OFF! o nowej płycie: zmieniliśmy reguły gry i wyszło nam to na dobre

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 11:00
Po ośmiu latach przerwy amerykańska grupa OFF! powróciła z nową płytą. Materiał zaprezentowała na festiwalu OFF w Katowicach. - Wybraliśmy się w podróż w nieznany świat i wydaje nam się, że osiągnęliśmy satysfakcjonujący efekt - mówią członkowie zespołu Keith Morris i Dimitri Coats.  
Zespół OFF był jedną z gwiazd tegorocznego OFF Festivalu w Katowicach.
Zespół OFF! był jedną z gwiazd tegorocznego OFF Festivalu w Katowicach. Foto: Jeff Forney/mat. prasowe
  • OFF! to amerykańska formacja reprezentująca scenę hardcore/punk.
  • Zespół powstał w Kalifornii w 2009 roku, a jego znakiem rozpoznawczym były krótkie i "intensywne" numery utrzymane w punkowym stylu.
  • W 2022 roku ukazał się najnowszy album OFF!. ""Free LSD" to pierwsze wydawnictwo grupy po ośmiu latach przerwy.
  • Zespół OFF! był jedną z gwiazd festiwalu OFF, który odbył się w Katowicach.

Ryzyko się opłaca (czasami)

Album "Free LSD" ukazał się we wrześniu 2022 roku. - Myślę, że nasza nowa płyta to najbardziej satysfakcjonujący krążek, jaki kiedykolwiek stworzyliśmy, ponieważ postawiliśmy sobie wyzwanie, żeby podjąć ryzyko - opowiada wokalista grupy Keith Morris. - A kiedy to robisz, kiedy udajesz się w nieznany świat, tak naprawdę nie wiesz, czy odniesiesz sukces.

Jak zirytować słuchacza?

- Płyty, które nagraliśmy do tej pory, miały mniej więcej ten sam rodzaj jakości, bo w naszym gatunku muzycznym istnieją zasady, których nie wolno łamać. Trzeba być wiernym temu, co się rozpoczęło, trzeba nosić "kostium" oraz grać wszystkie akordy i nuty we właściwym tempie - mówi gitarzysta Dimitri Coats. - My powiedzieliśmy "dość" i zrobiliśmy coś innego, mając świadomość, że możemy zirytować naszych fanów i stracić słuchaczy.

Kto tworzy grupę OFF!?

Hardcore’ową supergrupę z Los Angeles tworzą starzy wyjadacze znani z takich składów jak Circle Jerks, Black Flag, Burning Brides i ...And You Will Know Us by the Trail of Dead. Mimo muzycznego stażu wciąż brzmią świeżo, witalnie i agresywnie, jakby każdy koncert był ich pierwszym. Albo ostatnim.

Posłuchaj
09:01 CZWÓRKA Formula brzmienia 07.08.2023.mp3 Wywiad z zespołem OFF! - legendą amerykańskiej sceny hardcore / punk (Formuła brzmienia/Czwórka)

Jazzowa perkusja i instrumenty elektroniczne

Przed rozpoczęciem prac nad nowym albumem zmienił się skład zespołu. W 2021 roku do Keitha i Dimitriego dołączyli Autry Fulbright II i Justin Brown. Ich obecność odmieniła oblicze grupy i wpłynęła na brzmienie "Free LSD". - Daliśmy im to, co było gotowe, a Autry i Justin podnieśli jakość materiału. Choć decyzja, żeby przyjąć perkusistę jazzowego, była dość ryzykowna - przyznają rozmówcy Michała Daniluka. - Dodaliśmy wiele nowych elementów do naszego grania i zaszaleliśmy z instrumentami elektronicznymi.  


Sprawdź też:

"Masz to po prostu przeżywać bez przerwy"

- Przy każdym aspekcie twórczym, od strojenia gitary począwszy, rozmawialiśmy z Keithem, jaki efekt nas zadowoli. Zamiast śpiewać o bieżących wydarzeniach, Keith śpiewa o kosmitach, porwaniach i innych teoriach spiskowych. Po raz pierwszy też zdecydowaliśmy się na kolorową oprawę płyty - dodaje Dimitri Coats. - Chcieliśmy zabrać słuchacza na przejażdżkę, zamiast grać urywane, jednominutowe piosenki. Postanowiliśmy połączyć to wszystko razem i stworzyć tę muzyczną podróż. Nie wiesz, kiedy kończy się jedna piosenka, a zaczyna druga. Masz to po prostu przeżywać bez przerwy.

OFF! - "Keep Your Mouth Shut" (Official Video) | offofficial

***

Tytuł audycji: Formuła brzmienia

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: Keith Morris, Dimitri Coats (OFF!)

Data emisji: 07.08.2023

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Raindow o "Miało padać": to piosenka z sesji zdjęciowej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 14:50
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Michał Daniluk spotkał się z zespołem Raindow i sprawdził w jakich okolicznościach powstała piosenka "Miało padać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warm-core od hage-o. Epka "HAGEUKO" pełna szczerych treści

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 11:00
Indie-rockowe hage-o po serii świetnie przyjętych singli oraz koncertów wydali swoją długo wyczekiwaną debiutancką EP-kę "HAGEUKO".
rozwiń zwiń