Polskie Radio
Section05
rodzina

"6-latkowie mają być uczeni technik seksualnych". Afera z reformą oświaty w Hiszpanii

Blisko 1,5 mln podpisów zebrano pod petycją przeciwko projektowi ustawy reformy hiszpańskiej oświaty, która wprowadza w szkołach zajęcia z tzw. edukacji seksualnej dla dzieci od 6. roku życia. Nowe przepisy forsuje Isabel Celaa, szefowa resortu oświaty i kształcenia zawodowego Hiszpanii. Projekt zakłada nauczanie 6-latków m.in. technik seksualnych.
Zobacz więcej na temat:  dzieci LGBT społeczeństwo szkoła edukacja rodzina Hiszpania Europa ŚWIAT

Relacje z dziećmi. Jak je kształtować?

– Ojcostwo jest czymś dynamicznym. Zmienia się wraz z rozwojem rodziny, ze wzrostem dzieci. Zmienia się także obecnie, w czasie pandemii. To może wiązać się ze zmianami wartości, ze zmianami w naszych ojcowskich priorytetach zwłaszcza w sytuacji pojawienia się problemów z pracą czy faktu, że codzienność rodziny wygląda inaczej niż do tej pory – mówi Janusz Wardak, prezes Stowarzyszenia "Akademia familijna".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Furtak-Bilnik ojcostwo ojciec rodzina

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zobacz, jak o niego wystąpić i komu przysługuje

Od najbliższego poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ośmiu lat. Ma to związek z wprowadzeniem przez rząd kolejnych obostrzeń, w tym zdalnego nauczania dla klas 1-3 szkół podstawowych. Rodzice, którzy muszą zostać w domu, by opiekować się dziećmi dostaną wsparcie w wysokości 80 procent ich wynagrodzenia.
Zobacz więcej na temat:  zasiłek rodzina GOSPODARKA koronawirus Koronawirus w Polsce Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny rząd pieniądze

Akcja #sklejamyrodziny. Bo kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie

Wciąż za mało Polaków korzysta z pomocy psychologicznej, bo jest w nas zakorzenione przekonanie, że kryzysu powinniśmy się wstydzić, a tymczasem może on się zdarzyć w każdej rodzinie. Przekonuje o tym m.in. aktorka Anna Dereszowska, ambasador SOS Wiosek Dziecięcych, która wraz z innymi znanymi osobami wzięła udział w akcji #sklejamyrodziny.
Zobacz więcej na temat:  dzieci młodzież SOS Wioski Dziecięce rodzina pomoc psychologia

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Skomplikowane drogi polskich rodzin

- Moja przygoda z genealogią zaczęła się od pokazania mi przez tatę rodowodów naszej rodziny, były one narysowane na wielkich płachtach. Zacząłem się tym interesować - skąd pochodzi moja rodzina, z jakich miejsc... - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Purski, od dekady zajmujący się profesjonalnie genealogią.
Zobacz więcej na temat:  rodzina drzewo genealogiczne społeczeństwo Monika Małkowska Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD "Aborcja zabiera potrzebny czas". Rozmowa z rodzicami dziecka, które urodziło się ze śmiertelną wadą

- Trzeba wejść głębiej w przypadki ciąż patologicznych, wtedy się okaże, że aborcja ze względu na wadę letalną nie jest pomaganiem kobiecie, a wobec dziecka jest fałszywym miłosierdziem - stwierdziła Irena Kaczyńska w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Poniżej całość rozmowy z Ireną i Maciejem Kaczyńskimi, rodzicami czwórki dzieci, którzy opowiedzieli o historii swojej najmłodszej córki Anielki, która urodziła się z bezczaszkowiem i zmarła w domu w otoczeniu rodziny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja rodzina zdrowie kobieta dziecko ciąża

NASZ WYWIAD "Kobiety będące w ciąży letalnej były zdziwione swoimi możliwościami, swoją siłą". Tak działają hospicja perinatalne

- Mamy powtarzają, że mają taki rodzaj spokoju, że zrobiły absolutnie wszystko, żeby się upewnić, że nie dało się odwrócić wyroku losu. Też często podkreślają, że to daje im poczucie siły. Są same zdziwione, że w tak bardzo trudnej sytuacji potrafiły dać radę. Były zdziwione swoimi możliwościami, mocami, swoją siłą. Dla nas, dla pracowników fundacji, jest to zawodowo największy komplement, bo pomogliśmy im w tym i się udało - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes zarządu Fundacji Gajusz, która prowadzi hospicjum perinatalne pomagające rodzicom w walce o życie dzieci z wadami letalnymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja ciąża rodzina

Program "Za życiem". Wypłacono już 15 tys. jednorazowych zasiłków z tytułu urodzenia niepełnosprawnego dziecka

Od początku programu "Za życiem" wypłacono ponad 15 tysięcy 300 jednorazowych zasiłków z tytułu urodzenia niepełnosprawnego, lub ciężko chorego dziecka. Program działa od 2017 roku. W jego ramach w warunkach podwyższonego medycznego standardu odebrano od początku 2019 roku prawie 50 tysięcy porodów, a ponad 56 tysięcy 700 kobiet w ciąży miało zapewnioną specjalistyczną opiekę w szpitalach o II i III stopniu referencyjności.
Zobacz więcej na temat:  Program Za Życiem dziecko rodzina społeczeństwo POLSKA