Młodzi polscy naukowcy na świecie. "Mamy świetnych specjalistów"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 17:00
- W naszym kraju od kilku lat coraz bardziej dostrzegalna jest moda na naukę. Młodzi polscy naukowcy robią zagraniczne kariery, bo potrafią uczyć się na błędach, są kreatywni, otwarci na krytykę i zamknięci na hejt - mówił Maciej Kawecki, popularyzator nauki.
Oliwia Krettek i Maciej Kawecki w studiu Czwórki
Oliwia Krettek i Maciej Kawecki w studiu CzwórkiFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Młodzi naukowcy i ich wynalazki - Polacy w Stanach Zjednoczonych programują, liczą, wynajdują. Co sprawia, że ktoś interesuje się nauką i chce spełniać marzenia o robieniu ciekawych projektów, tworzeniu wynalazków?
  • Młodzi Polacy podbijają rynki w Stanach Zjednoczonych czy Chinach, zwyciężają w olimpiadach naukowych i robią zawrotne kariery. Co ich wyróżnia na tle innych narodowości?
  • Wakacje młodego naukowca: kilka tygodni laby, a potem staże i kursy. Jak sprawdza się taki system pracy?

- Jest niezmiernie dużo osiągnięć polskich badaczy. Polka, która na swoim koncie ma ponad 700 patentów, ogłosiła właśnie opracowanie nowego standardu transferu danych. To bardzo duża rzecz. Zajęliśmy też pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie młodych fizyków w Pakistanie. Wcześniejszy etap, organizowany przez PAN, odbywał się w Polsce i pokonaliśmy nawet Chiny, które z reguły mają bardzo mocnych reprezentantów. Kilka tygodni wcześniej w Pekinie podczas olimpiady matematycznej zwyciężył Polak - wyliczał Maciej Kawecki, popularyzator nauki, pasjonat technologii i innowacji

Matematyka, czyli królowa nauk od najmłodszych lat 

- Mamy bardzo silny młody potencjał i to chyba pokłosie tego, że uczymy dzieciaki matematyki od szkoły podstawowej, od najmłodszych lat. Być może dzięki temu mamy tak wielu znakomitych młodych fizyków, matematyków, programistów - podkreślał gość Czwórki. Jak przekonywał, młodzi polscy naukowcy są znani i rozpoznawalni na świecie. - Wielu z nich na co dzień mieszka i pracuje m.in. w USA. Ponad 30 proc. załogi firmy Open AI, czyli twórcy ChatGPT, to Polacy, a pomysł urodził się w głowie Wojtka Zaremby - zaznaczał Maciej Kawecki. - Można śmiało powiedzieć, że na całym świecie jesteśmy kojarzeni z potężnym zapleczem intelektualnym.

Polacy w świecie nauki. Jest nas coraz więcej

- Zaczynamy w Polsce mieć modę na naukę. O ile kilka lat temu było mi trudno ją promować, dziś - być może dlatego, że jesteśmy w globalnym kryzysie autorytetów, jest to dużo łatwiejsze. Dostrzegam zainteresowanie nauką w szkołach - mówił Maciej Kawecki. - Młodzi naukowcy dużo łatwiej opowiadają o swoich sukcesach w tej dziedzinie niż ich starsi koledzy. Polacy pracujący za granicą chętniej chwalą się swoimi osiągnięciami niż ci mieszkający w Polsce. 

O swoich sukcesach warto mówić

Jak mówił, warto mówić o swoich osiągnięciach, a wręcz chwalić się nimi - bo jest czym. Tymczasem nasi rodacy wciąż niestety mają z tym problem. - Warto namawiać naukowców, by uczestniczyli w konferencjach, omawiali swoje projekty i odkrycia, upubliczniali je. Ciężko uprawiać naukę bez mówienia o niej. Prędzej czy później będziemy potrzebowali funduszy na nasze innowacje, a do tego potrzeba inwestorów. Należy więc docierać do nich z informacją i promować naukę. To także rola mediów, choć oczywiście należy robić to rzetelnie: informować, a nie dezinformować - zaznaczał gość Czwórki.

Posłuchaj
21:06 kawecki PR4_AAC 2023_07_26-15-19-48.mp3 Maciej Kawecki o młodych polskich naukowcach - jak spędzają wakacje? (Czwórka do piątej) 

Młodzi naukowcy na wakacjach. Praca czy wypoczynek?

- Ludzie dają sobie kilka tygodni wakacji i odpoczynku, a pozostały czas spędzają na stażach, kursach językowych, biorą udział w letnich szkołach, stypendiach - wyliczał Maciej Kawecki. - Najważniejsze jednak, by potrafić znaleźć złoty środek i łączyć wypoczynek z rozwojem. Młodzi ludzie mają dziś ogromne możliwości, które mogą wykorzystać. Dają sobie przyzwolenie na popełnianie błędów, ale potrafią też uczyć się na tych błędach. Są konsekwentni w realizacji celów, otwarci na krytykę i zamknięci na hejt. Nie słuchają, gdy mówi się im: "nie da się" - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Maciej Kawecki (popularyzator nauki, pasjonat technologii i innowacji)

Data emisji: 26.07.2023

Godzina emisji: 14.05

kd