitzu, ale nie tylko, opowiada w radiowej Jedynce autorka zbioru wywiadów Justyna Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  senior aktorzy ciekawostki pisarze i poeci Wielkanoc Małgorzata Raducha

Jerzy Liebert. Poeta szukający prawdy i zachwytu istnieniem

- Nie ogłaszał światu, ani że jest poetą, ani że jest katolikiem. Interesowało go samo istnienie. To, jak się jest, zajmowało go całkowicie. Kiedy przeczytałam po raz pierwszy tomik jego wierszy, poczułam, że dotknął najważniejszych tematów, o których sama bałam się pomyśleć: konfrontacji z chorobą, ze śmiercią i z sobą samym – mówiła w Dwójce prof. Anna Szczepan-Wojnarska.
Zobacz więcej na temat:  poezja pisarze i poeci KULTURA Dorota Gacek

"Norma" Sofi Oksanen - Roszpunka w wersji postmodernistycznej

W swoich poprzednich powieściach ("Oczyszczenie", "Gdy zniknęły gołębie") Finka Sofi Oksanen pisała o okupacji Estonii przez Niemcy i Związek Radziecki oraz o handlu kobietami. W najnowszej książce pt. "Norma" porusza temat przemysłu, jakim stały się sprzedaż ludzkich włosów oraz wynajmowanie surogatek w biedniejszych krajach przez ludzi z krajów bogatszych.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk pisarze i poeci pisarz KSIĄŻKA KULTURA

Orhan Pamuk: mówią mi, bym pisał etyczne powieści

- W Ameryce i w krajach nordyckich moi czytelnicy nie lubią Kemala z "Muzeum Niewinności", bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet - mówił Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, gościł na Warszawskich Targach Książki, a jutro będzie w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarz pisarze i poeci Magda Mikołajczuk KULTURA KSIĄŻKA Orhan Pamuk Turcja

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk getto warszawskie KULTURA II wojna światowa pisarze i poeci Żydzi kabaret Warszawa

Władysław Reymont wobec rewolucji 1905 roku

"Chłopi" i "Ziemia obiecana" to powieści, dzięki którym Władysław Reymont zapisał się w historii literatury polskiej, jako poczytny i ceniony pisarz. A jakim był Polakiem? Jaką postawę przyjmował wobec historii i patriotyzmu? O tym w "Ludziach niepodległości" opowiedziała dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Władysław Reymont Artur Wolski Uniwersytet Warszawski pisarze i poeci

Józef Mączka - książę poetów legionowych

Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich, przeszedł cały szlak legionowy, zmarł na cholerę w 1918 roku. Znane są jego wojenne wiersze. - Mówiono o nim "książę poetów legionowych". Zmarł bardzo młodo, czym wpisał się w grono poetów, którzy umierali w trakcie walki o wolność - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Legiony Polskie poezja HISTORIA Józef Mączka Katarzyna Jankowska pisarze i poeci