Aibo - gadżet dla alergików

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 20:53
Jeśli jesteśmy uczuleni na sierść psa lub kota, a bardzo chcemy mieć zwierzaka, nie ma problemu. Z pomocą przychodzi najnowsza technologia – robot Aibo.
Audio

-Aibo imituje wygląd prawdziwego psa – mówi reporterka Czwórki, Ola Jasińska. – Robot ma cztery łapy, ogon, uszy i zmysły.

Robot odbiera świat za pomocą 20 różnych sensorów. – Przez jego głowę i grzbiet biegnie panel dotykowy, dzięki czemu pies może wyczuć, czy jest głaskany. Ma zmysł słuchu, czyli mikrofony stereo oraz kamerę, która pozwala mu patrzeć, rozpoznawać twarz właściciela - opowiada Paweł Kamiński, specjalista w dziedzinie nowych technologii.

Twórcy robota postanowili jak najbardziej upodobnić jego zachowanie do czworonożnego pierwowzoru. Elektroniczne zwierzę umie reagować na polecenia właściciela, jednak nie robi tego zawsze. – To tak, jak prawdziwy pies – dodaje ekspert Czwórki.

Wyjątkową cechą Aibo jest jego sztuczna inteligencja. Może uczyć się nowych rzeczy, a gdy na przykład kończy mu się energia w akumulatorach sam znajdzie ładowarkę. Co jeszcze portafi? Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Roboty w studiu Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 12:30
Specjaliści od brudnej, trudnej i nudnej roboty w "Naukowym wieczorze z Jedynką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydrukuj robota, jakiego potrzebujesz

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 11:00
Naukowcy z USA uważają, że dzięki drukowaniu 3D, dostępności tanich drukarek trójwymiarowych i dokumentacji, roboty będą mogli tworzyć badacze i inżynierowie a nawet hobbyści - poinformował magazyn New Scientist.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyczne sprzątanie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 20:44
Roboty mogą być duże - pomagają ludziom w wielu fabrykach, mogą być też małe - jak roboty kuchenne. Od pewnego czasu popularne jest jeszcze inne zastosowanie robotów - zamiast odkurzacza.
rozwiń zwiń