Płyta tygodnia. Warsaw Afrobeat Orchestra "Man is Enough"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 11:13
Po debiutanckiej płycie "Wendelu" (2015), w lutym 2017 roku formacja Warsaw Afrobeat Orchestra powróciła z nowym albumem „Man is Enough”. Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music.
Grupa występuje w składzie: Iza Byra wokal, Magdalena Kuś wokal, Anna Piotrowska wokal, Jan Jędrzejczyk piano, Wojciech Trusewicz gitara, Rafał Gańko trąbka, Adam Kłosiński puzon, Karol Gołowacz saksofon, Jakub Bruszewski bass, Igor Chołda instrumenty perkusyjne, Dariusz PepciaQ Daniszewski perkusja
Grupa występuje w składzie: Iza Byra – wokal, Magdalena Kuś – wokal, Anna Piotrowska – wokal, Jan Jędrzejczyk – piano, Wojciech Trusewicz – gitara, Rafał Gańko – trąbka, Adam Kłosiński – puzon, Karol Gołowacz – saksofon, Jakub Bruszewski – bass, Igor Chołda – instrumenty perkusyjne, Dariusz "PepciaQ" Daniszewski – perkusjaFoto: mat. pras.

warsaw afrobeat orchestra2 1200.jpg
Koncert Warsaw Afrobeat Orchestra w Czwórce

Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu. Dzięki współpracy z amerykańskim Ubiquity Records przykuli uwagę świata. W BBC zachwycała się nimi legenda brytyjskich DJ’ów, Gilles Peterson. Członkowie grupy występują z wieloma zespołami sceny folk / world / rock jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS. Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw.

Powstali w 2012 roku w Warszawie. W marcu 2013 w formie cyfrowej ukazał się pierwszy EP grupy, entuzjastycznie przyjęty przez fanów i media. W listopadzie 2013 ich nakładem ukazał się czerwony singiel winylowy zespołu "Only Now", zawierający dodatkowo remix dokonany przez związanego z wytwórnią producenta Bosq z Whiskey Barons. "Only Now" wybrany został drugim najlepszym polskim utworem roku 2013 w głosowaniu słuchaczy audycji "Strefa Dread" na antenie Czwórki. Zespół wystąpił m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych "Kręgi Sztuki" w Cieszynie, podczas warszawskiego Grand Festivalu Róbrege czy na antenie audio video Polskiego Radia Czwórka.

Międzynarodowy sukces singla doprowadził do podpisania umowy z Ubiquity na wydanie debiutanckiego albumu. "Wëndelu" ukazał się w marcu 2015 w formacie plików, CD oraz podwójnego winyla. Jego dźwięki można było usłyszeć w audycji legendarnego DJ’a BBC Gillesa Petersona, a w programie Wah Wah 45s na antenie brytyjskiego Back2Back FM "Wëndelu" został płytą tygodnia.

"Man is Enough" - drugi album Warsaw Afrobeat Orchestra zawiera dziesięć utworów utrzymanych w stylu afrobeat/afrofunk. Nagrania są rozwinięciem kierunku wyznaczonego przez muzyków na pierwszym albumie. Utwory nie są klasycznym afrobeatem - są raczej inspirowane muzyką afro i funkiem i można tu znaleźć wiele odniesień do polskiego etno/folk. „Man is Enough” jest muzyczną hybrydą, którą scala funkowy groove.

Tracklista

 1. Intro 1:21
 2. Beautiful 3:35
 3. Dazzled 4:40
 4. Niepoznany 4:33
 5. Greedy 3:13
 6. Arrogant 4:45
 7. Unstoppable 3:20
 8. Doomed 4:54
 9. Bezwolny 3:29
 10. Trapped 4:27
 11. If 3:26

mat. pras./kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Marek Sierocki: "Cześć" to było moje przekleństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 12:52
- Gdy mieszkałem na warszawskim Targówku, dzieciaki biegały za mną i wołały "Marek Sierocki, cześć!" - wspominał w Czwórce jeden z najbardziej znanych polskich prezenterów muzycznych i autor książek.
rozwiń zwiń