Nie żyje Jacek Szymkiewicz. "Budyń" miał 47 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:00
W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł nagle Jacek "Budyń" Szymkiewicz, jeden z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie rockowej. Znany jako lider zespołu Pogodno, nagrywał również płyty solowe oraz m.in. z grupą Babu Król.
Jacek Budyń Szymkiewicz zmarł w wieku 48 lat
Jacek "Budyń" Szymkiewicz zmarł w wieku 48 latFoto: PAP / Jakub Kaczmarczyk

O śmierci artysty poinformowała w mediach społecznościowych jego żona Anna: "Chciałabym móc napisać, że to żart, że to nasze wygłupy, ale to (…) prawda. Nie mam więcej słów i nie wiem jak i co, no bo jak bez niego". Wiadomość jest tym bardziej wstrząsająca, że dzień wcześniej w sieci pojawiła się informacja o nowym projekcie muzycznym "Budynia", który nosi nazwę Monofon.

Jacek Szymkiewicz urodził się w 1974 roku w Trzebiatowie. W 1996 roku założył zespół Pogodno, znany z takich piosenek, jak "Pani w obuwniczym", "Orkiestra" czy "Uśmiech się". Wraz z tą grupą nagrał dziesięć albumów studyjnych, do których dołożył dwie płyty solowe. Razem z Piotrem "Bajzlem" Piaseckim powołał do życia formację Babu Król. Całkiem niedawno wydał też, wspólnie z zespołem Chango, krążek "Ukryte do wiadomości".

Na tym nie kończą się artystyczne dokonania "Budynia", który chętnie współpracował z innymi artystami. Pisał teksty piosenek, m.in. dla grupy Varius Manx oraz Reni Jusis i Katarzyny Nosowskiej, wystąpił też gościnnie na koncercie "MTV Unplugged" zespołu Hey. Komponował muzykę do przedstawień teatralnych i wydał książkę pod tytułem "Grawer".

Szymkiewicza żegnają w sieci artyści, którzy mieli okazję zetknąć się z nim osobiście. "Chce mi się wyć. Kochałem go. Najpiękniejszy poeta. Absolutnie niezwykły" - pisze Krzysztof Zalewski. Wtóruje mu Monika Brodka: "Był postacią wybitną. Wiecznie się wiercił i myślę, że widział świat zupełnie inaczej niż my. Potężna wrażliwość. Pisał cholernie dobrze, śpiewał zresztą też. Bez niego nie byłoby "Saute" czy "Szyszy", nie byłoby sporego kawałka polskiej alternatywy. Dziękuję za wszystko i kocham Cię bracie! Mam nadzieje, że jest Ci tam pogodno".


Posłuchaj
05:29 czwórka stacja kultura 12.04.2022 budyń.mp3 O muzyce i twórczości Jacka "Budynia" Szymkiewicza opowiada Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Przyczyna śmierci muzyka na razie nie jest znana.

Pogodno w 2011 roku zagrało koncert w studiu Czwórki. W "Ministerstwie Dźwięku" zespól pojawił się w składzie: Budyń, Paweł Osicki, Antoni Gralak i Bajzel.

Artyści zagrali utwory z albumu "Plemnik". 


Na muzyczne pożegnanie Jacka "Budynia" Szymkiewicza zapraszamy w czwartek do "Muzycznego Lunchu", zaś do piątkowego "Rock Bloku" na spotkanie z jego znakomitą muzyczną twórczością.

kc/pj


Czytaj także

Meat Loaf nie żyje. Artysta miał 74 lata

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 10:25
W wieku 74 lat zmarł Meat Loaf, amerykański wokalista i aktor. Miał na koncie jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów i światowy przebój "I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That)".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Jon Zazula, odkrywca Metalliki, guru thrash metalu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 13:30
Jon Zazula był założycielem wytwórni Megaforce Records, która wydała debiutanckie albumy legend thrash metalu, takich jak Metallica, Anthrax czy Overkill. Zmarł na Florydzie w wieku 69 lat.
rozwiń zwiń