Stół, ława i stolik. Wielofunkcyjny mebel w mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 12:14
Stół ma swoje konkretne praktyczne zastosowanie. Może pełnić różnorodne funkcje - być świadkiem spotkań towarzyskich, naszej pracy i relaksu. Jest również elementem wystroju i ważne, żeby pasował do nas i do wnętrza. Podpowiadamy, czym się sugerować przy wyborze stołu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jacob Lund
lampy oświetlenie shutterstock 1200.jpg
To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na styl, w którym urządzamy mieszkanie. Ważne, żeby stół się komponował z wnętrzem i stanowił jego integralną część. Dopasować jego rozmiar do ilości członków rodziny. - Gdy mamy rodzinę 4-osobową, to ten stół powinien mieć do 1,40 m - mówi Paweł Zadworny producent mebli . - Przy większych rodzinach stół musi być odpowiednio większy. Oczywiście wielkość pomieszczenia też powinna mieć wpływ na wybór stołu. W dużym salonie raczej nie stawiamy małego stolika, musi to być mebel o odpowiednio większych wymiarach.


Posłuchaj
08:42 Czwórka/ Najlepszy Dzień Tygodnia - Stoły 05.02.2021.mp3 W audycji podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni stół (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Jeżeli prowadzimy bogate życie towarzyskie, albo często odwiedza nas rodzina, dobrze wziąć pod uwagę stół rozkładany, przy którym się mieści więcej osób. W tej chwili systemy są tak opracowane, że nawet nie trzeba ściągać zastawy ze stołu, żeby w ciągu paru sekund go rozłożyć. - Jeżeli chodzi o stoły jadalniane, to mamy jedną standardową wysokość - 75 cm - która jest dobrana do krzeseł o wysokości siedziska 45 cm - tłumaczy ekspert. - To są znormalizowane wysokości, zarówno w przypadku stołów, jak i krzeseł.

W razie potrzeby stół może również pełnić rolę naszego biurka. Jak twierdzi specjalista, przy każdym stole o wysokości do 80 cm można wygodnie pracować. Dobrze jest mieć do tego fotel z regulowaną wysokością, co nam zapewni komfortowe warunki do pracy. Ceny stołów zaczynają się od 800 zł przy najprostszych wersjach i sięgają do nawet 15 tys. przy bardziej ekskluzywnych modelach. 


budowa remont 1200.jpg
Coś z niczego. Jak urządzić małe mieszkanie?

Czytaj także:

Kiedyś stół kojarzył się głównie z drewnem. Dzisiaj, wchodząc do sklepu meblowego, widzimy przeróżne konstrukcje również z innych materiałów. - Występują nie tylko stoły drewniane, bardzo często łączy się ze sobą np. drewno ze szkłem, drewno z metalem, metal ze szkłem - opowiada gość audycji. - Możliwości jest wiele.

Niektórzy chwalą sobie stoły z drewna z rozbiórek, pochodzącego ze starych stodół lub innych zabudowań gospodarczych. Mamy wtedy pewność, że są to modele unikatowe i niepowtarzalne. Pojawiają się również stoły z recyklingu, gdzie zmieszane są materiały drewnopochodne z tworzywami, z żywicami i z plastikiem. 


Posłuchaj
03:39 Czwórka/ Najlepszy Dzień Tygodnia - stolik kawowy 05.02.2021.mp3 Stoliki kawowe - wszystko, co dobrze o nich wiedzieć (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Stoliki kawowe, w zależności od ich wielkości mogą mieć też różnorodne rozwiązania - ukryte szuflady, w których możemy coś schować lub półeczkę, na której można coś położyć. - W stolikach kawowych częściej mieszamy materiały, stosuje się szklane blaty, metalowe konstrukcje stelaży. Wynika to z tego, że są to mniej używane meble, więc można sobie pozwolić na trochę szaleństwa - tłumaczy specjalista. - Wysokości stolików kawowych są zróżnicowane. Od bardzo niskich, 30-centymetrowych, do takich o wysokości 60 cm, przy których można nawet popracować. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość unoszenia blatu. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Paweł Zadworny (producent mebli SELFIA)

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.02.2021

Godzina emisji: 6.31, 7.37, 8.45

aw