Polskie Radio
Section05
transpłciowość

Piotr Jacoń: "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" to książka o relacjach

"Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" to druga książka znanego dziennikarza i aktywisty Piotra Jaconia, dotycząca sytuacji osób transpłciowych. Tym razem jeszcze bardziej osobista, bo opowiadająca również historię jego rodziny. -  Oddaję tę książkę tym wszystkim, którzy mogą trochę na naszym przykładzie zobaczyć, co układać w relacjach - mówi dziennikarz w Czwórce. - Także, chciałem pokazać, że dobrze pewnych rzeczy nie robić jako rodzic.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia rodzina Jakub Jamrozek

Piotr Jacoń: nie zawsze jestem tylko fajnym panem. Chcę, żeby ktoś mi pozwolił na bycie różnym

Dziennikarz, tata i aktywista, czyli Piotr Jacoń. Osobiste i rodzinne doświadczenie od kilku lat przekuwa w działanie na rzecz osób transpłciowych w Polsce. Pisze książki, kręci dokumenty, spotyka się z ludźmi w całym kraju. Głos, który ma, oddaje tym, którym głosu się odmawia. Właśnie wychodzi jego nowa książka zatytułowana "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Szydłowska Piotr Jacoń LGBT miłość

Małgorzata Szumowska: zawsze podejmowaliśmy trudne tematy, znajdowaliśmy nieoczywiste postacie

"Kobieta z..." to opowieść o Anieli Wesoły (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik). Aniela prowadziła zwyczajne życie – dorastanie w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą, gdyż urodziła się w męskim ciele i przez pierwszą połowę swojego życia była Andrzejem (Mateusz Więcławek). Jakie będę konsekwencje podjęcia śmiałej, ale zarazem drastycznej decyzji? Jak wpłyną na życie jego/jej, ale też na życie rodziny i bliskich?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Małgorzata Szumowska michał englert KULTURA FILM premiera transseksualizm queer Anna Grodzka Mateusz Więcławek Małgorzata Hajewska-Krzysztofik