WYruszaMY ! Forum Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 12:00
Już 4 października w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się wielkie święto młodzieży!
WYruszaMY  Forum Młodzieży
Foto: Materiały Organizatora

Finał tegorocznej edycji projektu edukacyjnego Forum Młodzieży WYruszaMY zapowiada się niezwykle interesująco. Organizatorzy, XXXIII Dwujęzyczne Liceum im. Mikołaja Kopernika w Warszawie oraz Polska Fundacja Sportu i Kultury  zapraszają wszystkich, którzy pragną przyłączyć się do debaty, w której słychać głos młodych.

O co chodzi?
Idea jest prosta. Organizatorzy chcą zaangażować młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu społecznym oraz zachęcić do wzajemnego inspirowania się i dzielenia zdobytą wiedzą. Planują stworzyćprzestrzeń do wymiany doświadczeń i wspólnego tworzenia konstruktywnych rozwiązań, które zaprocentują w przyszłości. Zachęcaja do wysłuchania stanowiska młodych ludzi i dopuszczenia ich do głosu w sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą.

Co się będzie działo?
W tegorocznej edycji Forum Młodzieży uczestnicy z 12 szkół w Polsce (m.in.: Warszawy, Białegostoku, Poznania, Siedlec i Torunia) tworzą sześć grup projektowych, które wirtualnie opracowują wspólne projekty. Dzień przed wielkim finałem, na warsztatach zorganizowanych w warszawskim Liceum im. Mikołaja Kopernika, przygotują oni wystąpienia, które zobaczyć będzie można już 4 października. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, co młodzież myśli o byciu sobą, byciu dobrym wolontariuszem, byciu ekologicznym, innowacyjnym, twórczym czy przedsiębiorczym, nie może Was zabraknąć!

Razem z młodymi na scenie pojawią się przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci i wyjątkowi goście. W programie między innymi spotkanie z Michałem Bąkiewiczem, mistrzem Europy w piłce siatkowej, a także znanym sztangistą, Szymonem Kołeckim i piłkarzem ręcznym, Arturem Siódmiakiem, w ramach Sport Connect.                 
W programie także, pojawią się Poweriser Show, czyli zakręceni akrobaci na skaczących szczudłach oraz Teatrikon, czyli spotkajmy się teatralnie. Imprezę otworzą występy Ali Wasity, uczestniczki programu "The Voice of Poland" i znakomity zespół Deer John, o którym z pewnością wkrótce usłyszy cała Polska. Czujecie niedosyt?

Na deser, młodzież i L.U.C zaprezentują projekt CzystyOjczysty, służący promocji naszego ojczystego języka. Młodzież skonfrontuje sposoby komunikacji między sobą i posługiwania się językiem. Dowiemy się, co jest wspólnego w polszczyźnie pochodzącej z różnych zakątków kraju, a co łączy wszystkich rodaków i przekonamy się, czy Ojczysty rzeczywiście jest Czysty, czy tworzą go różne dialekty i gwary. Efekty współpracy mogą być naprawdę zaskakujące, zwłaszcza, że mentorem grupy biorącej udział w projekcie, jest sam L.U.C. - polski artysta i muzyk, znany z działalności dotyczącej historii i kultury Polski, m.in. Rymoliryktando czy 39/89 Zrozumieć Polskę.

Akcję wspierają również Elżbieta Dzikowska, Tadeusz Mazowiecki, małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska i wiele innych znamienitych osobowości. Na wszystkich obecnych czeka wiele atrakcji i niespodzianek, przygotowanych przez organizatorów. Obiecujemy, że nie będzie nudno.

Wstęp na imprezę jest wolny, jedyne, co musicie zrobić, to uprzednio zarejestrować się na oficjalnej stronie Forum Młodzieży. Do wypełnienia czekają zgłoszenia indywidualne i grupowe.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt Czysty Ojczysty jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty-dodaj do ulubionych. Patronat honorowy nad Forum Młodzieży pełni Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

Czwórka objęła Forum swoim patronatem.

/