Piotr Jacoń: "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" to książka o relacjach

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 12:05
"Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" to druga książka znanego dziennikarza i aktywisty Piotra Jaconia, dotycząca sytuacji osób transpłciowych. Tym razem jeszcze bardziej osobista, bo opowiadająca również historię jego rodziny. -  Oddaję tę książkę tym wszystkim, którzy mogą trochę na naszym przykładzie zobaczyć, co układać w relacjach - mówi dziennikarz w Czwórce. - Także, chciałem pokazać, że dobrze pewnych rzeczy nie robić jako rodzic.
Piotr Jacoń od kilku lat aktywnie działa na rzecz osób transpłciowych w Polsce.
Piotr Jacoń od kilku lat aktywnie działa na rzecz osób transpłciowych w Polsce.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" to druga - po "My, trans" - książka znanego dziennikarza i aktywisty Piotra Jaconia.
  • W książce skupia się na rodzinnych relacjach i doświadczeniach, a także przedstawia historie innych osób.  
  • W Czwórce Piotr Jacoń opowiada o powstawaniu książki i swoich doświadczeniach. 

Piotr Jacoń jest dziennikarzem i ojcem transpłciowej Wiktorii. To za sprawą rodzinnego doświadczenia od kilku lat aktywnie działa na rzecz osób transpłciowych w Polsce. W książce "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" dzieli się swoimi rodzinnymi doświadczeniami, prezentując perspektywy wszystkich stron. Przedstawia punkt widzenia jego i jego żony Magdy jako rodziców, a przede wszystkim ich córek, Wiktorii oraz Heli. 

"Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" - o czym opowiada książka?

Książka traktuje o różnych odcieniach transpłciowości i jej codziennym obliczu. O latach po najcięższych chwilach, o marzeniach, o planach, także o przeżyciach różnych osób na różnych etapach tranzycji. Jak mówi gość Czwórki, to głównie jednak pozycja, która mówi o relacjach.

- Myślę, że wiele osób może być trochę zawiedzionych tą książką. Jeżeli chcecie sięgać po nią, żeby dowiedzieć się więcej o transpłciowości, to ja już wam wiele więcej nie powiem. My się obecnie tak za bardzo transpłciowością w naszej rodzinie nie zajmujemy - opowiada. - To, czym się zajmujemy i de facto właściwie zajmowaliśmy od samego początku - nie do końca nawet mając tego świadomość - to jest właśnie relacja. Bo transuczuciowość jest tylko jakimś momentem granicznym. Spada hasło na nas i teraz musimy coś z nim zrobić. Niewiele wiemy, więc się trochę boimy, nie rozumiemy itd. I przez to, że nie rozumiemy, to często się gubimy w relacji. To, co ja próbuję w tej książce uporządkować, to właśnie nasze rodzinne relacje. Zbieram także wokół siebie ludzi, których historie są do jakiegoś stopnia podobne, bo się zaczęło od podobnego punktu wyjścia.Transpłciowość to nie wszystko

Rozmówca Kuby Jamrozka zwraca uwagę, że słowo "trans", sprawia, że chowamy za nim drugiego człowieka. - Nie wiemy, czy on jest smutny, czy on jest wesoły. On jest po prostu "trans". Odbieramy mu inne cechy, i to jest bardzo ważne zdanie. Zresztą ten podtytuł wziął się z tego, co sama Wiktoria o sobie powiedziała - to jak ona sama siebie definiuje. Jak mówi moja córka: "Jestem transpłciową młodą kobietą, ale transpłciowość jest tylko jedną z wielu moich cech. To pogadajmy o tych innych". I my właściwie o tym wszystkim innym rozmawiamy - tłumaczy dziennikarz. - Ja napisałem książkę o tym wszystkim, o czym często my w podobnych rodzinach zapominamy, kiedy pojawia się to słowo - transpłciowość.

Jak zauważa Piotr Jacoń, to jest moment, gdy rodzice próbują zrozumieć to, co się wydarza, także chwila poznawania samej definicji, że nagle gubią się jako rodzice. - W relacji dziecko-rodzic nie zauważamy, że gdzieś się zaczynają gubić także relacje w rodzeństwie, jeżeli w rodzinie jest rodzeństwo - zwraca uwagę gość Czwórki. - Podobnie jest z małżeństwami. Znam mnóstwo historii, kiedy partnerzy też się w tym gubią. Bo każde idzie trochę swoim tempem i w swój sposób jest zafiksowane znów na transpłciowości, nie patrząc na to, co się dzieje między nami. Że coś przegapimy. Ja napisałem tę książkę, żeby nie przegapić.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Piotr Jacoń (@piotr_jacon)


Książka jest też mocnym głosem w dyskusji na temat zmian w prawie, które powinny przywrócić godność osobom transpłciowym w Polsce, oraz jednoznacznym postulatem wprowadzenia równości małżeńskiej w naszym kraju. - "Wiktoria" - tytuł bierze się nie tylko z imienia mojej córki, ale także z pewnego rodzaju zwycięstwa - podkreśla dziennikarz. 


Posłuchaj
43:26 CZWORKA/Wieczór z Czwórką Transpłciowość Piotr Jacoń (mp3) 2024_06_19-20-04-59.mp3 Transpłciowość to nie wszystko - przekonuje Piotr Jacoń. W Czwórce opowiada o doświadczeniach swojej rodziny (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 


***

Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Piotr Jacoń (dziennikarz, autor książek, aktywista)

Data emisji: 19.06.2024

Godzina emisji: 20.15

aw/mat.pras.