"HIV to wirus, nie kara". 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 17:40
- Straszenie HIV nie ma sensu. To infekcja, która przy stosowaniu leków antyretrowirusowych nie zagraża życiu. Rozmawiajmy, edukujmy, ale pozytywnie. Twierdzenie, że HIV jest karą, jest niedorzeczne - przekonuje Tomek Markowski, wolontariusz w projekcie Buddy Polska. 
Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.
Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.Foto: alexkich/Shutterstock.com
  • 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
  • To choroba, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Przy odpowiednim leczeniu z HIV można żyć długie lata.
  • W Polsce wiedza na temat HIV nadal w dużej mierze opiera się na stereotypach. 
  • W naszym kraju działa tylko 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których rocznie testuje się około 40 tys. osób.

Życie po diagnozie

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Według danych WHO na świecie żyje 38 mln ludzi zakażonych wirusem HIV. Tomek Markowski jest jednym z nich. - Dowiedziałem się o tym 16 grudnia 2019 roku, wtedy dostałem telefon, że są wyniki moich poufnych badań - wspomina. - Pierwsze, o czym pomyślałem, to to, że właśnie skończył się mój świat. Poszedłem do lekarza, który potwierdził diagnozę i na jakiś czas pogrążyłem się w ciemności i w żalu.

Dziś gość Czwórki jest asystentem osób żyjących z HIV i wolontariuszem organizacji Buddy Polska. - Przed diagnozą moja wiedza na ten temat ograniczała się do stereotypowych przekonań, czego bardzo dziś się wstydzę - przyznaje. - HIV dotyczy każdej aktywnej seksualnie osoby, nie tylko narkomanów i gejów.

Co o HIV wiedzą młodzi Polacy?

Żenia Aleksandrowa z Fundacji Edukacji Społecznej ma kontakt z osobami, które przychodzą się przetestować i potwierdza, że ciągle brakuje nam odpowiedniej edukacji w tym zakresie. - Brakuje edukacji seksualnej, brakuje profilaktyki, ale obserwuję też wiele "dobrych praktyk". Na przykład coraz więcej młodych ludzi robi testy przed rozpoczęciem relacji seksualnej - opowiada. - Wierzę, że ta tendencja będzie się utrzymywać, że kolejne pokolenia będą coraz bardziej świadome.

Posłuchaj
40:41 CZWÓRKA Wieczór z Czwórká - hiv 29.11.2023.mp3 Czy HIV to nadal temat tabu? (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

- Oczywiście nadal pojawiają się pytania, czy można zarazić się przez pocałunek, ale są też poruszane kwestie na przykład związane z profilaktyką przedekspozycyjną, czyli z tabletką, którą można zażyć przed stosunkiem - dodaje doradczyni Ania Urbanek.

Testuj się przynajmniej raz w roku

O tym, jak ważne są testy, mówią i specjaliści, i wolontariusze. To dzięki badaniom, dzięki wczesnemu wykryciu wirusa, możemy chronić siebie i innych. - Niestety z diagnostyką w Polsce nadal mamy problem. Przy populacji liczącej 38 mln ludzi statystycznie bada się rocznie około 40 tys. osób. A punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których pracujemy, w całym kraju jest tylko 30. To jest bardzo mało - podkreśla Żenia Aleksandrowa. - W naszej pracy nie jesteśmy tylko doradcami, ale i psychologami. Rozmowa z klientem jest najważniejsza, bo zdejmuje napięcie z osoby zdiagnozowanej i pozwala wyjaśnić jej wiele rzeczy. A czasami chodzi tylko o to, żeby wysłuchać drugiego człowieka, żeby dać mu przestrzeń do "wygadania się".    

Zobacz także:

HIV - leczenie

Jak przekonuje Tomek Markowski, gdy dowiadujemy się o zakażeniu, na początku zmienia się wszystko, a potem okazuje się, że zmienia się właściwie tylko tyle, że trzeba podjąć leczenie i poinformować o tym partnera bądź partnerkę. Pierwszy lek dla osób z wirusem HIV, który pozwalał żyć mimo zakażenia, zarejestrowano w 1987 roku. Dziś podczas terapii antyretrowirusowej stosowane są leki, które zapewniają prawidłowy przebieg procesu leczenia - nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, nukleotydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, inhibitory proteazy, inhibitory fuzji, inhibitory integrazy.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Żenia Aleksandrowa, Anna Urbanek (Fundacja Edukacji Społecznej), Tomek Markowski (osoba żyjąca z HIV, asystent osób z HIV, wolontariusz w projekcie Buddy Polska), Paweł Kalinowski (koordynator praskiego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego)

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 20.30

kul