Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 19:31
W tym roku już po raz dziesiąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. Na okrągłe urodziny tej filmowej imprezy, organizatorzy przygotowali jeszcze więcej pokazów i zupełnie nowe atrakcje dla starszych i młodszych widzów.
Animocje 2021
Animocje 2021Foto: mat. pras.

Od 18 do 24 kwietnia 2021 roku dla fanów animacji przygotowano wiele atrakcji: premiery animowanych filmów długometrażowych, pokazy specjalne krótkich metraży, spotkania z twórcami, warsztaty oraz nowość - wizyty w polskich pracowniach i studiach animacji. Podczas tych nagrań będzie można podpatrzeć przy pracy animatorów i poznać tajniki ich zawodu. Odwiedzimy 6 miejsc, zajrzymy do dużych studiów, mniejszych pracowni, a także do jednoosobowych warsztatów twórców.

W tym roku pokazy dla dzieci ubogacone zostały dodatkowymi treściami edukacyjnymi. Po każdym pokazie na platformie kultureo dostępne będą opracowania tematu zawartego w filmie przygotowane przez dydaktyków - dzięki temu łatwiej będzie porozmawiać i omówić z młodszymi widzami tematy poruszone w trakcie seansu.

Oś programu festiwalu będą stanowiły pokazy konkursowe. Co roku w konkursie o Grand Prix Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany walczy kilkaset animowanych filmów krótkometrażowych z kilkudziesięciu krajów świata. W tym roku otrzymaliśmy, blisko 700 zgłoszeń. Twórcy animacji rywalizują w konkursie międzynarodowym oraz konkursie filmów dla dzieci.

Podczas festiwalu zobaczyć będzie można także dwie polskie premiery filmowe: „Kolorowy sen” w reż. Jana Baleja i „Stary człowiek. Wersja kinowa”, reż. Oskar Lehemaa, Mikk Mägi.

Zwycięzców wyłoni Jury, w którego skład wchodzą Adriana Prodeus, Waltraud Grausgruber, Mr. Kropka, Ola Szmida oraz Marcin Szpak. Swoją nagrodę przyzna też Junior Jury, którego skład stanowią osoby wyłonione spośród bydgoskich licealistów oraz studentów.

Interesującym akcentem Animocji będą także pokazy kuratorskie, czyli zestawy filmów krótkometrażowych układane przez zaproszone osoby na wybrany temat. Takich pokazów będzie aż 7!, w tym m.in. o współczesnych austriackich filmach animowanych tworzonych  przez kobiety (kuratorka Waltraud Grausgruber), Subiektywne TOP 11 według Oli Szmidy, zestaw filmów, do których muzykę skomponował Krzysztof Penderecki (kuratorka Adriana Prodeus) czy Super Animacja dla Super Muzyki pod kuratelą Mr. Kropki (aka J.S. Álvarez).

Będzie też coś dla fanów gier komputerowych, czyli prezentacja Muzeum Konsol i Gier Wideo w Bydgoszczy, które zaprosi Was na nostalgiczne spotkanie z dawnymi grami wideo. Będzie można posłuchać m.in. o nowym trendzie wśród graczy – właśnie o powrotach do przeszłości. A może to też wyprawa w przyszłość gier, bo przecież coraz więcej nowych tytułów inspiruje się grami sprzed lat? O starych grach i grach w stylu retro będą rozmawiać Piotr Pieńkowski (dawny redaktor naczelny kultowego pisma „Świat Gier Komputerowych”) i Konrad Baśkiewicz (założyciel Muzeum Konsol i Gier Wideo w Bydgoszczy), a rozmowę poprowadzi Paweł Schreiber (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego).

Tradycyjnie na Animocjach przyznamy honorową Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. To wyjątkowe wyróżnienie wręczamy jako jedyny festiwal w Polsce. Do tej pory nagrodzeni zostali aktorzy Jarosław Boberek, Joanna Jabłczyńska, Arkadiusz Jakubik, Wiktor Zborowski i Krzysztof Kowalewski. Nazwisko tegorocznego laureata ujawnimy wkrótce, zdradzimy jedynie, że ten głos zna każdy rodzic i dziecko w Polsce.

Ale zanim festiwal ruszy na dobre, zapraszamy na „Do-grywkę”. Już 6 kwietnia organizatorzy zaproszą Was do obejrzenia filmów, które nie znalazły się w oficjalnej selekcji konkursowej. Mimo to nadal mają szansę powalczyć o nagrody – film z największą ilość głosów publiczności wejdzie do Konkursu Międzynarodowego. W tym roku w ramach „Do-grywki” zobaczycie 31 filmów z całego świata, m.in. z Indii, Węgrzech, Francji, Estonii, USA, Rosji, Norwegii, Hiszpanii czy Argentyny. 

Wszystkie wydarzenia festiwalowe dostępne będą na platformie KULTUREO (www.kultureo.pl). Festiwal potrwa do 24 kwietnia.

mat. pras.