Czy zwierzęta mają poczucie humoru?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 12:05
Okazuje się, że tak! Najłatwiej jest rozśmieszyć… małpy. Szczególnie te człekokształtne, z bardzo bogatą mimiką twarzy. Słabiej pójdzie nam z żukami czy mrówkami, bo są one… zbyt mało inteligentne, by zrozumieć dowcip.
Audio
Szympans
SzympansFoto: Richard/ Wikimedia Commons

- Osoby, które zajmują się małpami człekokształtnymi w ogrodzie zoologicznym na co dzień i znają język ich ciała, są w stanie bardzo łatwo określić, kiedy małpa jest zdenerwowana, wściekła, kiedy grozi, a kiedy najzwyczajniej się śmieje – mówi Agata Borucka ze stołecznego zoo. – Ta mimika twarzy w przypadku małp człekokształtnych jest bardzo podobna do ludzkiej.

Oczywiście jednak faktem jest, ze nie każde zwierzę ma poczucie humoru, bo to związane jest z poziomem inteligencji.  – Na poczucie humoru u zwierząt możemy liczyć, jeśli inteligencja danego gatunku jest wyżej rozwinięta – tłumaczy Borucka. – Więc u mrówki czy żuczka nie na się wywołać śmiechu.

 

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całego materiału reporterskiego Kamila Jasieńskiego z cyklu "Spytaj redaktora".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Kamil Jasieński
Czytaj także

Krzycz z radości - będziesz silniejszy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 11:32
Kiedy krzyczymy, często pojawia się w nas uczucie rosnącej siły. O to, czy ten przyrost energii jest rzeczywisty spytaliśmy naszego eksperta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można dostać skurczu oka?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 13:19
Mówi się o tym, że oczy to zwierciadło duszy, ale co o takiej duszy mówi skaczący, pulsujący w starym telewizorze obraz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chemiczne aspekty miłości: fenyloetyloamina jak amfetamina

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 16:55
Wszyscy to znamy: na widok ukochanej osoby coś zaciska się gdzieś w głębi żołądka. Czym są owe „motylki w brzuchu”? To fenyloetyloamina, której działanie podobne jest do działania amfetaminy. Bardzo łatwo się od niej uzależnić.
rozwiń zwiń