Avant Art Festival 2023. "Jest nam po drodze z trudnymi dźwiękami"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 16:30
Avant Art Festival znany jest polskiej publiczności od 16 lat. Co roku skupia się na prezentacji międzynarodowej muzycznej sceny awangardowej, noise i eksperymentalnej elektroniki.  
Kadr Meet Me in the Bathroom w reż. Willa Lovelacea i Dylana Southerna. Film będzie prezentowany w ramach sekcji Avant Art Festival x KNF.
Kadr "Meet Me in the Bathroom" w reż. Willa Lovelace'a i Dylana Southerna. Film będzie prezentowany w ramach sekcji Avant Art Festival x KNF. Foto: UNIVERSAL PICTURES CONTENT GROUP/AFF
  • Avant Art festival 2023 to koncerty m.in. Xiu Xiu, Mariny Herlop, Raja Kirik i Takkak Takkak.
  • Do tegorocznej odsłony zostały włączone pokazy filmowe - wśród nich m.in. film Macieja Stuhra do koncertu wiolonczelowego Pawła Mykietyna oraz "What You Could Not Visualise" o legendarnym zespole wytwórni 4AD Rema Rema.
  • Avant Art Festival odbywa się w trzech miastach w Polsce: we Wrocławiu (15-23.09), Warszawie (26-30.09) i w Poznaniu (25-28.09).

Festiwal w kontrze do popkultury

Od lat Fundacja Avant Art konsekwentnie realizuje strategię prezentacji muzyki i sztuki eksperymentalnej, poszukującej i awangardowej, zawsze w kontrze do popkultury i mainstreamu. - Jest nam po drodze z trudnymi dźwiękami, ale to nie jest tak, że prezentujemy tylko muzykę eksperymentalną - śmieje się dyrektor Avant Artu Kostas Georgakopulos. - W tym roku zaprosiliśmy Marinę Herlop. Jej warszawski występ to pierwszy koncert katalońskiej artystki w Polsce i niesamowita okazja dla widowni do doświadczenia czegoś zupełnie nowego w świecie muzyki.

Marina Herlop zagra "Pripyat"

W ubiegłym roku Herlop wydała płytę "Pripyat", inspirowaną słynnym ukraińskim miastem dotkniętym wybuchem w Czarnobylu. - To avant-pop na nieprawdopodobnie wysokim poziomie wykonawczym, z ogromną emocją i siłą przekazu. W ten sposób chcę pokazać, że w świecie "złamanego" mainstreamu są artystki i artyści, którzy potrafią grać ciekawą brzmieniowo i aranżacyjnie muzykę. Ich utwory to eksperymenty w gatunku muzyki popularnej - podkreśla rozmówca Adama Smolarka.

Marina Herlop - abans abans | Marina Herlop

Posłuchaj
22:40 CZWÓRKA Spoza nurtu - avant art 17.09.2023.mp3 Avant Art Festival 2023 - co w programie imprezy? (Spoza nurtu/Czwórka)

Pokazy filmowe Avant Art Festival x KNH

W programie tegorocznej odsłony zaplanowano także wspólny przegląd filmów o tematyce muzycznej realizowany przez fundację Avant Art oraz Kino Nowe Horyzonty. Zaprezentowanych zostanie sześć intrygujących dokumentów o eksplorowaniu i tworzeniu muzycznych światów. Poczynając od doświadczenia 8-godzinnego opusu Maxa Richtera, po szybką tanzańską muzykę, czy prywatne historie muzyków. Gośćmi tegorocznej edycji będą reżyser Marco Porsia, twórca "What You Could Not Visualise" o legendarnym zespole wytwórni 4AD Rema Rema i Paweł Mykietyn. - Twórca muzyki do "Essential Killing" i "IO" Jerzego Skolimowskiego jest moim zdaniem najwybitniejszym w tej chwili polskim kompozytorem muzyki filmowej. Scenariusz obrazu "II koncert na wiolonczelę i orkiestrę" został napisany w oparciu o jego kompozycje - opowiada gość Czwórki.

What You Could Not Visualise: REMA REMA - Trailer | Doc'n Roll Films

Festiwal odbywa się we Wrocławiu, w Poznaniu i w Warszawie, i zakończy się w ostatni weekend września.  

***

Tytuł audycji: Spoza nurtu

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Kostas Georgakopulos (dyrektor Avant Art Festival)

Data emisji: 17.09.2023

Godzina emisji: 21.15

kul

Czytaj także

Zima Stulecia i album "Minus 30°C" - to dokumentacja działania bratnich dusz

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 16:25
EABS i Błoto to za mało. Cancer G, czyli Marcin Rak, i Latarnik, czyli Marek Pędziwiatr, powołali nowy zespół - Zima Stulecia. Niedawno pojawił się ich wspólny krążek "Minus 30°C". - Powiedzmy, że to jest muzyka elektroniczna, bitowa, z domieszką jazzu i z dużą dozą improwizacji - mówią w Czwórce muzycy. - Ta płyta to wypadkowa tego wszystkiego, czym nasiąkliśmy za młodu. To nie tylko jazz, ale też muzyka klasyczna, filmowa i z reklam.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Gruszczyńska i Jan Bąk: jesteśmy sezonowym duetem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 11:00
Utwory na EP-kę "Megafauna" powstały w wakacje 2022 roku jako owoc pewnego tygodnia, który Anna Gruszczyńska i Jan Bąk spędzili w studiu. - Było duszno, stało powietrze, parowała ziemia. Teraz znów przywołaliśmy ten klimat - opowiadają muzycy. 
rozwiń zwiń