DAF, czyli dziakowie muzyki techno

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 15:46
- Jeśli chodzi o wpływ na rozwój nowej muzyki, to w ich kraju może się z nimi równać tylko legendarny Kraftwerk - mówił w Czwórce Kuba Kukla, który na festiwalu Avant Art miał okazję porozmawiać z liderami DAF.
Audio

Ta niemiecka formacja, to jedna z najbardziej wpływowych grup w dziejach muzyki elektronicznej. DAF powstali w roku 1978 i od tamtego czasu działają nieprzerwanie.

- Kiedy zaczynaliśmy grać pod koniec lat 70. Wiedzieliśmy, że nadchodzą zmiany – wspominali w "Stacji kultura", Gabriel Delgado-López i Robert Görl. Muzycy wieszczyli szybki kres muzyki rockowej, która w tamtym czasie osiągnęła apogeum swojej pompatyczności. – Te niekończące się solówki gitarowe, to się musiało skończyć – śmiali się założyciele zespołu.

Impulsem do zmian stała się muzyka punk rockowa, która sprawiła, że chłopaki rzucili szkoły i zajęli się komponowaniem piosenek. - Bardzo nam się podobała punkowa energia, ale nie mogliśmy zrozumieć dlaczego nowa muzyka korzysta z przestarzałych instrumentów i wykorzystuje stare rock’n’rollowe riffy. Czuliśmy, że trzeba to zmienić, dlatego połączyliśmy to z muzyką elektroniczną - wyjaśniali.

Więcej na temat historii DAF dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: daf kuba kukla

Czytaj także

Bonaparte zdradza przepis na idealny koncert

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 15:25
Występy tej szalonej berlińskiej trupy przyrównać można do efektownego wystrzału z szampana. Z liderem jednego z najbardziej kolorowych europejskich zespołów na festiwalu Avant Art rozmawiał Kuba Kukla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Project: Mooncircle - przyjaciele niemieckich "nowych brzmień"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 16:06
Prestiżowy niemiecki label na festiwalu Avant Art. świętował swoje 10. urodziny. O początkach funkcjonowania księżycowej wytwórni opowiedział w Czwórce jej założyciel Gordon Gieseking.
rozwiń zwiń