JAZZ.PL

EABS w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 08:01
- Powracamy do pokazywania aktualnej sceny jazzowej w naszym kraju. Sceny bogatej i różnorodnej. Za jej dynamikę odpowiada przede wszystkim młoda generacja artystów otwartych na inne gatunki muzyczne, wprowadzających świeżość do polskiego jazzu. Czołowi przedstawiciele młodego pokolenia to formacja EABS, która przed państwem się zaprezentuje - tak Roch Siciński zapowiadał zespół, który w Międzynarodowym Dniu Muzyki (1.10) pojawił się na scenie w cyklu Jazz.PL. Zapraszamy do obejrzenia wideo z koncertu!

ZOBACZ WIDEO KONCERTU

 [YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]


Kasia Pietrzko screen.png
Jazz przeplatany poezją. Niezwykły koncert w dwusetną rocznicę urodzin Norwida [WIDEO]

Od kilku lat członkowie wrocławskiej formacji plasują się w czołówce rodzimej sceny muzycznej, a każde kolejne ich wydawnictwo płytowe to ważne i wyczekiwane wydarzenie. Do tej pory grupa w swojej twórczości odwoływała się m.in. do artystycznego dziedzictwa Krzysztofa Komedy czy Sun Ra, ale zawsze przetwarzała te inspiracje przez własną wrażliwość i współczesne miejskie brzmienia. O wyjątkowości zespołu decyduje aktualność jego języka muzycznego.

Gwiazdy kolejnej odsłony cyklu "Jazz.PL" zaprezentowali swój przekrojowy repertuar, ale nie zabrakło także przedpremierowych utworów, które znajdą się na przyszłorocznej płycie zespołu.

Skład:

Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe
Paweł Stachowiak – gitara basowa
Jakub Kurek – trąbka
Olaf Węgier – saksofon tenorowy
Marcin Rak – perkusja

Koncert poprowadzi Roch Siciński.


EABS 1200.JPG
Koncert grupy EABS

Ostatnie lata upłynęły pod znakiem gruntownego odświeżenia sceny jazzowej na całym świecie, czego dowodem są takie ośrodki jak Los Angeles, Nowy Jork, Chicago czy Londyn. Dzięki nowemu pokoleniu muzyków dokonał się prawdziwy renesans gatunku, pojawiły się nowe, zainteresowane nim, grupy odbiorców. Taki cel przyświeca też muzykom wrocławskiego zespołu EABS, który od 2012 roku pracuje nad koncepcją "rekonstrukcji z dekonstrukcji": poprzez zderzenie klasyki sprzed kilkudziesięciu lat z najnowszymi gatunkami współczesnej muzyki miejskiej tworzy zupełnie nową jakość i autorskie brzmienie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Być może wielu powie, że to już nie jest jazz, ale czasami trzeba coś zburzyć, żeby na starych fundamentach stworzyć coś zupełnie nowego. W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce.

Z okazji premiery płyty Sun Ra "Live in Kalisz 1986" EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas lockdownu spowodowanego pandemią, dogłębny namysł nad filozofią przybysza z Saturna zaważył na studyjnym nagraniu materiału i ostatecznym kształcie trzeciego albumu EABS "Discipline of Sun Ra".

Wydana w zeszłym roku płyta jest ostatnim fonograficznym dziełem wrocławskich artystów, ale niezależnie od sesji nagraniowych ich muzyka ewoluuje z koncertu na koncert. Dlatego podczas występu w radiowej Dwójce pojawią się kompozycje Sun Ra, ale nie zabraknie także utworów z albumów wcześniejszych czy przedpremierowych kompozycji, które znajdą się na kolejnej płycie formacji, zapowiadanej na przyszły rok.

***

Koncert w cyklu "Jazz.PL" w piątek (1.10) w godz. 18.00-19.00 transmitowaliśmy na antenie Dwójki; wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.