Polskie Radio
Section05
finanse

Niemcy: dalsze zawirowania ws. budżetu państwa. Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W Niemczech trwa gorąca dyskusja wokół budżetu państwa. W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał wykorzystanie pozostałości środków funduszu covidowego na cele klimatyczne za niezgodne z konstytucją. Minister finansów Christian Lindner musiał ogłosić zawieszenie limitu zadłużenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy klimat budżet finanse GOSPODARKA ekologia Berlin polityka

Prof. Modzelewski: rezygnacja z zerowego VAT na żywność i hamulca dla cen energii będzie negatywnie oddziaływać

Należy utrzymać zerowy VAT na żywność oraz ceny energii, gdyż w przeciwnym razie ubożejące już społeczeństwo zubożeje jeszcze bardziej. Wtedy jeszcze zmniejszy się konsumpcja, która stanowi motor rozwojowy naszej gospodarki. Mamy też prawo oczekiwań wprowadzenia 60 tys. kwoty wolnej w PIT , bo to jedna z wyborczych obietnic. I nie ma problemu, żeby wprowadzić ją nawet w trakcie roku gdyż to zmiana korzystna dla podatników - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW i były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse finanse publiczne energia ceny żywności

Premier Morawiecki: mimo niespokojnych czasów finanse publiczne w Polsce są stabilne

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji w Warszawie, że w ciągu ośmiu dni planuje przedstawić gotową propozycję składu nowej Rady Ministrów. Szef rządu dodał, że wcześniej będzie ją konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą. Mówił też o finansach publicznych państwa. - Są stabilne - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość finanse budżet tarcza antykryzysowa tarcza antyinflacyjna GOSPODARKA

PR24 Polacy nie chcą płacić w euro. Wośko: wierzę, że politycy KO wezmą sobie wyniki tych badań do serca

- Wierzę, że politycy Koalicji Obywatelskiej wezmą sobie wyniki badań do serca. Bo według prognoz ekonomicznych, wejście do strefy euro będzie nam się opłacało dopiero wtedy, jeżeli utrzymamy obecny poziom wzrostu zarobków i zamożności Polaków przez najbliższe 8-10 lat - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA finanse GOSPODARKA waluty euro

ANALIZA To armagedon, miliony bez wypłat albo na tymczasowych urlopach. Czym jest shutdown, ile może trwać, jakie ma skutki?

W Stanach Zjednoczonych na razie nie doszło do shutdownu. Jego widmo zostało odsunięte na początek nowego roku. Porozumienie zatwierdziły bowiem obie izby Kongresu, ustawę o budżecie tymczasowym podpisał także prezydent Joe Biden. Wynegocjowane rozwiązanie nie uwzględnia pakietu pomocowego m.in. dla Ukrainy - ma on być jednak głosowany osobno.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna na Ukrainie Biały Dom Kongres USA ANALIZA finanse GOSPODARKA

"Spodziewamy się ożywienia i wzrostu konsumpcji". Minister finansów przekazała dobre informacje nt. polskiej gospodarki

- Perspektywa dla Polski na najbliższe miesiące jest optymistyczna, przewidujemy ożywienie, wzrost konsumpcji, a co za tym np. wyższe dochody z VAT - ocenia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak dodaje, realizuje się scenariusz miękkiego lądowania gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzrost gospodarczy pkb Ministerstwo Finansów rynek finanse publiczne finanse

Wzrost upadłości przedsiębiorstw w Niemczech. Ekspert: płacą rachunek za dziesięciolecia nonsensownej polityki

Thomas O'Donnell, amerykański ekspert ds. energetyki i rozwoju gospodarczego z waszyngtońskiego think-tanku Wilson Center, wykładający na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim (FU Berlin), powiedział, że "w Niemczech gwałtownie rośnie liczba upadłości przedsiębiorstw". - To nie przejściowy trend, tylko konsekwencja wielu lat wdrażania błędnych rozwiązań gospodarczych - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ŚWIAT budżet pieniądze GOSPODARKA finanse Angela Merkel

Spadło zadłużenie kredytowe gospodarstw domowych. NBP podał najnowsze szacunki

Zadłużenie kredytowe gospodarstw domowych w III kwartale br. spadło o 3,1 procent rok do roku, po spadku o 4,5 procent rok do roku w II kwartale i 4,9 procent w I kwartale 2023 r., w warunkach wyższego oprocentowania kredytów, niż średnio w poprzednich latach - wynika z opublikowanego z raportu o inflacji NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse NBP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy ceny mieszkań społeczeństwo POLSKA