Polskie Radio
Section05
matematyka

Konstanty Ciołkowski projektował statki kosmiczne, zanim pojawiły się samoloty

Jego życie naznaczone było przekraczaniem granic. Ojciec był polskim szlachcicem, matka Rosjanką z domieszką krwi tatarskiej. Rodzina często zmieniała miejsce pobytu. Konstanty od dziecka najchętniej spoglądał jednak w stronę ostatniej z granic. Chciał wysłać człowieka w kosmos. Zaczął nad tym pracować jeszcze w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  astronautyka kosmos fizyka matematyka Rosja ZSRR rewolucja październikowa 1917 pojazdy samolot samoloty lotnictwo

Nauka szybkiego liczenia. Poznaj tajniki japońskiej arytmetyki mentalnej

- Jestem sorobanistką, czyli uczę ludzi szybko liczyć - mówi Aneta Grzanka, pedagog i certyfikowany trener matematyki mentalnej. Kompetencje matematyczne są przydatne w wielu dziedzinach życia. A najważniejsze jest to, że mają je nawet te osoby, które w szkole nie radziły sobie z dodawaniem i dzieleniem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pieniądze młodzież firma edukacja matematyka STYL ŻYCIA Oliwia Krettek

Wizja wszechświata i mapy Klaudiusza Ptolemeusza

Grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz stworzył w II wieku n.e. wizję budowy wszechświata oraz mapę znanego mu świata opisującą ziemie od Dunaju do Morza Bałtyckiego. Do czasu renesansowej rewolucji w kartografii, w starożytności i średniowieczu powstawały mapy posiadające tzw. białe plamy oznaczane słowami "ubi leones" - tam, gdzie mieszkają lwy, koniec znanego świata. Jednocześnie tworzono mapy mityczne, lądów wyobrażonych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST geografia mapy średniowiecze starożytność matematyka Grecja Egipt

ART. SPONSOROWANY "Droga po nagrodę Nobla stoi przed nimi otworem". Program inwestycji w młodych naukowców

Przyszłość Polski leży w dłoniach młodego pokolenia - zwłaszcza dziedziny związane z technologią, medycyną i kierunkami ścisłymi. Widząc to zapotrzebowanie Fundacja Empiria i Wiedza, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) inwestuje w młodych naukowców. Na najbardziej ambitnych czeka 25 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  BGK GOSPODARKA rozwój technologie medycyna matematyka

Józef Hoene-Wroński. Matematyka, Rosja i odkrycie "przeznaczeń ludzkości"

– Twierdził, że jest powołany do objawienia ludziom prawdy absolutnej i przeprowadzenia reformy powszechnej filozofii, matematyki, astronomii i techniki w oparciu o własny system filozoficzny – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Notkowski o ideach Józefa Hoene-Wrońskiego. 9 sierpnia mija 170. rocznica śmierci tego oryginalnego myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz oświecenie romantyzm filozofia religia Rosja Tadeusz Kościuszko wynalazcy matematyka

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone

"Sednem matematyki jest logiczne myślenie". Jak w XXI wieku zmienia się nauczanie królowej nauk?

XXI wiek to czas nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji. Stąd pojawia się pytanie: czy znajomość arytmetyki, geometrii, algebry, rachunku prawdopodobieństwa czy trygonometrii jest nam jeszcze potrzebna? - Trzeba przejść przez pewien trening (…), aby później móc skorzystać z maszyny i robić to kompetentnie - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dawid Kielak, wybitny matematyk.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek matura Matura 2023 edukacja szkoła matematyka