Oxford Drama o "The World Is Louder": tę płytę super się gra na żywo

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 09:00
 - Okazało się, że nagraliśmy płytę, którą super się gra na żywo - mówi Gosia Dryjańska z duetu Oxford Drama o ich najnowszym albumie "The World Is Louder". - Czuliśmy energię tego albumu. Wiedzieliśmy, że ona w nim jest już podczas tworzenia go, ale nie spodziewałam się, że na żywo będzie aż tak podbita - podkreśla i zaprasza, by usłyszeć tę moc na festiwalu WROsound, pod patronatem Czwórki. 
Oxford Drama i Ula Kaczyńska
Oxford Drama i Ula KaczyńskaFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • "The World Is Louder" to najnowszy krążek duetu Oxford Drama. 
  • To czwarta płyta zespołu, dwa lata pracy zamknięte w ośmiu utworach. Muzycy konsekwentnie stawiają na pracę "po swojemu".  
  • Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka podkreślają moc i energię "The World Is Louder", którą czuć szczególnie na koncertach. 
  • Oxford Drama wystąpią na WROsound (19-20 lipca), festiwalu, który swoim patronatem objęła Czwórka. 

"The World Is Louder" to, jak mówią muzycy, dwa lata życia zamknięte w ośmiu utworach i najbardziej kolaboracyjny album duetu. W Czwórce po godz. 9.00 Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiedzieli o jego powstawaniu, inspiracjach muzycznych oraz planach na przyszłość.

Po trzech albumach zespołu: "In Awe" z 2015 roku, "Songs" z 2018 roku oraz "What's The Deal With Time?", który światło dzienne ujrzał w 2021 roku, przyszedł czas na czwarty krążek wrocławskiej formacji Oxford Drama. Ula Kaczyńska nazywa zespół duetem złotego środka, muzykami, którzy wiedzą, czym jest life balance. Wszystkie swoje płyty nagrali po angielsku, po swojemu i zrealizowali na własnych zasadach. 

- Przez 10 lat tworzenia zespołu odkryliśmy, że czasem podejmujemy decyzje, które w pewnym momencie nas uciskają, jak nowe buty. Sprawiło to, że interpretujemy je jak sygnał, że nie możemy tam iść, to dla nas wskazówka, że to nie jest Oxford Drama - mówi Gosia Dryjańska. - Robienie rzeczy po swojemu jest dla nas najlepszym sposobem, by czuć się dobrze jako ludzie i jako muzycy. 

Wykorzystana szansa

Debiutancki album Gosi Dryjańskiej i Marcina Mrówki - "In Awe" - spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mediów, recenzje posypały się, a dziennikarze okazali dużo wsparcia. Dziś duet Oxford Drama nie jest przekonany, czy otrzymaną wtedy szansę wykorzystał maksymalnie, muzycy są pewni jednak, że byli kuszeni różnymi propozycjami, ale ich opór wyszedł im na dobre. 

Posłuchaj
22:48 czwórka budzikom śmierć 09.07.2024 oxford drama 9.11.mp3 Oxford Drama opowiadają o albumie "The World Is Louder" (Budzikom śmierć/Czwórka)

 

- Z perspektywy czasu wydaje nam się, że może niekoniecznie wykorzystaliśmy tę szansę na maksa - ocenia Marcin Mrówka. - To, co robiliśmy, było w pewnym sensie uroczo naiwne. Wszystko od samego początku nabrało szybkiego tempa, musieliśmy znaleźć się w tej sytuacji. Czy byliśmy na to gotowi?

Wydanie drugiego i trzeciego albumu utwierdziło duet Oxford Drama w przekonaniu, że ich decyzje były dobre. 

Od wydania czwartej płyty "The World Is Louder" minęło już kilka miesięcy. Za zespołem koncerty, spotkania z publicznością. - Okazało się, że nagraliśmy płytę, którą super się gra na żywo - przyznaje Gosia. - Czuliśmy energię tego albumu. Wiedzieliśmy, że ona w nim jest już podczas tworzenia go, ale nie spodziewałam się, że na żywo będzie aż tak podbita. Tę płytę pisaliśmy też z myślą, że będzie grana na żywo. Tak nie było przy żadnym z naszych wcześniejszych wydawnictw. 

Powrót do przeszłości - jak powstał "The World Is Louder"?

Ula Kaczyńska poprosiła Oxford Dramę o powrót do przeszłości - do lata 2022. - Jest czerwiec, lipiec 2022 - relacjonuje Marcin. - Za nami ciekawe doświadczenia, jest lato. Jesteśmy naładowani pogodą, słońcem, temperaturą - to sprzyja działaniom twórczym, zabieramy się za granie. Po raz pierwszy gramy w nowej dla nas formule, nie takiej typowo songwriterskiej, chcieliśmy trochę pojamować, poimprowizować, sprawdzić, co to nam da. Po paru tygodniach budzimy się i okazuje się że jest album. 

Goście "Budzikom śmierć" przyznają, że wtedy pojawił się też problem, bo przyszedł moment, w którym mieli dwa albumy. Zdecydowali, że starszą wersję schowają do szuflady, z której już pewnie nigdy nie wyjdzie. - Po powstaniu albumu przyszło półtora roku pracy, w dość śpiesznym tempie, i wydanie go w kwietniu 2024. 

Tytuł "The World Is Louder" jest trafny, ale i dość oczywisty, w świecie informacyjnego szumu, dźwięków, ale też mnóstwa nowo wydawanych albumów. - My sięgamy po rekomendacje muzyczne osób, którym ufamy - przyznaje Oxford Drama. - Kierujemy się wskazówkami, bo muzyki, ale i filmów czy książek jest dziś bardzo dużo. 

- Czasem zarzucam sobie, że nie słucham tak dużo, jak powinienem - ocenia Marcin Mrówka. - Niestety na to brakuje zasobów czasowych. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Oxford Drama (@oxforddrama)

Oxford Drama na WROsound

Oxford Drama w najbliższym czasie będziemy mogli usłyszeć na WROsound 2024, który odbędzie się w dniach 19-20 lipca na zielonym placu przed wrocławskim Impartem, przy ul. Mazowieckiej 17. To wydarzenie pod patronatem Czwórki. 

- Dla mnie Wrocław brzmi tak, jak sam chce brzmieć, nie patrzy na innych. Tam jest energia, tętniące życie, każdy robi to, co chce, i ludzie to czują - podkreślają muzycy. - Na WROsound wracamy po trzech latach. Wtedy graliśmy na mniejszej scenie, było dużo ludzi, dostaliśmy dużo miłości. Fajnie jest też przejechać się obok festiwalu - widać jego moc, widać, że wrocławianie i goście lubią pójść na imprezy w plenerze. To wyjątkowa przestrzeń, przyciąga ludzi, rozlewa się na miasto. W dniach festiwalu trudno od niego uciec, ale selekcja jest tak dobra, że do ucieczki nikogo nie skłania.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WROsound (@wrosound)


Wrocław ma swój własny muzyczny mikroklimat. Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka szczególnie wskazują na swoich przyjaciół z zespołu Bluszcz, ale też na prężnie rozwijającą się scenę jazzową.

Na koniec rozmowy z Ulą Kaczyńską muzycy zdradzają, że jeśli mieliby zrobić muzykę do filmu, to byłoby to coś bardzo crazy. Ten akcent z pewnością otwiera temat do dalszych rozmów - czekajcie na nie w Czwórce. 


*** 

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Oxford Drama (Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka)

Data emisji: 09.07.2024

Godzina emisji: 9.11

pj/kmp