Magdalena Piekorz: w kinie szukam emocji, w życiu chcę harmonii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 11:00
W tym roku mija 10 lat odkąd jej debiutanckie "Pręgi" rozbiły pulę nagród na festiwalu filmowym w Gdyni. - W tym roku znów startuję w konkursie i pokażę "Zbliżenia" - mówi Magdalena Piekorz. - Tym razem będzie to opowieść o sile rodzinnych więzi łączących matkę i córkę.
Audio
  • Reżyserka Magdalena Piekorz opowiada o swoim najnowszym filmie "Zbliżenia", o przyjaźni z Wojtkiem Kuczokiem oraz o harmonii, która jest niezbędna w życiu filmowca (Czwórka/EX Magazine)
Magdalena Piekorz robi fabuły, dokumenty, spektakle teatralne, ale także reżyseruje widowiska telewizyjne - tutaj na festiwalu w Opolu
Magdalena Piekorz robi fabuły, dokumenty, spektakle teatralne, ale także reżyseruje widowiska telewizyjne - tutaj na festiwalu w OpoluFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Główne role w filmie grają Ewa Wiśniewska i Joanna Orleańska. Reżyserka przyznaje, że obie aktorki idealnie wpisały się w jej wizję bohaterek i świetnie poradziły sobie na przesłuchaniach. - Nie lubię słowa casting, wolę używać określenia "zdjęcia próbne" - tłumaczy Piekorz. - Staram się, żeby to była nie tylko rozmowa o postaciach i o tym, co jest w danej roli ważne. Dla mnie niezwykle istotne są energia, która przepływa między bohaterami oraz psychologiczna prawda. Dużą wagę przywiązuję też do barwy głosu. Jestem słuchowcem, więc zdarza się, że przy wyborze obsady kieruję się intonacją oraz tym, jak aktorzy ze sobą współbrzmią.

Przeczytaj: Na planie "Zbliżeń" nie brakuje emocji - rozmowa z Magdaleną Piekorz >>>

Na
Na planie "Zbliżeń"

Współscenarzystą "Zbliżeń" jest Wojciech Kuczok. To już kolejna współpraca reżyserki i pisarza. Artystyczny duet ma na swoim koncie "Pręgi" i "Senność". - Przyjaźnimy się od wielu lat. Mamy wspólne doświadczenia i pewne przemyślenia dotyczące międzyludzkich relacji - opowiada Magdalena Piekorz. - Poza tym Wojtek obdarzony jest umiejętnością przenikliwego badania skomplikowanych historii ludzkich. A ponieważ tym razem opowiadam o związku emocjonalnym matki i córki, pomyślałam sobie, że przyda mi się męskie oko, które spojrzy na ten kobiecy świat.

W filmie obok Wiśnieweskiej i Orleańskiej występują m. in. Łukasz Simlat, Marieta Żukowska i Jacek Braciak.

Oficjalna premiera "Zbliżeń" odbędzie się 20 października, jurorzy i goście festiwalu filmowego w Gdyni nowy film Magdaleny Piekorz zobaczą już 17 września.

Z reżyserką rozmawiała Ula Kaczyńska. Nagranie z "EX Magazine" dołączone jest do artykułu.

(kul, pg)

Czytaj także

Eliza Rycembel: szukam prawdy i znajduję ją w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 19:00
- Moim aktorskim guru jest Magdalena Cielecka - deklaruje Eliza Rycembel. Aktorka, która zadebiutowała na dużym ekranie w "Obietnicy" Anny Kazejak, marzy o tym, by grać w teatrze i śpiewać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Skonieczny: "Hardkor Disko" jest mój w każdym kadrze

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 08:00
- Nie studiowałem reżyserii i jestem z tego dumny - mówi Krzysztof Skonieczny - utytułowany twórca teledysków, który właśnie debiutuje na dużym ekranie pełnometrażową fabułą "Hardkor Disko".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Wichłacz: "Miasto 44" zmieniło moje życie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 08:20
- Robiłam dwa podejścia do "Miasta 44". Za pierwszym razem byłam za młoda, za drugim miałam szczęście i wstrzeliłam się w dobry moment - opowiada Zofia Wichłacz. - Tego, co czuję na dwa tygodnie przed premierą, nie da się opisać jednym słowem. Strach pomieszany z radością, że wreszcie pokażemy widzom naszą ciężką pracę.
rozwiń zwiń