Dama z Wiertarką. O majsterkowaniu dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 18:30
Agnieszka Bykowska-Giler "Dama z Wiertarką”, to prawniczka, która porzuciła kancelarię, by realizować swoją pasję do majsterkowania. Teraz sama uczy innych, jak wykonać samodzielnie drewniane cudeńka.
DIY po polsku, czyli jak nauczyć się majsterkowania?
DIY po polsku, czyli jak nauczyć się majsterkowania? Foto: shutterstock/ Wayne0216
  • Dama z Wiertarką to projekt Agnieszki Bykowskiej-Giler, w którym przekonuje, że każdy może majsterkować. 
  • Jak przekonuje, warto poznać sprzęty, wiedzieć jak ich używać, co do czego stosować, a przede wszystkim się nie bać. 
  • W Czwórce Agnieszka Bykowska-Giler opowiada o początkach swojej pasji i majsterkowaniu. 

Dama z Wiertarką to projekt Agnieszki Bykowskiej-Giler. Nazwę zainspirowało jedno z najbardziej słynnych dzieł świata "Dama z łasiczką". Sympatyczne zwierzę futerkowe zamieniono na użyteczny sprzęt i tak narodziła się Dama z Wiertarką.


Dama z wiertarką - majsterkująca prawniczka   

Agnieszka z wykształcenia jest prawniczką, która porzuciła kancelarię, by realizować swoją pasję do majsterkowania. - Po urodzeniu dzieci szukałam nowej ścieżki zawodowej. Trochę odezwał się u mnie gen majsterkowania i gen nauczycielski, bo u mnie w rodzinie jest dużo nauczycieli i pedagogów - opowiada gość Czwórki. - Pomagałam tacie przy majsterkowaniu i zawsze mnie do tego ciągnęło. Postawiłam więc na działanie z drewnem i na nauczanie innych.

Skończyła wiele warsztatów i kursów, praktykowała u stolarzy, a jej pierwszym samodzielnym dziełem była półka w kształcie chmurki. Od tamtej pory wyrzynarka, szlifierka, wiertarko-skręcarka zostały stałym wyposażeniem domu.

- Rzeczywiście trochę tych sprzętów trzeba i warto mieć w domu. Warto też wiedzieć jak ich używać, co do czego stosować i też nie bać się - tłumaczy Agnieszka. - Ja mam taką misję, żeby pokazywać, że to nie są straszne sprzęty. Że nie trzeba być jakimś silnym panem z brodą, tylko z odpowiednim przygotowaniem także kobiety i dzieci mogą sobie poradzić z majsterkowaniem. Naprawdę za pomocą dzisiejszych sprzętów sporo można zrobić samodzielnie.


Rękodzieło, które cieszy 

Po półce pojawiały się nowe projekty i drewniane realizacje. Najczęściej są to wyroby użytkowe. - Zawsze pracuję na małych przedmiotach użytkowych, bo warsztaty trwają do trzech godzin, więc osoby początkujące w tym czasie nie zrobią stołu czy nawet kawowego  stolika - tłumaczy. - Robimy karmniki, budki lęgowe dla ptaków, zegary drewniane, tace drewniane do serwowania kawusi. Są to nieduże rzeczy, które można zrobić i zabrać ze sobą. 


Pasja w trendzie "zero waste"

Rękodzieło, majsterkowanie i stolarstwo stało się popularne w czasie pandemii, kiedy było trochę czasu i odkrywaliśmy swoje talenty. Takie pasje doskonale się wpisują w trend "zero waste", gdzie wykorzystujemy nieużywane sprzęty i produkty ponownie. Po renowacji, za wiele z nich trzeba by było sporo zapłacić.


- Teraz jakość drewnianych czy drewnopochodnych materiałów jest słabsza. Sprzęty, nawet za dość wysoką cenę, nie mają takiej jakości jak kiedyś - zauważa Agnieszka Bykowska-Giler. - Dlatego są takie możliwości, żeby coś używanego odkupić taniej od kogoś, zrobić renowację, przeszlifować, pomalować. Można wykończyć po swojemu. Sporo osób się teraz tym zajmuje.

Posłuchaj
18:55 CZWORKA/Czwórka do piątej - dama z wiertarką 06.12.2023.mp3 Agnieszka Bykowska-Giler "Dama z Wiertarką” opowiada o swojej pasji i stolarstwie (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Gość: Agnieszka Bykowska-Giler (Dama z Wiertarką)

Data emisji: 06.12.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/pr