Drogowskazy Czwórki - zwiedzamy Polskę!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 08:30
W każdy wtorek i piątek Czwórka odsłania przed słuchaczami miejsca na mapie naszego kraju, które warto poznać. Trwa trzeci tydzień akcji. Odwiedziliśmy już Ustrzyki Dolne, byliśmy także w Sejnach, Łomży, Tarnowie, Pułtusku, Olkuszu i Płocku. W piątek 26 lipca odwiedzamy Kłobuck.
Audio
  • Drogowskazy Czwórki: Marta Remplewicz i Sandra Panuś, płocczanki opowiadają o swoim mieście i jego atrakcjach - materiał Kamila Piechowskiego (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Marcin Szatkowski, fotograf, opowiada o Płocku, różnych aktywnościach w mieście i jego atrakcjach dla młodzieży, których nie znajdziemy w przewodnikach (W cztery oczy/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Radosław Malinowski z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki opowiada o festiwalach folkloru w Płocku i innych przedsięwzięciach muzycznych i kulturalnych m.in. o Audioriver (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Wojtek Wojda z Farben Lehre opowiada o plenerowych festiwalach w Płocku i tym jakie to miasto daje szanse (4 do 4/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: o tym co warto w Kłobucku zobaczyć opowiada Sylwia Piątkowska z Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka, a Włodzimierz Głowacz zaprasza na Dni Długoszewskie w w tym mieście (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: rozmowa z Marzeną Goncarek i jej grupą teatralną, która podbija serca kłobuczan i jury większości przeglądów, na których się pojawią (W cztery oczy/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: rozmowa z Robertem Jasiakiem, który zbiera książki dla bibliotek i prowadzi akcję "Książki na wagę złota" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: menadżer formacji Cała Góra Barwinków o swoim rodzinnym Kłobucku i tym jak się w nim robi muzykę i żyje w zgodzie z kulturą (4 do 4/Czwórka)
Reporterzy Czwórki, którzy zwiedzają Polskę
Reporterzy Czwórki, którzy zwiedzają PolskęFoto: Czwórka

Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi dziedzictwem kulturalnym miejsc położonych z dala od znanych i uczęszczanych szlaków oraz zaprezentowanie ciekawych inicjatyw społeczno-kulturalnych, w które angażuje się młodzież z odwiedzanych miejsc.

Akcja "Drogowskazy Czwórki" potrwa do 30 sierpnia. Wysłannicy Czwórki odwiedzą w sumie 18 miejscowości .

Dotychczas byliśmy w Ustrzykach Dolnych, a także w Sejnach, gdzie miedzy innymi spacerowaliśmy po opuszczonym klasztorze i słuchaliśmy koncertu tamtejszej orkiestry dętej oraz hejnalistów. Byliśmy także w Łomży, o której dowiedzieliśmy się m.in., że "muzyką stoi", porozmawialiśmy z młodymi łomżyńskimi tancerzami z Crazy Twisting Group, oraz DJ-em i producentem odnoszącym sukcesy na całym świecie, Tomem Foresterem. O tym, jakie skarby znaleźć można na dnie Narwi opowiedzieli nam członkowie klubu płetwonurków "Podwodny Jeleń".

Kamil
Kamil Piechowski/fot. Czwórka

Odwiedziliśmy także Tarnów, po którym oprowadzali nas sami słuchacze Czwórki. W Pułtusku poznaliśmy historię deszczu meteorów, która do dziś wzbudza emocje i nadzieje na cenne znalezisko i dowiedzieliśmy się, czemu Narew to druga królowa polskich rzek. Próbowaliśmy także tamtejszych przysmaków.

Za nami także Olkusz oraz Płock. Zajrzeliśmy m.in. do Bazyliki Katedralnej i poznaliśmy szczegóły dotyczące zbliżających się festiwali i imprez, które odbędą się m.in. na płockim rynku.

W piątek 26 lipca odwiedzamy Kłobuck, w którym porozmawiamy m.in. z menadżerem Całej Góry Barwników (muzycy pochodzą właśnie z Kłobudzka) o tym, jak w tym mieście robi się muzykę i żyje w zgodzie z kulturą.

Poza tym w lipcu odwiedzimy jeszcze Skierniewice (30.07). Trasa sierpniowa rozpocznie się w Kaliszu (2.08), a następnie poprowadzi przez: Sieradz (6.08), Jarocin (9.08), Oleśnicę (13.08), Chodzież (16.08), Świdnicę (20.08), Połczyn Zdrój (23.08), Kłodzko (27.08) i zakończy w Świnoujściu (30.08). Wyjazdom towarzyszyć będzie kampania promocyjna "Pokaż nam swoje miasto: Czwórka szuka przewodników", zachęcająca mieszkańców odwiedzanych miejsc do promowania lokalnych inicjatyw.

Czwórka zaprasza do słuchania i oglądania relacji z trasy, w każdy wtorek i piątek, w audycjach "Poranek Online" (godz. 06.00-09.00), "W 4 Oczy" (godz. 09.00-11.00), "Stacja Kultura" (godz. 11.00-13.00) i "4 do 4" (godz. 13.00-16.00). Prezentowane w nich będą relacje reporterskie, wywiady oraz materiały dziennikarskie, ukazujące dane miejscowości i odbywające się w nich wydarzenia. W ramach akcji Czwórka uruchomi aplikację mobilną, która stanie się interaktywnym, wypełnionym materiałami audio oraz video przewodnikiem po odwiedzanych miastach.

Drogowskazy Czwórki w Twoim telefonie: nowa aplikacja na Windows Phone <<<

Aplikację, która obecnie dostępna jest na telefony z systemem Android (a już wkrótce na pozostałe) pobrać można tu: http://goo.gl/pgo0U

/

 

Koproducentem "Drogowskazów Czwórki" jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

/

Do zobaczenia!

Czytaj także

Koszyce - kulturalne centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:10
To pierwsze słowackie miasto, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Za trzy lata tę funkcję przejmie Wrocław.
rozwiń zwiń