Polskie Radio
Section05
rodzina

Piotr Jacoń: "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" to książka o relacjach

"Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" to druga książka znanego dziennikarza i aktywisty Piotra Jaconia, dotycząca sytuacji osób transpłciowych. Tym razem jeszcze bardziej osobista, bo opowiadająca również historię jego rodziny. -  Oddaję tę książkę tym wszystkim, którzy mogą trochę na naszym przykładzie zobaczyć, co układać w relacjach - mówi dziennikarz w Czwórce. - Także, chciałem pokazać, że dobrze pewnych rzeczy nie robić jako rodzic.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia transpłciowość Jakub Jamrozek

"To najlepszy sposób na przybliżanie nauki" - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik

Ponad stu wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. W najbliższy weekend zapraszamy na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Dlaczego? - O tym w "Poranku Dwójki" opowiedziała doktor Katarzyna Młynek - dyrektor odpowiedzialna za Piknik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Młynek eksperyment Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio dzieci NAUKA zabawa

Kampania społeczna "Gdzie jesteś?". Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina

W maju w Dzień Dziecka Zaginionego wystartowała kampania społeczna "Gdzie jesteś?". Odbyła się też publiczna debata, opublikowano postulaty rodziców zaginionych dzieci oraz uruchomiono stronę internetową, która ma pełnić funkcję poradnika dla rodziców. Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci i wesprzeć rodziny w trudnych momentach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Jakub Jamrozek konferencja zaginieni rodzice

Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?

Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci rodzice komunikacja rozmowa psychologia psychologia dziecięca pedagog Katarzyna Stoparczyk Trójka

Program "Aktywny rodzic". "Nie każdego stać na żłobek"

- W Polsce wciąż mamy białe plamy w zakresie dostępu do żłobków, a na żłobki prywatne nie każdego rodzica stać. Dlatego 1500 zł, np. w formie dofinansowania opłaty, jest instrumentem pozwalającym umieścić dziecko w żłobku i powrócić na rynek pracy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nawiązując do programu "Aktywny rodzic".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Osiecki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Sygnały Dnia polityka Rząd Donalda Tuska rodzice dzieci wychowanie Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej