"Nowa gra w Chińczyka" - opowieść o współczesnych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 22:41
"Nowa gra w Chińczyka" to wywiad-rzeka o współczesnych Chinach i pozycji tego państwa na świecie. - Zachód nie doceniał Chin przez lata. Mamy za mało ośrodków badawczych i za mało specjalistów - mówi Tomasz Sajewicz, dziennikarz i współautor książki. - To jest ogromny kraj, z którym się trzeba liczyć. Chiny same w sobie są światem. Moim zdaniem w naszych realiach to jest partner i przeciwnik wciąż dalece niedoceniany.
Tomasz Sajewicz w Czwórce opowiada o swojej książce Nowa gra w Chińczyka
Tomasz Sajewicz w Czwórce opowiada o swojej książce "Nowa gra w Chińczyka"Foto: Czwórka/Monika Góral
  • Tomasz Sajewicz to dziennikarz i wieloletni korespondent Polskiego Radia w Chinach. 
  • Jest współautorem książki "Nowa gra w Chińczyka". To wywiad-rzeka z ekspertami z zakresu kultury i gospodarki Chin: Bogdanem Góralczykiem i Marcinem Jacoby. 
  • W Czwórce opowiada o książce i współczesnych Chinach.

Nowa gra w Chińczyka - kto jest autorem książki?

Jak można przeczytać w opisie wydawcy, "Nowa gra w Chińczyka" to wywiad-rzeka, który swym wartkim nurtem porwie Czytelnika w podróż po współczesnych Chinach. Na pytania Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Azji, odpowiadają Bogdan Góralczyk, sinolog, politolog i dyplomata, znawca Chin i problematyki międzynarodowej, naoczny świadek zmian zachodzących w Państwie Środka przez dekady, oraz Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz i literaturoznawca zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi Azji Wschodniej, a jednocześnie znawca kultury i literatury Chin starożytnych.

- Wydaje mi się, że warto się przyglądać temu wszystkiemu, co się dzieje w Chinach, co się dzieje w Korei Południowej, w Japonii, na różnych poziomach. Warte się temu przyglądać nie tylko z powodów gospodarczych, ale także ze względu na to, jak Chiny wykorzystują technologię do tzw. inżynierii społecznej, co oczywiście budzi niepokój i grozę - tłumaczy gość Czwórki. - Tutaj nasuwają się porównania z serialem "Black Mirror". To powinniśmy zgłębić. W naszej książce jednym z, moim zdaniem, ciekawszych wątków jest wątek "czym są Chiny?".

Chiny i Zachód - aspekt technologiczny 

Rozmówca Mateusza Kulika zwraca uwagę, że każdy z nas inaczej je sobie wyobraża. Można je obserwować na różne sposoby, analizować różne aspekty. 

- Wszystko zależy od tego, jaką mamy perspektywę tego kraju. A Chiny są naprawdę niezwykle złożone i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że za chwilę, jeśli chodzi o technologie, mogą nas prześcignąć i możemy się obudzić w sytuacji, w której nie chcielibyśmy się obudzić - tłumaczy Tomasz Sajewicz. - To się zresztą już zaczęło dziać. Patrząc na ten aspekt czysto technologiczny, mam wrażenie, że Chińczycy pod wieloma względami już przegonili świat Zachodu.

Zobacz także:

Pandemia - test dla Zachodu 

Dziennikarz zwraca uwagę, że pandemia koronawirusa pokazała, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od Chin. Jako sztandarowy przykład podaje casus maseczek. - Po jakimś czasie trwania pandemii okazało się, że zaczyna brakować maseczek. Zaczęły więc napływać wyłącznie maseczki z Chin, ponieważ okazało się, że tam jest większość linii produkcyjnych maseczek - zauważa. - Najprostsze, co można sobie wyobrazić, to maseczki ochronne. Więc to było jedno otrzeźwienie. Drugie otrzeźwienie to kwestia elektroniki, smartfonów i urządzeń tam zamawianych. 

Śledztwa dziennikarskie i te prowadzone przez różne instytucje wykazały, że zbierają one dane na nasz temat. - Oczywiście nie demonizujmy wszystkich chińskich sprzętów. Ja tutaj powtórzę to, co zazwyczaj w takich sytuacjach mówię: w tym przypadku nasze państwo powinno stać na straży tego, żebyśmy my jako przeciętni konsumenci wybierali bezpieczne produkty - podkreśla Sajewicz. - To wszystko jednak rzeczywiście pokazało, jak jesteśmy uzależnieni od Chin. I moja konstatacja jest taka - czy myśmy to zrozumieli? Nie sądzę. Szczerze powiedziawszy, jak teraz z perspektywy 2024 roku patrzę na to wstecz, to zastanawiam się, czy te łańcuchy dostaw się zmieniły. Wydaje mi się, z punktu widzenia biznesowego starano się o nowe rozwiązania, ale czy również odbywa się to na poziomie władz? Chciałbym wierzyć, że tak.


Posłuchaj
24:46 CZWORKA/Reset - "Gra w chinczyka" 15.04.2024.mp3 Tomasz Sajewicz, współautor książki "Nowa gra w Chińczyka" o Państwie Środka i jego pozycji we współczesnym świecie (Reset/Czwórka)

 

W rozmowie także podejmowano temat bezrobocia wśród młodych Chińczyków oraz bezpieczeństwa i Tajwanu. - W książce "Nowa gra w Chińczyka" staramy się wytłumaczyć także, na czym polegają różnice kulturowe - zaznacza gość Czwórki. - Staramy się wskazać, jak "czytać Chiny" i pewne deklaracje chińskich przywódców.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Tomasz Sajewicz (dziennikarz, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Azji)

Data emisji: 15.04.2024

Godzina emisji: 17.15

aw/wmkor