Ruszamy nad Bug i na Oscyp

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 20:10
W sobotniej "Czwórce do kwadratu" ruszamy w podróż - nad Bug - rzekę graniczną i do Białki Tatrzańskiej, gdzie 3 lutego odbywa się OSCYP, którego Czwórka jest patronem medialnym. 
Rzeka Bug, wieś Kania Nowa
Rzeka Bug, wieś Kania NowaFoto: shutterstock/Ta'ren

W pierwszej godzinie audycji spotkamy się z Maciejem Cmochem. Wraz z naszym gościem ruszymy nad Bug - rzekę graniczną. Bug to faktyczna granica między trzema państwami, ale też granica kulturowa. Dzika, szeroka, rozlewająca się na boki, długa... jest domem wielu organizmów ze świata fauny i flory. Do podróży po tym rzecznym świecie zaprasza nasz gość, autor książki "Bug. Opowieści o rzece, łęgach, piachach, łąkach, starorzeczach i mokradłach, a także o życiu zwierząt i ludzi w meandry dzikiej rzeki zaplątanych. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych". Bug zaprasza o każdej porze roku, czaruje swoją magią. 

W drugiej godzinie audycji wciąż pozostaniemy w dzikich ostępach. Z Człowiekiem z Puszczy czyli Adamem Zbyrytem, autorem książki "Sensacyjne życie ptaków" porozmawiamy o szacunku dla przyrody i trudnej sztuce obserwowania ptaków w naturze. 

Ruszymy też do Białki Tatrzańskiej, gdzie 3 lutego rozegrane zostaną zawody Oscyp Snowboard Contest, czyli najdłużej organizowane zawody snowboardowe w Polsce. Czwórka jest ich patronem medialnym. Oscyp od zawsze skupiał największe nazwiska z polskiej sceny snowboardowej. Przez lata organizacji wydarzenia na liście startowej pojawiali się olimpijczycy, mistrzowie Polski i znani z bardziej niezależnego podejścia do snowboardingu zawodnicy. Nie inaczej będzie w tym roku. Na miejscu będzie Mateusz Kulik, który przedstawi relacje z tego wyjątkowego spotkania. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w sobotę (03.01) o godz.15.00 zaprasza Piotr Firan.

pj/mo