Porządki noworoczne. Co to jest decluttering?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 21:50
Jak skutecznie oczyścić swoją przestrzeń? W tym pomoże decluttering, czyli sztuka odgracania. Opowiada o nim Maria Ernst-Zduniak.
Decluttering - to sztuka porządkowania swojej przestrzeni.
Decluttering - to sztuka porządkowania swojej przestrzeni.Foto: shutterstock/Rawpixel.com
  • Za nami co prawda porządki świąteczne, ale początek roku skłania do oczyszczania swojej przestrzeni. 
  • W tym może pomóc decluttering. 
  • "Jest to sztuka odgracania" - mówi Maria Ernst-Zduniak. 

- Decluttering to jest odgracanie przestrzeni, generalne porządkowanie. Nie mylmy tego jednak ze sprzątaniem czy z organizacją - tłumaczy Maria Ernst-Zduniak, która zajmuje się declutteringiem oraz home stagingiem. - Organizacja jest "efektem ubocznym" odgracania. Jak chcemy sobie coś uporządkować, to najpierw się zastanówmy, czy nie mamy trochę za dużo i czy nie warto pozbyć się kilku niepotrzebnych rzeczy, zanim zaczniemy je układać.

 

Decluttering - oczyszcza głowę i duszę

Gość Czwórki zaznacza, że oczyszczanie swojej domowej przestrzeni ma na nas dobry wpływ. - Porządkowanie bardzo dobrze robi. Ja to po prostu bardzo lubię i kocham. Czasami po prostu siadam i stwierdzam, że jeszcze raz sobie tę szafkę przejrzę - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Bardzo wierzę, że takie porządki naprawdę oczyszczają nam nie tylko przestrzeń, ale głowę i duszę. Dzięki temu pozbywamy się wielu tematów, które nad nami ciążyły. Wielu sytuacji, przemyśleń, które gdzieś za nami chodziły, a cały czas mamy w domach rzeczy, które nie zawsze najmilej nam się kojarzą.

 

Drugie życie rzeczy 

Jak zaznacza Maria Ernst-Zduniak, pozbycie się rzeczy nie oznacza zawsze ich wyrzucenia. Można dać im drugie życie. Można np. oddać komuś, komu wiemy, że się przydadzą. Książki można przekazać bliskim lub do biblioteki.


Zobacz także:

- Pamiątki z podróży, takie jak kolejne figurki, kubeczki czy talerzyki - jeśli nie jesteśmy z nimi mocno związani - możemy przekazać do specjalnych miejsc. W Polsce jest coraz więcej sklepów charytatywnych. Działają na takiej zasadzie, że przynosimy produkty, rzeczy, których już nie potrzebujemy, ale są w dobrym stanie i ktoś jeszcze chętnie je kupi i wyda na nie pieniądze - tłumaczy gość Czwórki. - Sklep wystawia je u siebie za niższe kwoty niż w innych sklepach. Z pieniędzy otrzymanych ze sprzedaży pomagają potrzebującym. Np. wykupują warsztaty, kursy, które dokształcają i pomagają zdobyć nowy zawód itd.

 

Posłuchaj
18:36 CZWORKA/czwórka do piątej - mieszkanie decluttering 03.01.2024.mp3 O declutteringu, czyli oczyszczaniu przestrzeni, opowiada Maria Ernst-Zduniak (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Właściwe przechowywanie

Istotny jest też porządek, a w tym pomoże odpowiednie przechowywanie. Na ważne dokumenty warto założyć teczki, te, które się już nie przydadzą - zniszczyć lub oddać na makulaturę. - Gdy mamy jakieś większe gabaryty, możemy wynająć komórkę lub piwnicę, gdzie sezonowo możemy składować nasze rzeczy - radzi Maria Ernst-Zduniak. - Ważne jest także odpowiednie zaplanowanie naszej przestrzeni, tak, żeby na naszym metrażu można było coś przechowywać.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Goście: Maria Ernst-Zduniak (zajmuje się declutteringiem oraz home stagingiem)

Data emisji: 03.01.2024

Godzina emisji: 15.15

aw