Wyślij kartkę do Powstańca - "BohaterON - włącz historię"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 18:40
1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się 8. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "BohaterON - włącz historię!". Sprawdzamy, jak można uhonorować powstańców.
Statuetka BohaterON
Statuetka BohaterON Foto: Paweł Przybyszewski/Polskie Radio
  • BohaterON to jedna z akcji związanych z rocznicami wybuchu Powstania Warszawskiego.
  • Jej ideą jest oddanie hołdu i okazania pamięci Powstańcom Warszawy poprzez wysłanie do nich kartek. 
  • ramach kampanii, co roku, przyznawane są BohaterONy - nagrody dla osób i instytucji w szczególny sposób promujących wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.

 

1 sierpnia to data wyjątkowa w sercach wszystkich Polaków. W tym dniu obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Warszawie i w całej Polsce odbywają się uroczystości oraz wydarzenia upamiętniające ten patriotyczny zryw sprzed 79 lat.


Kampania BohaterON - włącz historię! Jak wysyłać kartki?

Także 1 sierpnia rozpoczyna się kolejna, ósma kampania BohaterON - włącz historię! Dzięki niej wysyłając kartkę, można oddać hołd i okazać pamięć Powstańcom Warszawskim.

Kartki można wysyłać na wiele sposobów. - Możemy nagrać film, napisać treść, przesłać zdjęcie i zamieścić to w wirtualnym miejscu pamięci na specjalnej stronie - tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni projektu BohaterON - Włącz historię! i prezes Fundacji Pokolenie Kolumbów. - Jeśli chcemy, możemy okazać pamięć naszym bohaterom indywidualnie i wysłać wiadomość do konkretnej osoby, czy do grupy osób. Można również umieścić informacje ogólnie do wszystkich Powstańców poprzez dodanie wpisu. Można też wysłać kartkę online wpłacając cegiełkę na pomoc naszym bohaterom. Następnie my te kartki wydrukujemy i przekażemy im osobiście. Wszystkie szczegóły można znaleźć na naszej stronie.

 

POWSTAŃ! | SPOT 2023/BohaterON

Nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich

Akcja BohaterON – włącz historię! jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć-Edukacja-Pomoc.

Oprócz wysyłania kartek częścią akcji są też Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. To wyróżnienie przyznawane jest osobom, firmom i instytucjom, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną w danym roku. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz piąty, a kandydatów można zgłaszać w siedmiu kategoriach: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non-profit, dziennikarz i pasjonat. Laureatów nagrody poznamy jesienią. 

W audycji także wysłuchaliśmy wspomnień Powstańców.

Posłuchaj
05:18 Czwórka/Czwórka do piątej - BohaterON 01.08.2023.mp3 Wyślij kartkę do Powstańca - BohaterON – włącz historię! (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 01.08.2023

Godzina emisji: 15.40

aw