Koszyce - kulturalne centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:10
To pierwsze słowackie miasto, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Za trzy lata tę funkcję przejmie Wrocław.
Audio
  • Urodziny Warhola, festiwal żydowski, święto wina i dni tańca - tak Koszyce prezentują się jako Europejska Stolica Kultury w 2013 roku (Europejski Lunch/4 do 4)
pałac ky-Dezfi  w Koszycach
pałac Čáky-Dezőfi w KoszycachFoto: wikipedia.org/Rl91

Kluczowym przesłaniem projektu Koszyce - Europejska Stolica Kultury jest wspieranie kreatywności. Organizatorzy przygotowali ponad 200 imprez w 70 miejscach w Koszycach i regionie, w których udział weźmie ponad 1000 artystów.

- W programie znalazło się dużo nowości, czyli wydarzeń, które nigdy wcześniej nie miały miejsca w Koszycach - opowiada Monika Kalinowska z Instytutu Słowackiego. - Jest wśród nich "Mazal Tov!", czyli pierwszy na Słowacji festiwal kultury żydowskiej. Impreza wystartuje 18 lipca. Będą koncerty, wystawy, wykłady oraz dyskusje prowadzone przez judaistów, historyków, etnologów, osoby uważane za autorytet w dziedzinie religii i artystów, którzy potrafią przekazać posłanie judaizmu. Warto też dodać, że organizatorzy tego przedsięwzięcia nawiązali ścisłą współpracę z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie - podkreśla.

W sumie w Koszycach do końca roku każdy weekend dedykowany będzie kulturze, co jeszcze bardziej powinno zachęcić do odwiedzenia i poznania słowackiego miasta.

- 2 sierpnia zapraszamy na wielką urodzinową imprezę Andy'ego Warhola - mówi gość "Europejskiego Lunchu". - Dzieła mistrza pop-artu będzie można oglądać na fasadach koszyckich budynków. A koniec wakacji zbiegnie się w czasie z festiwalem BazzART promującym współczesny design.

Dzięki tym atrakcjom Koszyce, do tej pory znane z bogatej historii i rozwiniętego przemysłu ciężkiego, udowadniają, że mogą być centrum kreatywności i kultury. Projekt zakończy się w grudniu 2013 roku: Koszyckimi Targami Bożonarodzeniowymi oraz ceremonią zamknięcia przedsięwzięcia Koszyce - Europejska Stolica Kultury.

kul

Czytaj także

Inicjatywa obywatelska - masz do niej prawo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 07:00
Każdy z nas może mieć wpływ na Unię Europejską. Europejska inicjatywa obywatelska został wprowadzona rok temu - niestety niewielu z nas z tego korzysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elastyczni zarabiają więcej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 13:20
Mieszkańcy Unii Europejskiej uczą się coraz chętniej i coraz dłużej, coraz bardziej też przywiązują wagę do poszerzania swoich kompetencji. Jak na tym tle wypadają Polacy - sprawdziliśmy w "Europejskim Lunchu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiana młodzieży otwiera okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 17:30
Grupa, która wykazuje szczególną aktywność w zdobywaniu unijnych dotacji to ludzie młodzi. Oni też wykorzystują przeznaczony na te cele budżet niemalże w 100 procentach.
rozwiń zwiń