Marta Zalewska i jej muzyczne projekty. "Wiele się dzieje"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 16:30
W Czwórce pojawiła się Marta Zalewska, która ma głowę pełną pomysłów i mnóstwo muzycznych planów. Nam opowiada o współpracy z Julią Pietruchą, a także zaprasza na koncert, na którym premierowo zabrzmią utwory do słów Angelusa Silesiusa.
Marta Zalewska i prowadzący audycję Damian Sikorski
Marta Zalewska i prowadzący audycję Damian Sikorski Foto: PR/Piotr Podlewski
  • Marta Zalewska jest wokalistką, multiinstrumentalistką, kompozytorką i autorką tekstów.
  • W 2018 roku artystka wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!" i zadebiutowała z Czwórką płytą "Marta Zalewska".
  • W dorobku ma m.in. solowe krążki, dwupłytowe wydawnictwo "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" oraz albumy z poezją Mickiewicza i Kochanowskiego. 
  • Obecnie wraz z Julią Pietruchą pracują nad wspólnym krążkiem, którego zapowiedzią jest singiel "Nic złego". 
  • W planach artystki jest także koncert, na którym premierowo zabrzmią kompozycje napisane do słów Angelusa Silesiusa. 

Marta Zalewska to artystka wszechstronna - jest multinstrumentalistką, śpiewa, a także pisze, komponuje i aranżuje piosenki. W 2018 roku wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!" i od tamtej pory idzie jak burza.


Marta Zalewska i Julia Pietrucha - jak rozpoczęła się ich współpraca?

Ma na swoim koncie solowe płyty, concept albumy, koncerty oraz liczne kolaboracje artystyczne. Obecnie realizuje projekt z Julią Pietruchą. Niedawno artystki opublikowały pierwszy singiel "Nic złego", który jest zapowiedzią albumu długogrającego.

- Z Julią pracowałyśmy już od wielu lat w różnych konfiguracjach, ale nigdy w duecie. W styczniu tego roku poszłyśmy na całość i spontanicznie założyłyśmy zespół - mówi gościni Czwórki. - Gdy podjęłyśmy tę decyzję, Julia siadła do pisania piosenek i napisała w dwa tygodnie całą płytę. Ja się zajęłam produkcją i aranżacją tych utworów. Napisałam skromnie jeden utwór na ten album i zamknęliśmy materiał w studiu bardzo szybko, więc płyta jest tak naprawdę gotowa. Z czasem będziemy wydawać kolejne single, a premierę płyty planujemy najpóźniej na początku przyszłego roku, po to, żeby jeszcze wiosną i latem ruszyć w trasę.


Źr. Youtube/NIC ZŁEGO - PIETRUCHA/ZALEWSKA

Zgrany artystyczny team

Marta Zalewska przyznaje, że obydwie z Julią Pietruchą mają mocne charaktery i są liderkami, jednak doskonale się uzupełniają, a współpraca układa się świetnie.

- Myślę, że dla nas obu to jest bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie. Spaja muzykę i daje efekt, z którego obie jesteśmy zadowolone. W muzyce najważniejszy jest dialog i to jest z mojej perspektywy bardzo fajna sytuacja, być w dialogu z kimś, kto wie, czego chce - opowiada. - Julia jest osobą zdecydowaną, ma wielką wrażliwość muzyczną i gigantyczny talent. Pisała piosenki, zostawiając bardzo dużo przestrzeni na ich "ubranie" w aranż i produkcję. Więc tak naprawdę te piosenki stały się już naszymi wspólnymi kompozycjami.


Źr. YouTube/Marta Zalewska - Snuć miłość

Co usłyszymy na płycie duetu Marta Zalewska i Julia Pietrucha?

Jak zapowiada rozmówczyni Damiana Sikorskiego, na płycie będzie można usłyszeć m.in. klimaty w stylu folk americana i country, który fascynuje obydwie artystki. - To wszystko przełożone na trochę nasz słowiański świat może dać ciekawy efekt. Płyta w całości będzie po polsku - zdradza Zalewska. - Na razie występujemy w trio jeszcze z gitarzystą, Maćkiem Papalskim, ale już za moment będziemy występowali w kwintecie i sekstecie, w zależności od koncertu. W sierpniu m.in. pojawimy się na Męskim Graniu we Wrocławiu i w Krakowie. Tak że bardzo serdecznie zapraszamy, bo tam premierowo będzie można usłyszeć nas w dużym składzie.

Zalewska do słów Angelusa Silesiusa

Zespół założony z Julią Pietruchą to jednak nie jedyny projekt, na którym koncentruje się artystka. W Czwórce zaprasza na koncert, w którym premierowo zaśpiewa utwory skomponowane do słów Angelusa Silesiusa. Martę Zalewską można będzie zobaczyć już 14 lipca we wrocławskim Ossolineum. To, po projektach związanych z twórczością Adama Mickiewicza i Jana Kochanowskiego, kolejna próba przełożenia tekstów klasyków na język muzyki.

Źr. YouTube/Marta Zalewska - "Ballady i romanse" w Wilnie

- Tak jakoś wyszło, że jestem artystką poezji śpiewanej i również od rock and rolla. To się, jak widać, nie wyklucza. Ostatnie moje projekty to są moje kompozycje do wierszy sprzed wielu wieków. Lubię się z tym mierzyć. Szukam w nich prawd, które współcześnie działają - zaznacza gościni audycji. - Angelus Silesius jest ciekawą postacią, ponieważ to jest barokowy poeta, który został zakonnikiem. Jego poezja jest religijna, bardzo mistyczna, a ja również szukam w niej zupełnie uniwersalnych prawd i chyba je znalazłam.


Posłuchaj
29:01 CZWORKA/Audycja słowno-muzyczna - Marta Zalewska wszystko (mp3) 2024_07_04-13-06-10.mp3 Marta Zalewska o swoich projektach muzycznych (Audycja słowno-muzyczna/Czwórka)

 

Marta Zalewska do projektu zaprosiła muzyków, interesujących nie tylko pod kątem wspaniałych umiejętności solistycznych, ale również instrumentarium. - Jeszcze w takim składzie nie występowaliśmy. Koncert będzie miał charakter łączenia różnych gatunków muzycznych, czyli też coś, co bardzo lubię - zapowiada artystka. - Tym razem połączymy muzykę folkową, klasyczną, rockową, bluesową i jazz. Taki jest plan.

***

Tytuł audycji: Audycja słowno-muzyczna

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Marta Zalewska

Data emisji: 4.07.2024

Godzina emisji: 13.15

aw/kormp

Czytaj także

"Lekka jak powietrze". Kathia zapowiada debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 08:40
Debiutancki minialbum wydała w trakcie egzaminów maturalnych, potem jej utwór "nigdy wcześniej tak nikogo nie…" trafił na składankę "My Name Is Poznan 2", wreszcie artystka zachwyciła słuchaczy na koncercie w ramach festiwalu NextFest. Teraz Kathia pracuje nad długogrającą płytą, która ma ukazać się jesienią 2023 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arek Kłusowski: wszystko, co chcę przekazać, daję w tekstach

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 10:00
"Zaległości w miłości" to najnowszy album Arka Kłusowskiego. To świetna propozycja na wakacyjny czas. Artysta pisze piękne, szczere opowieści, dzięki którym daje się poznać. 
rozwiń zwiń