The Freuders - weterani z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 22:01
The Freuders grają razem od około 12 lat. Niedawno wydali nową płytę. To jeden z nielicznych zespołów, który potrafi połączyć fascynację Red Hot Chilli Peppers i Toolem. 
Audio
The Freuders
The FreudersFoto: archiwum zespołu
Tytuł The Freuders - weterani z nową płytą
Prowadzący Koziczyński Bartosz

The Freuders to warszawski kolektyw, który pod koniec kwietnia świętował wydanie albumu "Warrior". Znajdziemy na niej m.in. utwory "Hanibal" czy "Maria Stuart", jednak gitarzysta grupy, Olek Adamski przyznaje, że nie mają ambicji uczyć nikogo historii. - Jeśli są tu jakieś intencje edukacyjne, to wyłącznie podświadome - mówi. - Ja się przyznaję, że jestem absolwentem archeologii, jednak nigdy tych treści nie chciałem przemycać do narracji piosenek. Myślę, że Tymek, który jest ich autorem tekstów, też nie chce tego robić. Te piosenki to raczej pewien zbiór określeń czy definicji, które dla nas są pojęciowo szerokie, dajemy słuchaczowi pole do interpretacji - dodaje. 

Red Hot Chili Pepers i Tool to zespołu bardzo dobrze znane członkom The Freuders. - Z Red Hot Chili Peppers wiążemy swoje początki, to taki zespół który był wspólnym mianownikiem dla całego zespołu, każdy z nas był "szalikowcem" RHCP - przyznaje gość Czwórki. - Tool też pojawił się u każdego z nas, w różnych stopniach intensywności - dodaje. 

Początki zespołu to klasyczna historia chłopaków z jednej szkoły, nawet z jednej ławki. - 12 lat temu zaczęły się pierwsze próby, stworzenie koncepcji zespołu - wyjaśnia Olek. 

Zapraszamy do wysłuchania drugiej godziny audycji "Rock Blok">>>

Pięć lat temu ukazała się ich pierwsza płyta, następnie epka. Zespół przeżył delikatny rozłam, który dziś określają jak "potrzebę złapania oddechu i dystansu". - Nie chodziło o rozbieżności artystyczne - wyjaśnia. 

Dziś panowie wracają z nową płytą "Warrior", na której gościnnie, w jedynym utworze w języku polskim wystąpił Łukasz Żurkowski. 

The Freuders Official/utwór "Maria Stuart"

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Olek Adamski (gitarzysta The Freuders)

Data emisji: 06.06.2020

Godzina emisji: 22.01

pj

Playlista
Tagi
Czytaj także

Paweł Gładysz, Transgresja: muzyka jest dla nas wyzwoleniem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:50
O debiutanckim albumie "Brak Równowagi", który jest połączeniem rocka, metalu i elektroniki, wewnętrznym dziecku każdego z nas, o gubieniu i odnajdowaniu siebie, porzucaniu życiowych schematów i walce o samego siebie - rozmawialiśmy z wokalistą grupy Transgresja, Pawłem Gładyszem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atme w akustycznym wydaniu. "To nasza nowa droga"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 23:02
Po wydaniu debiutanckiego krążka "State of Necessity" muzycy z grupy Atme zrealizowali kilka zagranicznych tras koncertowych, a ostatnio nagrali także koncert akustyczny. - Granie bez prądu stało się nowym kierunkiem naszej muzyki - mówił w Czwórce Łukasz "Luke" Pawełoszek, wokalista i tekściarz zespołu.
rozwiń zwiń