PANTU Handpan Festival - kojące dźwięki i chillout

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 15:54
Patelnia, UFO, skorupa żółwia - wszystkie te pojęcia można skojarzyć z handpanem. Już niedługo, za sprawą PANTU Handpan Festival, który odbędzie się w Stefanowie, będzie można zgłębić tajniki gry na tym instrumencie i posłuchać, jak brzmi. - Będą liczne warsztaty i dużo kojącej muzyki. Będzie kolorowo - mówi instruktor gry na handpanie Krzysztof Guzewicz. 
Krzysztof Guzewicz gra na handpanie. W Czwórce opowiada o tym instrumencie.
Krzysztof Guzewicz gra na handpanie. W Czwórce opowiada o tym instrumencie.Foto: Czwórka/Marta Hoppe
  • Handpan to instrument, który swoim kształtem przypomina skorupę żółwia. 
  • Za jego sprawą uzyskujemy kojące dźwięki, które sprzyjają relaksowi i przywołują orientalne brzmienia.
  • Technika gry polega na delikatnym uderzaniu palcami w płytki dźwiękowe. 
  • Od kilku lat rośnie popularność tego instrumentu, a już niedługo można będzie usłyszeć, jak brzmi w rękach handpaneros z Polski i zagranicy.
  • Okazją będzie PANTU Handpan Festival, który odbędzie się w dniach 27-30 czerwca 2024 w Stefanowie. 

PANTU Handpan Festival odbędzie się w położonym między Warszawą a Łodzią Stefanowie, w dniach 27-30 czerwca 2024. Jak zapowiadają organizatorzy, to festiwal muzyczny, taneczny, wolny i "uważny". Zaproszeni są wszyscy, dla których otaczanie się muzyką, tańcem i ludźmi jest naturalną potrzebą. Wszyscy, którzy chcą słuchać, dżemować, rozmawiać, grać, warsztatować, spacerować i przytulać. To cztery dni handpanowego szaleństwa w naturze, w życzliwości i radości.


Handpan - co to za instrument?

Handpan jest stosunkowo młodym instrumentem, który zyskuje w ostatnich latach na popularności. To najmłodszy, idiofoniczny, czyli samogrający, instrument na świecie. Znany jest od około 20 lat i wywodzi się z Europy, choć dźwięki, jakie wydaje, mogą kojarzyć się z odległymi krajami. - Obserwując to socjologicznym okiem, jesteśmy w momencie dużego boomu na ten instrument. Dlatego że on ma stosunkowo niewysoki próg wejścia, a też z racji tego, że jest strojony w jednej skali. To znaczy, że cokolwiek zagramy, trudno zafałszować - mówi gość Czwórki. - To powoduje, że ludzie mają przeświadczenie, że gdzie nie uderzą, tam coś jest. Tam pojawia się muzyka. Więc mamy poczucie obcowania z muzyką bardzo szybko. I to wciąga, i to jest fajne. Czyli mówiąc w skrócie, ludzie się go nie boją.Handpan - na czym polega gra na tym instrumencie?

Gra na handpanie polega na delikatnym uderzaniu palcami płytek dźwiękowych. Jego brzmienie przypomina połączenie fortepianu, dzwonów, harfy i perkusji. Dodatkowo handpan wibruje, dźwięcznie masując ciało i umysł.


 


 

- Instrument wykonany jest ze stali i ma specyficzne właściwości. Tych harmonicznych dźwięków jest bardzo dużo, więc dźwięk jest bardzo nasycony. Dlatego gongi są ze stali, a nie z drewna na przykład, bo spektrum dźwiękowe jest ogromne - opowiada rozmówca Marty Hoppe. - Handpan to są dwie kopuły sklejone ze sobą, wymłotkowane perfekcyjnie i zestrojone. Tam de facto w jednym dźwięku mamy trzy dźwięki naraz, bo to jest oktawa, kwinta i dźwięk wiodący. Stąd to poczucie pełności brzmienia.

- Każdy, kto ma jakiś inny background, będzie grał inaczej. Jeden gra bardziej perkusyjne, drugi np. będzie szukał więcej melodii, inny skupi się na poszukiwaniu harmonii, jeszcze inni przykładowo perkusji - tłumaczy Krzysztof Guzewicz. - Sposoby grania są bardzo różne, ale też improwizowanie zawsze daje poczucie wolności. Jaką historię zawrzemy w tej muzyce, to zależy od nas. Muzyka to język.


Źr. Youtube/Krzysztof Guzewicz / Handpan solo / Kobe


Posłuchaj
22:24 CZWORKA/Czarno na żółtym - handpan festiwal 25.06.2024.mp3 Krzysztof Guzewicz opowiada o grze na handpanie i PANTU Handpan Festival (Czarno na żóltym/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Krzysztof Guzewicz (instruktor gry na handpanie)

Data emisji: 22.06.2024

Godzina emisji: 12.10

aw/wmkor