Nowatorskie odkrycia. Mentor pilnie poszukiwany

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 17:20
- Projekt przeze mnie wymyślony to mobilna opaska rehabilitacyjna - mówi młody naukowiec Krystian Gostomski. - Mój koncept wynalazku jest na wstępnym etapie i poszukiwałem mentora, żeby go rozwijać. Krystianowi udało się projektem zainteresować znanego popularyzatora nauki, co, być może, wkrótce przyniesie efekty.
Mentor to osoba, która inspiruje, wspiera i dzieli się swoją wiedzą
Mentor to osoba, która inspiruje, wspiera i dzieli się swoją wiedząFoto: shutterstock/marvent

Krystian Gostomski, student Politechniki Warszawskiej na kierunku fizyki technicznej, wpadł na pomysł wykorzystania pola magnetycznego oraz prądu stałego na poprawę jakości struktury kości i mięśni.


Szybsza rehabilitacja

- Projekt nosi tytuł mobilna opaska rehabilitacyjna, która wykorzystuje pulsujący prąd stały i pole magnetyczne - opowiada młody naukowiec. - Innowacja polega na tym, żeby umieścić pewne elementy rehabilitacji i zastosować je w sposób mobilny. Możemy je stosować zarówno siedząc przy biurku, jak i spacerując. Cały zamysł kroczy w kierunku wykorzystania go także w sporcie, żeby również zapobiegać kontuzjom.

Krystian przyznaje, że zawsze była w nim ciekawość świata i odkrywania czegoś nowego. Ma szerokie zainteresowania, w których środku są m.in. inżynieria kosmiczna, inżynieria medyczna i fizyka kwantowa. Do stworzenia koncepcji opaski przyczyniło się osobiste doświadczenie, jakim była dość poważna kontuzja kolana, która zmieniła plany Krystiana. Projekt ma pomóc w szybszej rehabilitacji i powrocie do sprawności.


Spotkanie z mentorem 

Projekt znajduje się we wstępnej fazie, a Krystian poszukuje mentora, aby móc kontynuować nad nim pracę. - Mentor to osoba, od której się uczę, sprawia, że czuję się dobrze, ktoś, kto mnie inspiruje i dzieli się swoją wiedzą - tłumaczy gość Czwórki. - Wspiera mnie nie tylko w nauce, ale także dzieli się doświadczeniem życiowym. Bardzo chciałem poznać Macieja Kaweckiego.

Ten słynny popularyzator nauki został wybrany Człowiekiem Roku E(x)plorów 2022 - festiwalu, naukowego, który co roku odbywa się pod patronatem Czwórki.  Na spotkanie z Kaweckim, Cyprian szykował się od jakiegoś czasu - obu panom udało się spotkać w Łodzi. 


- Maciej Kawecki kończył wykład w Łodzi na Kampusie Politechniki. Myślałem, że nasze spotkanie odbędzie się w pośpiechu i na prezentację pomysłu będę miał tylko kilka chwil - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Miałem kupiony bilet do Warszawy. Jednak po krótkiej rozmowie Maciek zaproponował, że zabierze mnie do Warszawy samochodem. Nie wierzyłem własnemu szczęściu.


Posłuchaj
06:58 Czwórka/Stacja Nauka - Krystian Gostomski - opaska rehabilitacyjna 26.10.2022.mp3 Krystian Gostomski o swoim projekcie i spotkaniu z mentorem (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W założeniu szybka, skrótowa prezentacja projektu przerodziła się w długą i ciekawą dyskusję. - Posty Maćka Kaweckiego mają duży zasięg. Po jego wpisie na temat mojego pomysłu otworzyły się nowe możliwości - opowiada Krystian Gostomski. - Zaczęło się dziać i zaczęły się do mnie zgłaszać zainteresowane projektem osoby. To jest jak spełnienie marzeń.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Krystian Gostomski (student Politechniki Warszawskiej na kierunku fizyki technicznej)

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 12.36

aw/kor

Czytaj także

Biometria trafia pod strzechy. Szybki rozwój metod bezpiecznej identyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 15:26
W ostatnim czasie obserwujemy coraz dynamiczniejszy rozwój algorytmów biometrycznych. Możemy rzec, że biometria trafiła wręcz pod strzechy - skanery odcisków palców, detektory głosu czy programy uczące się rozpoznawać twarz są już naszą codziennością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koszulka do ładowania telefonu. Ekologiczna i ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 15:26
Czasy, kiedy baterie do telefonów wytrzymywały kilka dni, minęły bezpowrotnie. Dziś korzystamy z tylu aplikacji, że średnio telefon ładujemy raz dziennie. Problem zaczyna się, kiedy nie mamy gdzie tego zrobić, bo cały dzień jesteśmy w biegu.  
rozwiń zwiń