Gdzie zaparkować? Student chce pomóc kierowcom

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 10:51
Na problem z parkowaniem auta w miastach zwraca uwagę wielu kierowców. Student Grzegorz Barański postanowił podpowiedzieć, gdzie zaparkować. Swoją aplikację zaprezentuje w finale Festiwalu Explory, który odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Brak miejsca do parkowania to duży problem wielu kierowców. Grzegorz Barański chce wskazać kierowcom gdzie zaparkować.
Brak miejsca do parkowania to duży problem wielu kierowców. Grzegorz Barański chce wskazać kierowcom gdzie zaparkować. Foto: Shutterstock zhukovvvlad
  • Grzegorz Barański to jeden z finalistów Festiwalu Explory. 
  • Jego aplikacja Where to park ma podpowiedzieć kierowcom, gdzie zaparkować. 
  • W swoim projekcie wykorzystał obrazy z kamer i istniejące już systemy monitoringu wolnych miejsc parkingowych. 
  • Z jego aplikacji już można korzystać. Testowana jest w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Lubiniu i Los Angeles. 
  • Gdynia Explory Week odbywa się pod patronatem Czwórki w dniach 18-20 października. 

Grzegorz Barański to pochodzący z Gdańska student Politechniki Warszawskiej. W trójmiejskiej szkole nie był orłem, co jak się okazuje wcale nie przeszkodziło mu w dostaniu się do finału wyjątkowego naukowego Festiwalu Explory. Grzegorz postawił na rozwijanie swoich pasji w świecie technologii, a programować zaczął w wieku 15 lat tworząc system automatyzacji urządzeń domowych, takich jak np. brama wjazdowa, czy czujniki.

Gdzie zaparkować? Student chce pomóc kierowcom

Prawie 2 lata temu Grzesiek dostrzegł problem dotyczący czasu jaki jego rodzice poświęcają na znalezienie miejsca parkingowego, lub jak daleko potrafią zaparkować od miejsca docelowego. - Wtedy zacząłem też szukać danych w sieci. Okazało się, że np. w Krakowie kierowcy tracą 7-10 minut na znalezienie miejsca parkingowego w godzinach szczytu - zdradza. - Ten problem chcę rozwiązać moją aplikacją. Zauważyłem, że duża część parkingów miastach ma kamery monitoringowe, które można wykorzystać przy użyciu sztucznej inteligencji. 

Systemy informowania o wolnych miejscach parkingowych istnieją już np. przy centrach handlowych. Tam wykorzystywane są w nich bramy wjazdowe i czujniki, ale w te technologie nie są wyposażone wszystkie miejskie parkingi. - Nasz system działa podobnie. W aplikacji Where to park jesteśmy w stanie oceniać czy samochód nam się zmieści w wybranym miejscu. W tym celu wykorzystaliśmy liczne operacje matematyczne i wizje komputerowe - wyjaśnia gość Marty Hoppe. - W aplikacji nie tylko zbieramy informacje z kamer monitoringowych, ale również z istniejących już systemów, które działają np. w Warszawie czy Gdańsku. 


Posłuchaj
12:48 czwórka czwórka do piątej 16.10.2023 barański explory.mp3 O swojej aplikacji ułatwiającej parkowanie w mieście opowiada Grzegorz Barański (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Grzegorz Barański zauważył, że wiele miast ma swoje, oddzielne systemy ułatwiające życie kierowców. On chce to połączyć w jedno. - Stworzyłem coś, co działa nie tylko w Polsce ale i na całym świcie - w USA czy Irlandii. Aplikacja testowana jest nawet w Los Angeles, a u nas w Lubinie, Trójmieście, Poznaniu i Warszawie. 

Dziś aplikacja studenta jest już dostępna do pobrania. Gość Czwórki podkreśla, że jeszcze nie jest bardzo rozbudowana, ale kolejne parkingi będą systematycznie do niej dołączane. Zapowiada również, że docelowo Where to park ma być kompleksowym systemem ułatwiającym parkowanie. 

Już w najbliższych dniach 18-20 października w Gdyni odbędzie się Gdynia Explory Week i finał konkursu Explory. Tam dokładnie będziemy mogli zapoznać się, jak działa aplikacja Grzegorza Barański. - Do finały trafiłem z etapu okręgowego Explorów. Wiele tu zawdzięczam mojemu bratu, który jest programistą, a na Explorach także moim opiekunem naukowym - podkreśla. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Explory (@explory_open_mind)


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Grzegorz Barański (student, autor aplikacji Where to park)

Data emisji: 16.10.2023

Godzina emisji: 14.15

pj

Czytaj także

Miasta nie radzą sobie z nielegalnym parkowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 07:00
Rozjeżdżone chodniki, parkowanie na zakazie, uszkodzona roślinność. Nadmiar samochodów w polskich miastach sprawia, że nie dla każdego wystarcza miejsc postojowych... 
rozwiń zwiń