Polskie Radio
Section05
Piotr Firan

Grudniowe szaleństwo. Jak zdążyć ze wszystkim?

– Zarządzanie czasem to jest taka umiejętność, która podlega również temu, jacy jesteśmy. Jeśli jest nam ciężko ustalić priorytety, odmówić, to chcemy iść na każdego "śledzika". Chcemy, żeby wszyscy byli zadowoleni, chcemy wszystkim kupić prezenty. Doba ma jednak tylko 24 godziny i jest nam ciężko to wszystko zmieścić – zauważa psycholog Aleksandra Plewka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka psychologia Aleksandra Plewka Piotr Firan Radosław Nałęcz

Rajskie wyspy na końcu świata. Narodowe Święto Hawajów

"Przesiąknięte melanżem ludowych legend i tropikalnego modernizmu Hawaje z pewnością zasługują na dzień, w którym upamiętniają swoje odwieczne zwyczaje i tradycje" – taki komunikat opublikowano w Stanach Zjednoczonych z okazji Narodowego Święta Hawajów. National Anytime Hawaiian Day jest tradycyjnie obchodzony na początku grudnia.
Zobacz więcej na temat:  Hawaje Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka USA Stany Zjednoczone

Tłumy klientów, awantury i bójki w sklepach to przeszłość: Black Friday przeniósł się do sieci

Tłumy klientów najpierw czekających przez całą noc pod sklepem, a potem w Black Friday szturmujących stoiska i kasy: takie filmy z USA co roku były przebojem serwisów informacyjnych i internetu. Jednak to już przeszłość: od czasów pandemii handel w dużej mierze przeniósł się do sieci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zakupy zakupy w sieci black friday wyprzedaż sklepy Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Lekcje wiązania sznurówek, przyszywania guzików i krojenia chleba wracają do szkoły

Niedawno w jednej z włoskich szkół wprowadzono lekcje… nauki ręcznego pisania. Okazało się bowiem, że komputeryzacja sprawia, iż dzieci tracą tę umiejętność lub wręcz w ogóle jej nie posiadają. Z kolei w wielkopolskim Pleszewie przedszkolaki i uczniowie podstawówki będą uczeni tak podstawowych umiejętności, jak wiązanie sznurówek czy przyszywanie guzików. Może czas na powrót ZPT, czyli zajęć praktyczno-technicznych, do szkolnych programów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA umiejętności cyfrowe umiejętności praktyczne umiejętności dzieci szkoła podstawowa Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Ostatnia prosta w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich we Francji. Czym nas zaskoczą organizatorzy?

Igrzyska Olimpijskie we Francji pod znakiem wielu nowości – wiemy o nich coraz więcej, a szczegóły dotyczące tej największej sportowej imprezy roku pojawiają się niemal codziennie. Zaskoczy już sama ceremonia otwarcia, która nie odbędzie się na stadionie jak wszystkie dotychczasowe, ale po raz pierwszy w historii na ulicach Paryża. To jednak nie koniec. We Francji trwa produkcja pochodni olimpijskich. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka igrzyska olimpijskie Paryż 2024 Piotr Firan Radosław Nałęcz Stefan Foltzer

Amerykańskie Święto Dziękczynienia. Rodzinne spotkania, pieczony indyk i okazja do wdzięczności

Uroczysta kolacja z indykiem w roli głównej - Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia. Większość spędzi je wraz z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Wśród świątecznych rozrywek jak zwykle przewidziane jest oglądanie meczów futbolu amerykańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Święto Dziękczynienia Jan Pachlowski Piotr Firan Radosław Nałęcz tradycja

Już można zastrzec numer PESEL. Po co to robić?

Już możemy zastrzec swój numer PESEL. Faktyczne skutki to działanie przyniesie 1 czerwca, gdy właściwe instytucje wdrożą obowiązek sprawdzania czy nasz PESEL jest zastrzeżony czy nie. - Zastrzeżenie to nasza dobrowolna możliwość. Gorąco do tego zachęcamy - mówi Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan pesel zastrzeżenie numeru PESEL bezpieczeństwo bezpieczeństwo danych

Mecz Polska - Łotwa. Zwycięstwo 2:0 na koniec roku i początek rozmyślań o barażach

Piłkarska reprezentacja Polski zakończyła 2023 rok wygraną w sparingu z Łotwą 2:0. Biało-Czerwoni wrócą teraz do swoich klubów, a sztab selekcjonera Michała Probierza może zacząć myśleć o barażach, w których kadra powalczy o udział w Euro 2024. Tam, w marcu przyszłego roku, na początek zmierzymy się z Estonią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Robert Grzędowski reprezentacja Polski Euro 2024

Nowy "Wiedźmin". Andrzej Sapkowski potwierdza: książka w przyszłym roku!

Na kolejną odsłonę serii "Wiedźmin" fani Andrzeja Sapkowskiego czekają od 2013 roku. Po latach ich cierpliwość zostanie wynagrodzona - kilka miesięcy temu pisarz zdradził, że pracuje nad nową książką. Z kolei teraz autor wskazał dokładniejszy termin premiery kontynuacji przygód Geralta z Rivii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Sapkowski Michał Kowarski literatura książki KULTURA Wiedźmin nowy Wiedźmin Piotr Firan Radosław Nałęcz