Humanoidalny robot zamiast pracownika?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 20:36
Robot REEM to wyjątkowa maszyna, która może przejąć wiele z prac wykonywanych dotychczas prze ludzi. Urządzenie kosztuje 200 tys. Euro, ale nie tylko jego cena budzi emocje.
Audio

- Pomysł wprowadzenia robotów do pracy wzbudził duże kontrowersje – mówi reporterka Czwórki, Ola Jasińska. – Nie jest fajne, że konstruujemy drogie roboty, które mają zastąpić niskoopłacanych pracowników – podkreśla.

Robot REEM ma 1,65 cm wzrostu. Pierwszym miejscem, w którym znajdzie zatrudnienie jest Narodowe Centrum Wystawowe w Abu Dabi. Na razie złożono zamówienie na 20 egzemplarzy tej humanoidalnej maszyny.

- Ten robot ma stawy umożliwiające siadanie i wystarczająco silne serwomotory, by móc nosić ciężkie obiekty. Dzięki temu może zastępować ludzi w prostych pracach fizycznych - mówi Paweł Kamiński, dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami. Ekspert Czwórki dodaje, że robot powstał w dwóch wersjach – jeżdżącej na kołach i poruszającej się na nogach.

REEM wyposażony jest w system nawigacji oraz ekran dotykowy i może być wykorzystywany jako osobisty przewodnik. Pomogą mu w tym systemy namierzania i rozpoznawania twarzy. REEM będzie również przenosić bagaże oraz umożliwi przeprowadzenie wideorozmowy. Więcej o funkcjach maszyny dowiedzieć się można z dźwięku audycji.pg

Czytaj także

Wydrukuj robota, jakiego potrzebujesz

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 11:00
Naukowcy z USA uważają, że dzięki drukowaniu 3D, dostępności tanich drukarek trójwymiarowych i dokumentacji, roboty będą mogli tworzyć badacze i inżynierowie a nawet hobbyści - poinformował magazyn New Scientist.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robotyczne sprzątanie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 20:44
Roboty mogą być duże - pomagają ludziom w wielu fabrykach, mogą być też małe - jak roboty kuchenne. Od pewnego czasu popularne jest jeszcze inne zastosowanie robotów - zamiast odkurzacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aibo - gadżet dla alergików

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 20:53
Jeśli jesteśmy uczuleni na sierść psa lub kota, a bardzo chcemy mieć zwierzaka, nie ma problemu. Z pomocą przychodzi najnowsza technologia – robot Aibo.
rozwiń zwiń